Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


S amnestií muž neuspěl, za zneužívání nevlastní dcery jde za mříže

  13:42aktualizováno  13:42
Sedm let za mřížemi si za zneužívání nevlastní dcery odsedí muž z jihu Moravy. Dnes dvanáctiletou dívku osahával od roku 2008, nejméně dva roky s ní i souložil. Obhájce se senát Krajského soudu v Brně snažil přesvědčit, že se na jeho klienta vztahuje prezidentská amnestie, ale neuspěl.
Krajský soud v Brně poslal muže za zneužívání nevlastní dcery na sedm let za mříže (ilustrační snímek).

Krajský soud v Brně poslal muže za zneužívání nevlastní dcery na sedm let za mříže (ilustrační snímek). | foto:  Petr Topič, MAFRA

Obžalovaný muž svou nevlastní dceru, kterou coby partner její matky znal od jejích čtyř let, zneužíval od roku 2008 až do loňského června. Když začal dívku osahávat, bylo jí teprve osm.

"Sváděl ji, osahával, ona mu rukou a ústy dráždila penis. V roce 2010 došlo k pohlavnímu styku, od té doby k němu docházelo nejprve dvakrát do týdne, později se četnost snížila na dvakrát do měsíce," popsala mužovo jednání soudkyně Markéta Jirsová.

Dívka celé čtyři roky o tom, co se za dveřmi jejich domu děje, nikomu neřekla.

"Nabádal ji, aby o tom nemluvila. Říkal, že je to jejich tajemství," vysvětlila soudkyně s tím, že dlouhodobé zneužívání se na dívce podepsalo. Má pocit spoluviny, stydí se a cítí se být odlišná od svých vrstevníků.

Případem se loni v listopadu zabýval Okresní soud ve Znojmě. Muž se k činu na začátku vyšetřování částečně přiznal, před soudem už pak nevypovídal. Trestní senát ho na základě doznání, výpovědi zneužívané dívky a znaleckých posudků poslal za pohlavní zneužívání a ohrožování výchovy dítěte na sedm let za mříže. Zároveň mu uložil ústavní sexuologické léčení.

Neuspěli ani s prezidentskou amnestí

Obžalovaný se však proti loňskému verdiktu odvolal. Případ tak dostal na stůl Krajský soud v Brně. Podle soudce Vladimíra Čecha se ale soud nižší instance se všemi okolnostmi případu vypořádal dostatečně.

Mužův obhájce Radek Sedlák se kromě odvolání do výroku o vině i trestu brněnský soud pokoušel přesvědčit i o tom, že se na jeho klienta vztahuje prezidentská amnestie vyhlášená letos v lednu.

Podle něj obžalovaný splňuje požadavky uvedené pod článkem II, který zní: "Nařizuji, aby bylo zastaveno pravomocně neskončené trestní stíhání, s výjimkou trestního stíhání proti uprchlému, od jehož zahájení k 1. lednu 2013 uplynulo více než 8 let, pro trestné činy, za něž trestní zákoník stanoví trest odnětí svobody nepřevyšující deset let." (celé znění prezidentské amnestie najdete zde)

Zatím co amnestie se ve skutečnosti dotkla stíhaných déle než osm let, podle Sedlákova výkladu se týká i stíhaných kratší dobu.

"Podle mě se na mého klienta tento článek vztahuje. Výjimka týkající se uprchlého v jeho případě neplatí. Konzultoval jsem to s jazykovědci a ti na tomto výkladu nevidí nic závadného," řekl Sedlák.

Ani s touto argumentací však u soudu nepochodil a odvolání bylo nakonec zamítnuto. "Soud je zcela opačného názoru, na obžalovaného se článek II nevztahuje. V opačném případě by totiž byla zastavena většina trestních stíhání, kde nehrozí vyšší trest než deset let," komentovala Jirsová.

"Článek II prezidentské amnestie nemá jednoznačný výklad," reagoval po skončení jednání Sedlák. I přes jeho námitky je však úterní rozsudek pravomocný, obžalovaný si už může podat pouze dovolání k Nejvyššímu soudu.

Autor:Nejčtenější

Oblíbeného učitele někdo zbil před klubem ve Znojmě, zraněním podlehl

U vchodu do znojemské základní školy vznikl improvizovaný pomníček Miroslava...

V úterý vyšlou během velké přestávky děti i učitelé největší základní školy ve Znojmě k nebi balonky se vzkazy svému...

Při ranním požáru rodinného domku na Znojemsku zemřely tři děti

U požáru ve starším rodinném domu zasahovali profesionální i dobrovolní hasiči...

Tři děti zemřely nad ránem při požáru rodinného domku v Oleksovicích na Znojemsku. Čtyři dospělí jsou zranění. Příčiny...VIDEO: Řidič chtěl na D2 vybrzdit kamion, těžký vůz mu skončil v kufru

Řidič chtěl vybrzdit kamion. Ten do něj narazil

Pokus vybrzdit kamion se vymstil řidiči na dálnici D2 u Podivína na Břeclavsku. Jednapadesátiletý cizinec ve volvu...

Kometa předvedla bleskový postup, Pardubice srovnaly sérii s Třincem

Hokejisté Komety Brno se radují v zápase proti Vítkovicím, který jim zajistil...

Nedělními zápasy pokračovalo čtvrtfinále play off hokejové extraligy. Pardubice i podruhé před vlastními fanoušky ve...

Odsouzený „vybržďovač“ hokejisty Ujčíka léta vozil lidi autobusem MHD

Brněnští řidiči si stěžují, že kvůli pomalu se zavírajícím dveřím nových...

Čtrnáctkrát se Viktor Gajda dopustil přestupku. Několikrát vybržďoval řidiče jiných aut, přičemž do některých vozů...

Další z rubriky

Bohemia Sekt staví v Mikulově obří středisko na zpracování hroznů

Bohemia Sekt Starý Plzenec

Největší český výrobce vína, společnost Bohemia Sekt, začal v Mikulově stavět nové středisko na zpracování hroznů. Bude...

V Brně přibyly neobsazené městské byty. Úředníci zatím nevědí proč

Letecký pohled na Brno.

V Brně je 28 tisíc obecních bytů, v současnosti nikdo nebydlí v téměř 1 800 z nich. Oproti roku 2016 tak počet...

VIDEO: Vlasy, brouci, rostliny. Vědec pořizuje úchvatné záběry z nanosvěta

nanoflight

Začal s opravovanými univerzitními mikroskopy, dnes má v soukromé laboratoři několik špičkových strojů. Německý vědec a...

Najdete na iDNES.cz