Policejní pyrotechnik Radek Žemlička likviduje válečnou munici, která leží rozházená v Bořím lese mezi Břeclaví a Valticemi. 2017 | foto: David Mahovský

Stará munice pořád zabíjí. Někteří lidé se nebojí ničeho, říká pyrotechnik

  • 8
Celkem 455 pozůstatků válečné munice našli jen za poslední rok pyrotechnici na území mezi Břeclaví a Valticemi. Na sklonku druhé světové války je po lese rozmetal výbuch zbrojní továrny Muna. A stále zabíjejí.

Měří asi pět centimetrů. Vedle obřích granátů, které pyrotechnici objevili v Bořím lese, vypadá docela nepatrně. „Právě tento typ střely v březnu zabil muže z Břeclavi, který si ji přinesl domů a rozebíral,“ ukazuje policejní pyrotechnik Radek Žemlička.

Co všechno se za poslední rok v Bořím lese našlo?
Snad veškerý sortiment munice, jaký si jde představit. Nejčastějším nálezem jsou dělostřelecké granáty od ráží 20 milimetrů, což jsou střely do kanonu, až po větší ráže, jako je například 150milimetrová tříšťovotrhavá dělostřelecká střela. Největším nálezem byla střela ráže 210 milimetrů, která už váží nějakých 115 kilo a obsahuje asi 13 kilogramů trhaviny. To je z pyrotechnického hlediska velmi výjimečný nález na úrovni letecké pumy. Rozhodně se jen tak nevidí.

A kromě samotné munice?
Protože munice tady byla ničena výbuchem, nalézáme také její jednotlivé fragmenty. Například iniciátory nebo části jednotlivých dělostřeleckých granátů. Občas se objeví třeba i ruční granáty, tužkové granáty, dělostřelecké miny.

Jsou nebezpečné?
Většina munice je značně zkorodovaná. Vlivem vlhka i dlouhé doby, po kterou tu leží, může dojít k degradaci jejích složek. Mohou třeba sublimovat na povrch nebo mohou být aktivní muniční náplně úplně obnažené. Případně už konstrukce jednotlivých druhů a kusů dělostřelecké munice může být náchylná k poškození nebo k nekontrolovatelnému výbuchu. Těch faktorů je víc. Někdy je to například nestabilní chemické složení látek, které jsou v munici obsaženy.

Týdeník 5plus2

Každý pátek zdarma

5plus2

Týdeník 5plus2 najdete každý pátek ve stojanech na obvyklých místech.

Museli jste už nějakou munici odpálit na místě, kde jste ji našli?
Zatím zde k takovému případu nedošlo. Vždy bylo možné munici opatrně vzít a přenést na vhodnější místo.

Jak se pozná, co je potřeba zničit na místě?
Pyrotechnik se rozhoduje vždy na místě nálezu a zhodnotí, jestli je munice schopná převozu či dalšího uskladnění, nebo je třeba ji zničit na místě. Záleží na tom, v jak špatném stavu munice je.

Jak vypadá to správné místo, kde se ničí?
Vhodné místo je v podstatě kdekoliv, kde se munice najde. Musí se ovšem přizpůsobit, aby bylo dostatečně přehledné. Celý prostor je třeba vyklidit, aby nedošlo k újmě na zdraví a majetku. Od listopadu také využíváme nově vybudovanou trhací jámu.

Jak takový odstřel probíhá?
Munice se ničí tak, že se zakope do země, aby se omezily výbuchové účinky. Čím hlouběji ji zakopete, tím více omezíte dopad na okolí. A způsob, jakým ji ničím, záleží samozřejmě i na typu munice.

Láká ještě les hledače kovů?
S nadsázkou se dá říct, že dříve sem chodil celý okres. Nejednou jsme vyjížděli třeba do sběren surovin, kam lidé odevzdali střepiny a mezi ně vložili i nějaký ostrý dělostřelecký granát v rámci vylepšení váhy. Lidé jsou různí. Někteří nemají strach z ničeho.