Internační tábor bude ve Svatobořicích na Hodonínsku nově připomínat muzeum a pomník. | foto: obec Svatobořice-Mistřín

Do „lágru“ vstoupí přes vagon, hrůzy nacismu připomene muzeum a památník

  • 0
Také na Hodonínsku se najdou místa, která jsou navždy poznamenaná nacistickou zlovůlí. Patří mezi ně třeba internační tábory. Podobné zařízení se nacházelo také na okraji Svatobořic-Mistřína. Nacisté tam zadržovali tisíce lidí. Hrůzy, jakými si museli projít, tam bude nově připomínat muzeum a památník.

Muzeum a památník se mohou zájemci poprvé prohlédnout v sobotu 7. října. „Část areálu, kde se nacházel internační tábor, koupila před třemi lety kyjovská firma Gaia. Když se dozvěděli, že tam něco podobného bylo, tak se začali zajímat o historii a přišli za námi na obec. Navrhli nám, jestli se nechceme podílet na stavbě komplexního památníku. Líbilo se nám to, protože tato myšlenka v obci existuje už od konce druhé světové války,“ přiblížil starosta Svatobořic Miroslav Veselý, jak vznikla idea na založení muzea.

Dovnitř se bude vcházet symbolicky přes vagon, protože vězně sváželi nacisté po železnici. Uvnitř návštěvníky čeká videoprojekce, která připomíná osudy vězňů, a spousta dobových předmětů. „Darovali nám je lidé, kteří lágrem prošli. Některé věci nám poslali i pozůstalí,“ nastínil svatobořický starosta, jak expozice vznikla. Na muzeum přispělo dvěma miliony i hejtmanství.
Utrpení v lágru bude připomínat rovněž pomník, který se skládá z desek a znázorňuje příchod vězňů. Místo hlav budou mít srdce. Pomník vyšel na 2,5 milionu, náklady zaplatila obec.

V táboře věznili i Židy

Týdeník 5plus2

Každý pátek zdarma

5plus2

Čtení o zajímavých lidech, událostech a nevšedních akcích v regionech.

Příbuzní odbojářů, uprchlých politiků nebo vojáků tvořili většinu vězněných. Kromě nich nacisté do Svatobořic odváželi i Židy. Ti kruté zacházení nacistů odnesli asi nejvíce, protože kromě toho, že trpěli hladem, museli ještě vykonávat těžké práce.

Uvězněný zde byl také Stanislav Bodlák z Brna, který se na seznam pověstné nacistické tajné policie dostal po atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Táboru velel bývalý nadporučík československé armády Franz Kaiser. „To byl strašně zlý člověk. Vězně trápil hladem, zimou, nočními raporty a rád je zavíral do márnice,“ připomněl Bodlák krutosti ve Svatobořicích.

Podle dostupných dokumentů bylo ve Svatobořicích vězněno okolo 2 500 lidí. Internační tábor tam fungoval v letech 1942 až 1945. Po válce sloužil po jistý čas jako internační tábor pro Němce a české kolaboranty. Za první republiky byl na stejném místě chorobinec.