Na munici v Bořím lese upozorňují výstražné cedule.

Na munici v Bořím lese upozorňují výstražné cedule. | foto: Jiří Salik Sláma, MAFRA

Munici z lesa odpálí v jámě. Cyklisté budou muset několik let jinudy

  • 15
Na okraji Bořího lesa u Břeclavi, ve kterém je rozesetá munice z války, vznikne trhací jáma. V ní pyrotechnici chystají řízeně odpalovat nalezený nebezpečný vojenský materiál. Kvůli bezpečnosti proto budou dlouhé roky odklánět některé cyklostezky v okolí.

Jen v dubnu objevili pyrotechnici v Bořím lese za Břeclaví 87 kusů munice. To je zatím největší měsíční počet nálezů od loňského listopadu, kdy v prostoru začali se systematickým průzkumem. Víc než 500 hektarů je tady stále zasypaných střelivem, které na sklonku druhé světové války rozmetal výbuch zbrojní továrny Muna.

„Všechny nebezpečné nálezy, které jsou schopné převozu, pyrotechnici zatím odváží,“ vysvětlila mluvčí břeclavské policie Kamila Haraštová. Sesbíranou munici čeká v polovině roku hromadné odpálení ve vojenském prostoru Ralsko.

Válečný materiál, u něhož by byl převoz příliš nebezpečný, je ovšem nutné likvidovat na místě. Pyrotechnici zatím přímo v lese odstřelili čtrnáct kusů. „Vždy ohraničili a střežili pětisetmetrovou zónu, aby byla jistota, že se likvidace podaří zcela bezpečně vůči veřejnosti,“ prohlásila Eva Jouklová, mluvčí Lesů ČR, které sanaci Bořího lesa zajišťují.

Boří les

  • V Bořím lese u Břeclavi zřídili Němci továrnu Muna. Dělostřelecké granáty pak převáželi na frontu. V dubnu 1945 vyhodila továrnu do povětří Rudá armáda. Munice byla rozesetá na ploše asi 750 hektarů. V průběhu let 1991 až 2003 se podařilo vyčistit 250 z nich.
  • Zbylých 500 hektarů se čistí nyní. Náklady se odhadují na 50 milionů korun. Práce potrvají osm až deset let.
  • V lese už zahynulo několik obětí, jednou z nich byl v roce 1990 čtrnáctiletý chlapec. Poslední nehoda související s municí z Bořího lesa, se stala před pár týdny. Muž si přinesl vojenský materiál domů, v garáži se pak zřejmě snažil jeden z dělostřeleckých nábojů neodborně rozebrat a ten explodoval. Muž po několika dnech v nemocnici zemřel.
  • Les, kterým vedou i cyklotrasy, láká amatérské hledače kovů. Právě ti nejčastěji nálezy hlásí.

K dalším odstřelům už ovšem poslouží stálá lokalita, kde bude možné danou zónu vytyčit nejlépe na poli nebo v jiném volném prostoru. „Les není pro odstřel zcela ideální místo, pro policii je složitější vše hlídat než na jeho okraji,“ dodala.

Lesníci tedy již vytipovali novou lokalitu a do konce tohoto týdne podají žádost na radnici v Břeclavi, po jejímž schválení by měla vzniknout opět asi pětisetmetrová zóna, v jejímž středu bude trhací jáma. Při každém odstřelu bude prostor asi dvě až tři hodiny uzavřen. Jaké místo zvolili, nechtějí policisté ani Lesy ČR upřesnit, aby zabránili případným zvědavcům a hledačům kovů a munice v „návštěvě“.

Nové trasy zavedou i do map

Jisté však je, že do perimetru kolem budoucí trhací jámy zasahuje i několik cyklostezek. A protože sezona cyklistům právě začíná, v Břeclavi se řeší, jak v okolí případných výbuchů zajistit jejich bezpečnost.

„Přivádět turisty do míst, kde se odstřeluje, by bylo nezodpovědné,“ podotkl starosta města Pavel Dominik (Pro Region). „Proto jsme otevřeli téma odklonu nadregionálních i místních cyklostezek mimo oblast trhací jámy,“ poznamenal s tím, že by se odkloněné trasy měly objevit také v nově vznikajících mapových podkladech, kterými chtějí turisty vybavit.

Plánované objížďky se totiž netýkají pouze letošní sezony, ale minimálně osmi až devíti následujících. Tak dlouho bude trvat čištění obrovského prostoru od staré munice.

Bořím lesem v současnosti prochází pět cyklotras, které patří do sítě Lichtenštejnských stezek. Vedou turisty například k Dianinu chrámu, kapli sv. Huberta nebo půvabným saletům Tři Grácie a Rendezvous. Cyklisté projíždí také kolem přírodní rezervace Františkův rybník. Vede tudy i Stezka železné opony spadající pod mezinárodní síť Greenways.

„V době před odstřelem a při něm je nutné vytvořit objížďku, protože stezky policie uzavře,“ uvedl hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek (ČSSD). Zabezpečení místa kolem výbuchu však není otázkou minut, ale spíše hodin. Bez objízdné trasy by cyklisté zůstali stát za zákazovou značkou. Nebo by se museli otočit a vrátit zpět.

Pojedou přes Rakousko?

Jednání o změně jsou teprve na začátku. Přesnou trasu objížďky, která má sloužit v případě řízeného odstřelu munice, kraj zatím nezná.

„V současné době jednáme o tom, kudy povede, a jednou z variant je také Rakousko. Jakmile bude trasa stanovená, využijeme všechny informační kanály k tomu, abychom návštěvníky Lednicko-valtického areálu informovali, kudy mají jezdit,“ poznamenal Hašek s tím, že kraj nechá vytvořit mapku, kterou zveřejní na webových stránkách kraje i dotčených obcí či ji lidé najdou v turistických informačních centrech.

Nejen podle něj je území Bořího lesa nebezpečné. „Není to turistická atrakce,“ uvedl Hašek.

Před pár týdny ostatně v Břeclavi zemřel muž, který s municí nalezenou v Bořím lese neopatrně manipuloval. Několik dělostřeleckých nábojů a další materiál si z lesa přinesl domů, v garáži se pak zřejmě snažil jeden z nich neodborně rozebrat a ten explodoval (více o případu čtěte zde). Muž po několika dnech v nemocnici a mnoha operacích zraněním podlehl.