Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Muže s amputovanou rukou vezl vrtulník z Liberce až do Brna

  12:28aktualizováno  16:46
Muž z Liberecka, který si o víkendu na okružní pile skoro uřízl ruku, musel přeletět téměř celou republiku, než se mu dostalo odpovídající lékařské pomoci. Záchranáři z Liberce ho nejprve vezli ke specialistům do Prahy, ti ale neměli místo. Vážně zraněný muž tak skončil v brněnské Úrazové nemocnici.
Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Roman Gřegoř, záchranná služba

"Předtím ho odmítla dvě úrazová centra v Praze a jedno v Plzni," řekl dnes novinářům zaměstnanec Úrazové nemocnice a její bývalý ředitel Miloš Janeček. Informaci potvrdil i ředitel nemocnice Petr Svoboda.

Podle Janečka musel mít muž kvůli dlouhému převážení ve vrtulníku poraněnou ruku zaškrcenou dvě hodiny. "To je dávno za hranicí povoleného odborného postupu. Každý absolvent kurzu první pomoci ví, že hodina je maximum, ale mělo by to být méně," řekl Janeček. Přesto se podle něj brněnským lékařům podařilo ruku přišít.

Mluvčí liberecké záchranky Kristýna Fejfarová zdlouhavý převoz muže vysvětluje nešťastnou shodou okolností.

"Při tomto typu úrazu je potřeba mikrochirurgického zákroku. Ten sice nejblíže zvládá pražská nemocnice na Královských Vinohradech, ale bohužel ve stejné době ošetřovala pacienta z Kladna, také s amputovanou končetinou. A dva tyto zákroky naráz lékaři nezvládají. Proto dispečerka doporučila přelet do další nemocnice, tedy do Brna," vysvětlila Fejfarová.

O tom, že by záchranáři zvažovali také převoz do dalšího pražského zdravotnického zařízení, ani o třetím odmítnutí pacienta v Plzni, jak o tom hovoří Miloš Janeček, nic neví. Doba pacientova letu se každopádně prodloužila z 35 na 49 minut. Nepotvrdily se tak prvotní informace, že muž protrpěl s téměř amputovanou rukou ve vrtulníku dokonce dvě a čtvrt hodiny.

Pacient už nyní není napojený na dýchací přístroj a komunikuje. Zda však bude moci ruku používat, zatím není jasné. "Teprve čas ukáže, jestli jsme šlachy, svaly a nervy přišili správně," řekl Svoboda.

Pacient byl podle Janečka ve vrtulníku v umělém spánku, takže dlouhý transport nevnímal. Zdržení, s nímž se dostal na operační sál, však bylo rizikem.

"Prodleva je nebezpečná především z hlediska prokrvení končetiny. Když vám vaši zdravou končetinu teď někdo na dvě hodiny zaškrtí, zjistíte, že zfialoví, zmodrá, oteče a pochopitelně speciálně dávat dohromady cévy je mnohem horší, než když to trvá třeba půl hodiny," řekl Janeček.

Ministerstvo zdravotnictví: Je to kampaň
Proti Janečkově kritice průběhu převozu se důrazně ohradilo ministerstvo zdravotnictví. "Pan Janeček je profesionál a ví, že tady nedošlo k ničemu nestandardnímu. Odmítáme, aby si na tomto případu dělal politickou kampaň pro senátní volby a šířil poplašné zprávy," uvedl mluvčí ministerstva Tomáš Cikrt.

Podle ředitele Svobody se Úrazové nemocnici stává poměrně často, že tam záchranáři vozí pacienty ze vzdálenějších regionů. "Stává se to, protože u nás je zásada vzít všechny, a oni to vědí," řekl Svoboda.

Nevzpomněl si však na případ, kdy by do Brna vrtulník přivezl nemocného z Liberecka. Podle něj je po cestě řada dalších úrazových center.

Autoři: ,Nejčtenější

Třinácté zlato pro Kometu! Brno suverénně obhájilo mistrovský titul

Jakub Krejčík zvedá Masarykův pohár nad hlavu. Kometa ovládla hokejovou...

Efektivní v koncovce, precizní v defenzívě. Hokejisté Brna ovládli páté finále extraligového play off, na ledě třinecké...

Na jižní Moravě jsou vyšší mzdy než v Praze. Firmy si přetahují lidi

Ilustrační snímek

Platy na jižní Moravě jdou do extrému, firmy totiž dorovnávají nejvyšší platy konkurentů. Hospodářská komora před...Nechte Vranovu víc vody, žádají vodohospodáři Rakušany. Nádrž vysychá

Vodní nádrž Vranov

Jen tmavě zbarvené pruhy na březích vodní nádrže Vranov ukazují, kam až by mohla dosáhnout voda. Hladina je tady v...

Amálka se musí vyhýbat slunci, nemoc ji denně připraví o kbelík kůže

Tříletá Amálka Ježková se narodila s vzácnou nemocí kůže. Ichtyózou...

Podobně jako princezna Jitřenka z pohádky O bílé laňce se musí vyhýbat slunečním paprskům. Na rozdíl od ní však...

Kudy k Macoše? ptal se v noci muž recepční. Zachránila mu život

Propast Macocha.

Všímavosti hotelové recepční vděčí za svůj život osmatřicetiletý muž, který se chystal skočit do propasti Macocha...

Další z rubriky

Hrdinného lékaře Jílka popravili fašisté, jeho popel vysypali do řeky

Vojtěch Jílek proslul jako neobyčejně vlídný a svědomitý lékař i vynikající...

Jen málokdo asi ví, po kom nese jméno Jílkova ulice v Židenicích. A že se za osudem onoho muže a jeho rodiny skrývá...

Moravské Chorvaty nezákonně vyhnali komunisté, omluva dodnes nepřišla

Lenka Kopřivová je spoluautorkou knihy Barvy chorvatské Moravy. Každoročně se...

Expertka na moravské Chorvaty Lenka Kopřivová oživuje historii národa, který komunisté nesnášeli. „Chorvati byli...

Z brněnského orloje padají speciální kuličky. Na počest Komety

Z brněnského časostroje na náměstí Svobody padají speciální kuličky. Tentokrát...

Fanoušci Komety mohou v těchto dnech ukořistit poněkud netradiční předmět do své fanouškovské sbírky. Orloj na náměstí...

Najdete na iDNES.cz