Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Muže s amputovanou rukou vezl vrtulník z Liberce až do Brna

  12:28aktualizováno  16:46
Muž z Liberecka, který si o víkendu na okružní pile skoro uřízl ruku, musel přeletět téměř celou republiku, než se mu dostalo odpovídající lékařské pomoci. Záchranáři z Liberce ho nejprve vezli ke specialistům do Prahy, ti ale neměli místo. Vážně zraněný muž tak skončil v brněnské Úrazové nemocnici.
Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Roman Gřegoř, záchranná služba

"Předtím ho odmítla dvě úrazová centra v Praze a jedno v Plzni," řekl dnes novinářům zaměstnanec Úrazové nemocnice a její bývalý ředitel Miloš Janeček. Informaci potvrdil i ředitel nemocnice Petr Svoboda.

Podle Janečka musel mít muž kvůli dlouhému převážení ve vrtulníku poraněnou ruku zaškrcenou dvě hodiny. "To je dávno za hranicí povoleného odborného postupu. Každý absolvent kurzu první pomoci ví, že hodina je maximum, ale mělo by to být méně," řekl Janeček. Přesto se podle něj brněnským lékařům podařilo ruku přišít.

Mluvčí liberecké záchranky Kristýna Fejfarová zdlouhavý převoz muže vysvětluje nešťastnou shodou okolností.

"Při tomto typu úrazu je potřeba mikrochirurgického zákroku. Ten sice nejblíže zvládá pražská nemocnice na Královských Vinohradech, ale bohužel ve stejné době ošetřovala pacienta z Kladna, také s amputovanou končetinou. A dva tyto zákroky naráz lékaři nezvládají. Proto dispečerka doporučila přelet do další nemocnice, tedy do Brna," vysvětlila Fejfarová.

O tom, že by záchranáři zvažovali také převoz do dalšího pražského zdravotnického zařízení, ani o třetím odmítnutí pacienta v Plzni, jak o tom hovoří Miloš Janeček, nic neví. Doba pacientova letu se každopádně prodloužila z 35 na 49 minut. Nepotvrdily se tak prvotní informace, že muž protrpěl s téměř amputovanou rukou ve vrtulníku dokonce dvě a čtvrt hodiny.

Pacient už nyní není napojený na dýchací přístroj a komunikuje. Zda však bude moci ruku používat, zatím není jasné. "Teprve čas ukáže, jestli jsme šlachy, svaly a nervy přišili správně," řekl Svoboda.

Pacient byl podle Janečka ve vrtulníku v umělém spánku, takže dlouhý transport nevnímal. Zdržení, s nímž se dostal na operační sál, však bylo rizikem.

"Prodleva je nebezpečná především z hlediska prokrvení končetiny. Když vám vaši zdravou končetinu teď někdo na dvě hodiny zaškrtí, zjistíte, že zfialoví, zmodrá, oteče a pochopitelně speciálně dávat dohromady cévy je mnohem horší, než když to trvá třeba půl hodiny," řekl Janeček.

Ministerstvo zdravotnictví: Je to kampaň
Proti Janečkově kritice průběhu převozu se důrazně ohradilo ministerstvo zdravotnictví. "Pan Janeček je profesionál a ví, že tady nedošlo k ničemu nestandardnímu. Odmítáme, aby si na tomto případu dělal politickou kampaň pro senátní volby a šířil poplašné zprávy," uvedl mluvčí ministerstva Tomáš Cikrt.

Podle ředitele Svobody se Úrazové nemocnici stává poměrně často, že tam záchranáři vozí pacienty ze vzdálenějších regionů. "Stává se to, protože u nás je zásada vzít všechny, a oni to vědí," řekl Svoboda.

Nevzpomněl si však na případ, kdy by do Brna vrtulník přivezl nemocného z Liberecka. Podle něj je po cestě řada dalších úrazových center.

Autoři: ,

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Migranty v návěsu odhalil řidič kamionu na cestě z Turecka až v Mikulově

V nákladovém prostoru kamionu se skrývali čtyři nelegální migranti.

Na čtyři muže ukryté pod plachtou kamionu narazili ve čtvrtek v Mikulově jihomoravští policisté. Černí pasažéři, kteří...

Další z rubriky

Havarijní most na Nových mlýnech nahradí už na podzim provizorní stavba

120 metrů dlouhý most poblíž ostrůvku v srdci Nových Mlýnů je v havarijním...

Nafoťte si domy a pohlídejte děti, vyzývají obyvatele obce kolem novomlýnských nádrží. Připravují se na nápor aut,...

Místo sochy císaře chtěli v Brně stěhovat kašnu. Jenže ta by nepřežila

Takto by vypadalo Dominikánské náměstí v Brně se sochou Josefa II., která je...

Slunce rozpaluje Dominikánské náměstí, a tak lidé hledají stín pod mladými platany. Vzduch tam osvěžuje také kašna....

VIDEO: Filozofická fakulta v Brně je v novém. Podívejte se, jak rostla

Filozofická fakulta v Brně zrekonstruovala dvě budovy. Oprava vyšla na 301...

Historický areál Filozofické fakulty Masarykovy univerzity v Brně může po letech oprav konečně naplno sloužit...

Najdete na iDNES.cz