Hassan Muneeb

Hassan Muneeb | foto: Monika Tomášková, MF DNES

Muneeb: Za plakáty s Mohamedem se nechceme mstít, jsme tolerantní

  • 199
V Brně se ve středu objevily plakáty s karikaturou proroka Mohameda, která před dvěma lety rozzlobila muslimy po celém světě. Nakolik jsou muslimové tolerantní? A jak se jim tu žije? To byly nejčastější otázky čtenářů brno.idnes.cz, které pokládali v on-line rozhovoru šéfovi Islámské nadace v Brně Hassanovi Muneebovi.

"Mrzí nás, že si někdo neuvědomil, že projev svobody nesmí sahat na hodnoty druhých lidí. Můžete kritizovat, oponovat, ale ne zesměšňovat druhé," říká Hassan Muneeb o plakátech. Brněnští muslimové podle něj považují vyvěšení plakátů s jednou z dánských karikatur za pokus o provokaci.

"Ale k nějakým našim demonstracím nedojde," míní. To prý může zaručit. Podle Hassana Muneeba nedojde k vyhrocení situace ani z druhé strany. "Takové obavy, že by došlo kvůli karikaturám k ublížení na zdraví, opravdu nemáme," dodal.

. Odpovědi Hassana Muneeba ČTĚTE zde

Muslimové jsou v Brně spokojeni
V Brně stojí první mešita v České republice a žije tu asi šest stovek muslimů. Spokojeně a bez problémů. "Na Islám zde přestoupilo kolem šedesáti osob. Nebýt takových vylepovačů a vyvolávačů nenávisti, žije se nám tu dobře a máme zde spoustu přátel," tvrdí Muneeb. Muslimové v Brně podle něj žijí v naprosté spokojenosti. Důležité totiž je vychovávat své potomky k úctě k zemi, kde žijí. Sám šéf muslimské komunity v Brně se o to prý snaží. "Obrátit se na jinou víru je svobodná věc a naše děti vychováváme k úctě k této zemi. Nicméně jim v tom mohou bránit právě takové provokace a hesla, která můžete číst i zde, která volají po vyhnání muslimů," přiznává.

Hasan MuneebNejčastější otázky čtenářů se týkaly urážení proroka Mohameda. Podle Hassana Muneeba jde v takovémto případě, jaký se stal v Brně, o zesměšňování a ponižování věřících. Zároveň v celém rozhovoru upozorňuje na podněcování k nenávisti a násilí mezi jednotlivými etnickými skupinami. "Je to zbytečné vyvolávání nepokojů mezi občany. Zvláště v době Velikonoc," litoval Hassan Muneeb.

Předsudky stále nezmizely
Současná společnost je podle něj stále plná předsudků. "Není třeba se obávat nás muslimů, ale spíše se obávat takových podněcovačů k nenávisti mezi různými lidskými skupinami, ať již jsou to karikaturisté nebo násilníci z obou stran. Muslimové se také nedají škatulkovat. Když řeknete, že muslim se o ostatních vyjadřuje jako o nevěřících psech, to je, jako bych řekl, že všichni Evropané jsou křižáci," přirovnal Muneeb.

Proto je podle něj důležitá především tolerance. Na všech stranách. "Víra je věcí osobní. Islám pouze líčí pohled Boha na různá vyznání náboženství. Rozdílnost nedává muslimům právo útočit na jiná vyznání či jim materiálně nějak škodit. Korán nám ukazuje, že islám a prorok Muhammad jsou pouze dovršením dvou posledních náboženství (judaismu a křesťanství). Potvrzuje nám, že je to stejný Bůh, který poslal jak Mojžíše, Ježíše, tak i Muhammada,"uzavírá.