Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Muž dostal 6 let za napadení souseda, který po útoku zemřel

  13:39aktualizováno  13:39
Šest let si posedí ve věznici s ostrahou čtyřiadvacetiletý Miroslav Berky za ublížení na zdraví. Zbil Miloslava Holoubka, kterého podezíral, že mu ukradl kolo. Holoubek za několik dní zemřel poté, co byl znovu napaden.

Miroslav Berky | foto: Monika TomáškováMF DNES

Soudu však podle dnešního verdiktu chyběly důkazy k tomu, aby mohl Berkyho obvinit i z druhého útoku, a poslat ho tak do vězení za vraždu.

"Šestého prosince 2006 obžalovaný Holoubka fyzicky napadl, nejméně desetkrát ho udeřil do obličeje a způsobil mu podlitiny, oděrky a tržné rány. Byl srozuměn s tím, že může způsobit poškození mozku nebo nitrolební krvácení," uvedl soudce Miloš Žďárský.

Několik svědků policii i soudu potvrdilo, že Berky souseda zbil i podruhé. Podle soudu ale důkazy Berkyho vinu na vraždě jednoznačně nepotvrzují. "Ze svědeckých výpovědí je jasné, že napadení byla minimálně dvě.Žádný ze svědků nemá dostatek vůle, paměti nebo občanské odvahy, aby o Berkyho vině podal zprávu. Soud ji nemůže nahrazovat," doplnil soudce.

Tříčlenný senát tak Berkyho uznal vinným pouze z toho, že v prosinci 2006 v opilosti napadl souseda Miloslava Holoubka a zbil ho. To vše jen kvůli kolu, které mu jeho čtyřiašedesátiletý známý údajně vzal.

Berky rvačku přiznal, vraždu však nikoliv. "Určitě na tom nějakou vinu nesu, protože jsem pana Holoubka napadl, i když jsem ho nezabil. Kdyby to šlo, vrátil bych to zpátky," litoval u soudu Berky.

"Já tehdy hledal kolo, šel jsem v noci a potkal jej, byl jsem opilý a dopadlo to, jak to dopadlo. Pošťuchování přešlo v bití, facky střídaly údery pěstí. Byl hodně zbitý, ale pak už jsem ho neviděl. S vraždou nemám nic společného," popisoval sled událostí už při dubnovém líčení čtyřiadvacetiletý mladík.

Šestiletý trest Berkymu, který ihned po vraždě zmizel na Slovensko a policisté ho zadrželi až loni v březnu, soud vyměřil proto, že jde o recidivistu. V minulosti byl Berky opakovaně souzen za výtržnictví, porušování domovní svobody a kvůli drogám.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Migranty v návěsu odhalil řidič kamionu na cestě z Turecka až v Mikulově

V nákladovém prostoru kamionu se skrývali čtyři nelegální migranti.

Na čtyři muže ukryté pod plachtou kamionu narazili ve čtvrtek v Mikulově jihomoravští policisté. Černí pasažéři, kteří...

Další z rubriky

VIDEO: V Ivančicích stěhovali kapličku. Pomoci musely dva obří jeřáby

Na přesun kaple dorazily do obce dva obří jeřáby.

Neobvyklou podívanou měli ve čtvrtek obyvatelé v Letkovicích, místní části Ivančic na Brněnsku. Dva obří jeřáby tam...

Místo sochy císaře chtěli v Brně stěhovat kašnu. Jenže ta by nepřežila

Takto by vypadalo Dominikánské náměstí v Brně se sochou Josefa II., která je...

Slunce rozpaluje Dominikánské náměstí, a tak lidé hledají stín pod mladými platany. Vzduch tam osvěžuje také kašna....

Migranty v návěsu odhalil řidič kamionu na cestě z Turecka až v Mikulově

V nákladovém prostoru kamionu se skrývali čtyři nelegální migranti.

Na čtyři muže ukryté pod plachtou kamionu narazili ve čtvrtek v Mikulově jihomoravští policisté. Černí pasažéři, kteří...

Najdete na iDNES.cz