Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Soud potvrdil vězení muži se žloutenkou, který pokousal řidiče tramvaje

  15:10aktualizováno  15:10
Brněnský krajský soud zamítl odvolání Jiřího Kumpy, který dostal rok vězení za pokousání řidiče tramvaje. Kumpa stál před soudem kvůli výtržnictví a šíření nakažlivé nemoci z nedbalosti, protože trpí žloutenkou typu C. Pokousaný řidič žloutence unikl. Po útoku však musel přestat jezdit.

Tramvaj linky číslo 4 brněnského Dopravního podniku se speciální reklamou na MF DNES. | foto: Jiří Salik Sláma, MAFRA

"Řidič po události ještě dva měsíce pracoval, ale pak se u něj zřejmě rozvinul posttraumatický stav a nastoupil na neschopenku. Měl špatný pocit, že mezi cestujícími jsou takoví, kteří mu mohou ublížit," uvedla mluvčí dopravního podniku Linda Hailichová.

Muž byl na neschopence od poloviny prosince do konce ledna a poté u dopravního podniku ukončil hlavní pracovní poměr. Ponechal si jen vedlejší pracovní poměr, ale na žádnou směnu zatím nenastoupil.

Viník si hnul se zády, k soudu nedošel

Incident se odehrál loni v říjnu. Řidič Kumpu vyzval, aby přepustil místo staršímu člověku. Ten ho místo toho nejdříve slovně napadl a pak ho kousl do ruky.

Kumpa se v úterý k líčení nedostavil. Přišla však jeho matka s omluvou, že synovi při stěhování vyhřezla plotýnka a není kvůli tomu schopný chůze. Jelikož nedonesla lékařské potvrzení, soud rozhodl i v synově nepřítomnosti.

Městský soud před časem odsoudil výtržníka k dvanácti měsícům stráveným ve vězení s ostrahou. Obžalovaný se však odvolal, protože se mu trest ročního odnětí svobody zdál nepřiměřený.

Ve svém odvolání Kumpa poukázal na skutečnost, že byl v době spáchání trestného činu opilý. Zároveň požadoval změnu druhu trestu na veřejně prospěšné práce.

"Má evidentní problémy s respektováním základních norem"

Státní zástupce Vladimír Mach Kumpovu žádost o odvolání odmítl. Zdůraznil především zločineckou minulost pachatale. Kumpa, který má jen základní vzdělání, už byl čtyřikrát trestně stíhaný.

"Nepřítomný Kumpa má evidentní problémy s respektováním základních norem a v minulosti již několikrát prokázal sklony k trestné činnosti," zakončil svůj projev Mach.

Soud žádosti o alternativní trest nevyhověl. "Obžalovanému Kumpovi byl v minulosti trest veřejně prospěšných prací uložen, on se však k jeho naplnění nedostavil," zdůvodnil závěrem předseda soudu Vladimír Mach.

Kumpa má ještě možnost dovolat se k vyšší soudní instanci, tedy k Nejvyššímu soudu ČR. To však nemá odkladný účinek na verdikt.

Autoři:


Nejčtenější

Voda na příděl. Na vyschlé Moravě musí lidem stačit sto litrů denně

Starosta obce Maršov Jaroslav Bytešník ukazuje vyschlé toky, co vždy mely hodně...

Zákazy plnit z vodovodní sítě bazény a zalévat zahrady už nestačí. V šesti obcích na jižní Moravě platí ode dneška...

Z vily krále plísňových džínů Hošny je ruina, nový majitel ji přestaví

Podnikatel Rudolf Hošna byl v 90. letech v Brně pojmem. Stejně jako jeho vila.

Legendární Hošnova vila v brněnských Pisárkách je nyní útočištěm pro bezdomovce. Nový majitel chce zchátralý objekt,...Pití pod kontrolou. Brno jako první v republice zřídí mokré centrum

alkohol, pálenka

Brno chystá jako první v republice centrum pro bezdomovce, kde bude povolený alkohol. Chce je díky tomu stáhnout lidem...

Brněnský lední medvěd Umca uhynul. Trápily ho problémy se zuby

Lední medvěd Umca žije v brněnské zoo v záložním výběhu, aby neohrozil život...

V sobotu uhynul samec ledního medvěda Umca. Dlouhodobě ho trápily problémy se zuby a už jednou kvůli nim musel...

VIDEO: Hledaný muž stříká na auta žíravinu, zničil jich už jedenáct

Vandal stříká na auta žíravinu

Minimálně jedenáct zničených aut má na svědomí zatím neznámý vandal, který řádí na Brněnsku. Na kapotu stříká žíravinu....

Další z rubriky

Do Senátu chce také kuchař. Nejznámějším kandidátem zůstává rektor Bek

Ilustrační snímek

Vedle nových zastupitelů si lidé v říjnu zvolí na jižní Moravě i dva nové senátory. Zatímco na Břeclavsku je o sedmi...

Sovětské tanky vzaly Brnu i sen o samostatné Moravě, říkají historici

Brno nacistické, Brno stalinistické a Brno účtující. K 50. výročí invaze...

Historici Michal Konečný a Alexandr Brummer napsali publikaci Brno okupované. Provází po místech spojených s lety 1968...

Malým astmatikům postaví v Moravském krasu novou léčebnu za 150 milionů

Dosavadní prostory léčebny pro pacienty s dýchacími problémy, kterým svědčí...

Až rok trvá, než se uvolní místo v dětské léčebně v Ostrově u Macochy na Blanensku. Podobná zařízení jsou totiž v Česku...

Najdete na iDNES.cz