Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


S amnestií muž neuspěl, za zneužívání nevlastní dcery jde za mříže

  13:42aktualizováno  13:42
Sedm let za mřížemi si za zneužívání nevlastní dcery odsedí muž z jihu Moravy. Dnes dvanáctiletou dívku osahával od roku 2008, nejméně dva roky s ní i souložil. Obhájce se senát Krajského soudu v Brně snažil přesvědčit, že se na jeho klienta vztahuje prezidentská amnestie, ale neuspěl.
Krajský soud v Brně poslal muže za zneužívání nevlastní dcery na sedm let za mříže (ilustrační snímek).

Krajský soud v Brně poslal muže za zneužívání nevlastní dcery na sedm let za mříže (ilustrační snímek). | foto:  Petr Topič, MAFRA

Obžalovaný muž svou nevlastní dceru, kterou coby partner její matky znal od jejích čtyř let, zneužíval od roku 2008 až do loňského června. Když začal dívku osahávat, bylo jí teprve osm.

"Sváděl ji, osahával, ona mu rukou a ústy dráždila penis. V roce 2010 došlo k pohlavnímu styku, od té doby k němu docházelo nejprve dvakrát do týdne, později se četnost snížila na dvakrát do měsíce," popsala mužovo jednání soudkyně Markéta Jirsová.

Dívka celé čtyři roky o tom, co se za dveřmi jejich domu děje, nikomu neřekla.

"Nabádal ji, aby o tom nemluvila. Říkal, že je to jejich tajemství," vysvětlila soudkyně s tím, že dlouhodobé zneužívání se na dívce podepsalo. Má pocit spoluviny, stydí se a cítí se být odlišná od svých vrstevníků.

Případem se loni v listopadu zabýval Okresní soud ve Znojmě. Muž se k činu na začátku vyšetřování částečně přiznal, před soudem už pak nevypovídal. Trestní senát ho na základě doznání, výpovědi zneužívané dívky a znaleckých posudků poslal za pohlavní zneužívání a ohrožování výchovy dítěte na sedm let za mříže. Zároveň mu uložil ústavní sexuologické léčení.

Neuspěli ani s prezidentskou amnestí

Obžalovaný se však proti loňskému verdiktu odvolal. Případ tak dostal na stůl Krajský soud v Brně. Podle soudce Vladimíra Čecha se ale soud nižší instance se všemi okolnostmi případu vypořádal dostatečně.

Mužův obhájce Radek Sedlák se kromě odvolání do výroku o vině i trestu brněnský soud pokoušel přesvědčit i o tom, že se na jeho klienta vztahuje prezidentská amnestie vyhlášená letos v lednu.

Podle něj obžalovaný splňuje požadavky uvedené pod článkem II, který zní: "Nařizuji, aby bylo zastaveno pravomocně neskončené trestní stíhání, s výjimkou trestního stíhání proti uprchlému, od jehož zahájení k 1. lednu 2013 uplynulo více než 8 let, pro trestné činy, za něž trestní zákoník stanoví trest odnětí svobody nepřevyšující deset let." (celé znění prezidentské amnestie najdete zde)

Zatím co amnestie se ve skutečnosti dotkla stíhaných déle než osm let, podle Sedlákova výkladu se týká i stíhaných kratší dobu.

"Podle mě se na mého klienta tento článek vztahuje. Výjimka týkající se uprchlého v jeho případě neplatí. Konzultoval jsem to s jazykovědci a ti na tomto výkladu nevidí nic závadného," řekl Sedlák.

Ani s touto argumentací však u soudu nepochodil a odvolání bylo nakonec zamítnuto. "Soud je zcela opačného názoru, na obžalovaného se článek II nevztahuje. V opačném případě by totiž byla zastavena většina trestních stíhání, kde nehrozí vyšší trest než deset let," komentovala Jirsová.

"Článek II prezidentské amnestie nemá jednoznačný výklad," reagoval po skončení jednání Sedlák. I přes jeho námitky je však úterní rozsudek pravomocný, obžalovaný si už může podat pouze dovolání k Nejvyššímu soudu.

Autor:


Nejčtenější

Voda na příděl. Na vyschlé Moravě musí lidem stačit sto litrů denně

Starosta obce Maršov Jaroslav Bytešník ukazuje vyschlé toky, co vždy mely hodně...

Zákazy plnit z vodovodní sítě bazény a zalévat zahrady už nestačí. V šesti obcích na jižní Moravě platí ode dneška...

Zateplili školu, aby ušetřili. Nevyřešili ale větrání a za energie doplácí

Ilustrační snímek

V Hrušovanech u Brna zateplili školu, ale bez vzduchotechniky. Místo úspory teď musí pravidelně větrat. Nejen že úspor...Z vily krále plísňových džínů Hošny je ruina, nový majitel ji přestaví

Podnikatel Rudolf Hošna byl v 90. letech v Brně pojmem. Stejně jako jeho vila.

Legendární Hošnova vila v brněnských Pisárkách je nyní útočištěm pro bezdomovce. Nový majitel chce zchátralý objekt,...

Brněnský lední medvěd Umca uhynul. Trápily ho problémy se zuby

Lední medvěd Umca žije v brněnské zoo v záložním výběhu, aby neohrozil život...

V sobotu uhynul samec ledního medvěda Umca. Dlouhodobě ho trápily problémy se zuby a už jednou kvůli nim musel...

V nádrži Nové Mlýny na Břeclavsku se utopil třiadvacetiletý cizinec

Spodní nádrž jihomoravského vodního díla Nové Mlýny

Několik hodin hledali policejní potápěči cizince, který si v sobotu před desátou hodinou večerní šel zaplavat do nádrže...

Další z rubriky

VIDEO: Řidič při honičce se strážníky naboural do kanalizační šachty

Řidič naboural do kanalizační šachty

Řidič auta, které nemělo registrační značku, ujížděl v neděli v podvečer strážníkům v Hodoníně. Rychlou jízdu ale...

Malým astmatikům postaví v Moravském krasu novou léčebnu za 150 milionů

Dosavadní prostory léčebny pro pacienty s dýchacími problémy, kterým svědčí...

Až rok trvá, než se uvolní místo v dětské léčebně v Ostrově u Macochy na Blanensku. Podobná zařízení jsou totiž v Česku...

Sovětské tanky vzaly Brnu i sen o samostatné Moravě, říkají historici

Brno nacistické, Brno stalinistické a Brno účtující. K 50. výročí invaze...

Historici Michal Konečný a Alexandr Brummer napsali publikaci Brno okupované. Provází po místech spojených s lety 1968...

Najdete na iDNES.cz