Na Vyškovsku vznikne ještě letos nová pětaosmdesát kilometrů dlouhá turistická stezka. (Ilustrační snímek)

Na Vyškovsku vznikne ještě letos nová pětaosmdesát kilometrů dlouhá turistická stezka. (Ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Muzea i rozhledny Vyškovska už brzy propojí nová stezka

  • 0
Prohlédnout si krajinu z bohdalické rozhledny, poznat každodenní život předků v muzeu ve Švábenicích a pak se projít malebnou přírodní rezervací Větrníky. I takové zážitky by měla návštěvníkům Vyškovska přinést nová pěší stezka nazvaná Najdi poklad ve svém regionu.

Bude dlouhá pětaosmdesát kilometrů a na jejím budování se podílejí dobrovolníci, starostové i muzejníci. Hotová by měla být už o prázdninách.

"Ani místní obyvatelé mnohdy netuší, jaké zajímavosti mají na dosah, jen o pár kilometrů dále. My je na tato místa chceme zavést a celá stezka je k tomu ideální nástroj," vysvětlila Ludmila Kolářová z Místní akční skupiny Společná cesta, která se na projektu podílí spolu se sdružením Na cestě k prosperitě z Prostějovska.

Její slova potvrzuje starosta Rousínova František Havíř (KDU-ČSL). "Například Hřebenatkový útes neznají ani lidé žijící kousek od něj, natož turisti. Přitom je to unikátní dědictví třetihor a naleziště mnohých zkamenělin," vysvětlil Havíř.

Z Rousínova až na Prostějovsko

Právě v Rousínově stezka začíná. Na Vyškovsku se po ní výletníci dostanou až do Švábenic, kde jedno z odpočívadel s posezením plánují nadšenci postavit před vlastivědným muzeem.

"Máme bohaté sbírky sestavené z unikátních starožitností, které desetiletí schraňovali lidé z okolí. Návštěvníci třeba mohou vidět, jak se před sto lety pralo nebo mlátilo obilí. A lákáme i na sbírky minerálů. Ve Švábenicích se z nich dříve ve velkém vyráběly knoflíky," popsal starosta Švábenic Josef Kubík (ČSSD). I on věří, že stezka posílí současnou více než dvoutisícovou roční návštěvnost muzea.

Kdo ale bude chtít, může si výšlap lemovaný odpočívadly a informačními tabulemi prodloužit až na Prostějovsko.

"Ačkoliv se náš region nemusí zdát dvakrát atraktivní, opak je pravdou. Vždyť na území obou mikroregionů Němčicka a Přediny se nachází spousta skvostů, jako například přírodní celek Křéby nad obcí Koválovice-Osíčany nebo rozhledny Štátula a Štátule ve Vitčicích a Dobrochově," popsali dobrovolníci z prostějovského sdružení Na cestě k prosperitě.

Stezka přitáhne i příznivce geocachingu

A tvůrci stezky za dva miliony korun mají ještě jeden nápad, jak přivést lidi k pozapomenutým zajímavostem. Pomocí satelitní navigace budou moci nadšenci zapojení do celosvětového sportu geocaching pátrat po příhodně rozmístěných drobných pokladech.

"Díky krabičkám, jejichž pozici zaneseme do celosvětové databáze, můžeme po krásách Vyškovska provést třeba i zahraniční vojáky, kteří pobývají na vyškovské základně. I oni takzvané kešky velmi rádi loví," dodala Kolářová.