Zcela zbytečně letěl vrtulník zdravotnické záchranné služby na Břeclavsko....

Zcela zbytečně letěl vrtulník zdravotnické záchranné služby na Břeclavsko. Telefonista si nehodu vymyslel. Ilustrační foto. | foto: Petr Lundák, MF DNES

Jsem těžce zraněný a zaklíněný v autě, lhal záchranářům podnapilý muž

  • 10
Třiatřicetiletý muž z Lanžhotu na Břeclavsku zavolal na tísňovou linku, že se stal účastníkem závažné dopravní nehody a potřebuje okamžitou pomoc. Stejně tak prý několik dalších lidí. Nic se ovšem nestalo a on se jen bavil tím, jak nad ním krouží vrtulník a v okolí houkají sirény záchranářů.

„Chtěl jsem si jenom vyzkoušet, co můj telefonát vyvolá,“ uvedl třiatřicetiletý muž, který se dva měsíce bavil tím, jak jednotky integrovaného záchranného sytému doběhl.

Zábava pro něj skončila v okamžiku, kdy zazvonil telefon pro změnu jemu. Zatoužili totiž po něm vyšetřovatelé, kteří mu vystavili účet za přibližně minutový hovor.

„Muže viníme z šíření poplašné zprávy. V červenci letošního roku telefonicky oznámil na tísňovou linku, že je účastníkem dopravní nehody. Popsal, že zůstal ve vozidle zaklíněný a navíc je vážně zraněný. Kromě toho ještě uvedl nepravdivé informace o dalším autě, které údajně zůstalo následkem dopravní nehody na střeše a také v něm se měli nacházet zranění lidé,“ popsala způsob zábavy odhaleného telefonisty mluvčí břeclavské policie Kamila Haraštová.

Dispečer integrovaného záchranného systému vyhodnotil tehdy situaci jako velmi závažnou. Na místo proto kromě aut policie, hasičů a zdravotníků poslal i vrtulník se zdravotnickým personálem. Jak se ukázalo, oznámení se vůbec nezakládalo na pravdě.

Policisté proto začali po nahlašovateli pátrat a k jeho smůle byli úspěšní. Muž přiznal, že ho telefonát napadl poté, co požil alkohol.

„Během šetření jsme požádali jednotlivé složky o vyčíslení nákladů. Při sečtení marných výjezdů ze strany policistů, záchranářů i hasičů, do nichž bylo nasazeno patnáct osob, se částka dostala přes 34 tisíc korun,“ upozornila Haraštová.

Složenka na tučnou částku ale zřejmě nebude tím nejhorším postihem. „V současné době jsme předali spisový materiál na Okresní státní zastupitelství Břeclav k dalšímu opatření. Za šíření poplašné zprávy hrozí viníkovi trest odnětí svobody až na tři roky,“ zdůraznila mluvčí policie.

Policisté na Břeclavsku v letošním roce evidují už čtyři případy takzvaného zlomyslného volání. Tři předchozí oznámení obsahovala výhrůžky o umístění bomby ve dvou základních školách a v jedné restauraci. Všechny případy se policistům podařilo objasnit a oznamovatele obvinili.