Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Cigarety pro Maďary prodali podvodníci v Česku, vydělali desítky milionů

  11:44aktualizováno  11:44
Na jednoduchý způsob, jak vydělat spoustu peněz, přišla trojice mužů z Brna. V Maďarsku si založili firmu a na tu pak ve velkém nakupovali bez DPH v Česku cigarety. Místo jejich vývozu do zahraničí je však prodávali u nás. Za pět měsíců tak stát obrali na dani zhruba o 30 milionů korun.

Trojice mužů ve věku osmačtyřicet, pětatřicet a jednatřicet let si firmu v Maďarsku založila v loňském roce. Od svitavské firmy pak začali ve velkém odebírat hlavně cigarety, nakupovali však i tabák a kupony na dobití mobilních telefonů.

Zboží však nikdy nepřekročilo hranice. "Distribuce probíhala po celé České republice. Jeden z mužů měl totiž síť trafik. Velkou část zboží navíc odebírala vietnamská komunita," uvedl kriminalista Zdeněk Burian.

Muži cigarety prodávali za běžnou cenu. Hlavním ziskem z tohoto byznysu pro ně byla neodvedená daň ve výši 20 a později 21 procent. Tu by totiž, v případě, že by zboží ze země odvezli, platili až v Maďarsku.

Trojice měla v celém byznysu přesně určené role. "Nejstarší z mužů zajišťoval finance na nákup zboží i vozidel pro jeho převoz. Následně řídil i distribuci," uvedl policejní mluvčí Pavel Šváb.

Pětatřicetiletý muž fungoval jako spojka a předával peníze a instrukce poslednímu z nich. Ten zboží nakupoval v distribuční společnosti ve Svitavách. Muži si navíc pronajímali další lidi, kteří fungovali například jako řidiči.

3,5 milionu v hotovosti a 900 tisíc balíčků cigaret

Kriminalisté se povedené trojici dostali na stopu díky informacím od celníků a finančního úřadu. Jak Burian uvedl, už na první pohled bylo zjevné, že mužům by se prodej cigaret v Maďarsku nikdy nemohl vyplatit. "Museli by zaplatit spotřební daň, cigarety nechat překolkovat. Vyšlo by je to dráž," vysvětlil.

Na konci dubna při rozsáhlé akci s názvem Kolos, na které se podílela asi stovka policistů, sklapla past. Organizátory výnosného byznysu zadrželi při domlouvání dalšího odběru zboží v kavárně.

Policie dopadla trojici mužů, kteří obrali stát na daních o desítky milionů.
Policie dopadla trojici mužů, kteří obrali stát na daních o desítky milionů.

Při domovních prohlídkách se navíc podařilo zajistit 3,5 milionu v hotovosti, auta, doklady, razítka i samotné zboží. "V policejních rukou skončilo 900 tisíc balíčků cigaret, dvacet balíčků tabáků a sedmdesát dobíjecích karet," dodal Šváb.

Škoda, kterou muži způsobili svým jednáním během pouhých pěti měsíců, co jejich firma fungovala, se pohybuje kolem třiceti milionů korun. Obrat firmy za toto období byl asi 450 milionů korun.

Muži navíc s nelegálně získanými penězi vůbec nešetřili. Podle kriminalistů si žili na vysoké noze. Jako detail uvedli, že jeden měl doma například džíny za 100 tisíc korun. Každý víkend prý trávili jinde, jednou ve Špindlerově Mlýně, jindy v Praze a pak zase u moře.

Na to teď může trojice podnikavců na nějaký čas zapomenout. Všichni tři jsou ve vazbě a čelí stíhaní pro trestný čin zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby. Soud je za to může poslat na pět až deset let za mříže.

Autor:


Nejčtenější

Voda na příděl. Na vyschlé Moravě musí lidem stačit sto litrů denně

Starosta obce Maršov Jaroslav Bytešník ukazuje vyschlé toky, co vždy mely hodně...

Zákazy plnit z vodovodní sítě bazény a zalévat zahrady už nestačí. V šesti obcích na jižní Moravě platí ode dneška...

Z vily krále plísňových džínů Hošny je ruina, nový majitel ji přestaví

Podnikatel Rudolf Hošna byl v 90. letech v Brně pojmem. Stejně jako jeho vila.

Legendární Hošnova vila v brněnských Pisárkách je nyní útočištěm pro bezdomovce. Nový majitel chce zchátralý objekt,...Pití pod kontrolou. Brno jako první v republice zřídí mokré centrum

alkohol, pálenka

Brno chystá jako první v republice centrum pro bezdomovce, kde bude povolený alkohol. Chce je díky tomu stáhnout lidem...

Brněnský lední medvěd Umca uhynul. Trápily ho problémy se zuby

Lední medvěd Umca žije v brněnské zoo v záložním výběhu, aby neohrozil život...

V sobotu uhynul samec ledního medvěda Umca. Dlouhodobě ho trápily problémy se zuby a už jednou kvůli nim musel...

VIDEO: Hledaný muž stříká na auta žíravinu, zničil jich už jedenáct

Vandal stříká na auta žíravinu

Minimálně jedenáct zničených aut má na svědomí zatím neznámý vandal, který řádí na Brněnsku. Na kapotu stříká žíravinu....

Další z rubriky

Sovětské tanky vzaly Brnu i sen o samostatné Moravě, říkají historici

Brno nacistické, Brno stalinistické a Brno účtující. K 50. výročí invaze...

Historici Michal Konečný a Alexandr Brummer napsali publikaci Brno okupované. Provází po místech spojených s lety 1968...

Opilec v půjčené lodi naboural na Baťově kanále plavidlo policistů

Pardubická policie ukázala nový říční člun. Podívejte se

Nečekaný konec měl pro policisty kontrolní den na Baťově kanále. Znenadání totiž někdo naboural do jejich plavidla....

Plavky budou příští sezonu odvážnější, ukázal veletrh Styl a Kabo

Módní veletrhy Styl a Kabo napověděly, jak budou vypadat plavky pro příští...

Střihově rafinovanější, zároveň ale funkční, elegantní a s doplňky. Tak nové plavkové trendy předpovídají módní...

Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice
Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice

Domluvit se anglicky nebo francouzsky, než půjde vaše dítě do školy? Za dva nebo tři roky se to opravdu dá zvládnout. Akorát zapomeňte na způsob, jak jste se učila jazyky ve škole. Možná vám totiž vyhovuje úplně jiný typ učení.

Najdete na iDNES.cz