Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Čtveřice mužů podle policie vyvedla ze země 204 milionů z kauzy Edbusy

  15:04aktualizováno  15:04
Kriminalisté z protikorupčního útvaru obvinili z podílnictví čtveřici mužů, která se podle nich obohatila o 204 milionů. Peníze patřily známé firmě Edbusy, která svými "výhodnými" úvěry připravila o úspory tisíce lidí. Obvinění muži se dostali do vedení společnosti a podle policistů vyvedli peníze do zahraničí.

Lukáš Přibyl (v košili) a Martin Žouželka už si za podvody v kauze Edbusy vyslechli trest. Další čtyři muži, kteří z firmy údajně vyvedli 204 milionů, si nyní vyslechli obvinění. | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

Podle závěrů kriminalistů převzala čtveřice mužů pravomoci k řízení brněnské akciové společnosti Edbusy v polovině roku 2008. Následně dohodli s další společností se sídlem v Londýně, kterou však sami ovládali, kontrakt týkající se ověřování klientů Edbusy.

"Přestože k žádným prokazatelným plněním smlouvy nemělo docházet, londýnské společnosti bylo bankovními transakcemi převedeno asi 4,3 milionu eur," sdělil mluvčí Útvaru pro odhalování korupce a finanční kriminality Jaroslav Ibehej.

Další podobné aktivity jim koncem roku 2008 překazili kriminalisté. Ti totiž zadrželi dvě hlavní tváře společnosti - Martina Žouželku a Lukáše Přibyla - a následně obstavili finance Edbusy.

Čtveřice podnikavců záhy přišla s další fintou, jak peníze vyvést ze země. "Londýnská společnost uplatnila pohledávku ve výši asi 3,7 milionu eur za neuhrazené služby. Následovalo rozhodčí řízení v Německu, které skončilo ve prospěch britské společnosti," popsal Ibehej.

Zřejmě proto, aby se zametly stopy, prodala se pohledávka v roce 2009 společnosti se sídlem na Sychelách. Po několika měsících ji pak koupila jiná britská obchodní společnost, kterou však opět ovládala čtveřice obviněných. "Ta následně v České republice v rámci exekučního řízení dosáhla výplaty asi 93,6 milionu korun," dodal mluvčí.

Svým jednáním si muži podle kriminalistů přišli zhruba na 204 milionů korun. Policistům se podařilo zajistit majetek, převážně nemovitosti, v hodnotě asi dvacet milionů korun, který si podle Ibeheje pořídili z výnosů z trestné činnosti.

Jeden z obviněných je v současné době ve vězení za jinou trestnou činnost, další muž skončil ve vazbě a zbylí dva jsou stíháni na svobodě. Všem hrozí trest od tří do osmi let vězení. 

Šéfové Edbusy už sedí, kauza prý souvisí i s Toflovým gangem

Kauza Edbusy byla jedním největších úvěrových podvodů v zemi. O úspory přišly tisíce lidí z Česka, Slovenska, Rakouska či Polska.

Šéfové brněnské firmy Martin Žouželka s Lukášem Přibylem podle soudu způsobili škodu za více než půl miliardy korun. Oba manažeři jsou již za podvody pravomocně odsouzeni. Soud je poslal na osm a půl a sedm a půl roku do vězení.

Případ má údajně spojitost také s takzvaným Toflovým gangem. Jeho šéf Michal Tofl se podle České televize zasloužil se svým obchodním partnerem Petrem Pavlem Bezděkovským o to, že sto padesát milionů z peněz beze stopy zmizelo na zahraničních účtech.

Tato spolupráce se údajně stala Toflovi osudnou. Oba se podle ČT pohádali o to, jak si peníze rozdělí, a Bezděkovský najal na Tofla nájemné vrahy, kteří ho v roce 2010 zastřelili u domu v Brně-Žebětíně. Bezděkovský se loni v létě oběsil ve vazební věznici.

Autor:


Nejčtenější

Zničené plavky místo romantického zážitku. Největší molo v Česku lepí

Největší molo v Česku lepí, pouští smůlu

Brněnská přehrada má největší molo v republice za víc než tři miliony korun, návštěvníci se mu ale vyhýbají. Dřevěný...

Voda na příděl. Na vyschlé Moravě musí lidem stačit sto litrů denně

Starosta obce Maršov Jaroslav Bytešník ukazuje vyschlé toky, co vždy mely hodně...

Zákazy plnit z vodovodní sítě bazény a zalévat zahrady už nestačí. V šesti obcích na jižní Moravě platí ode dneška...Zateplili školu, aby ušetřili. Nevyřešili ale větrání a za energie doplácí

Ilustrační snímek

V Hrušovanech u Brna zateplili školu, ale bez vzduchotechniky. Místo úspory teď musí pravidelně větrat. Nejen že úspor...

Z vily krále plísňových džínů Hošny je ruina, nový majitel ji přestaví

Podnikatel Rudolf Hošna byl v 90. letech v Brně pojmem. Stejně jako jeho vila.

Legendární Hošnova vila v brněnských Pisárkách je nyní útočištěm pro bezdomovce. Nový majitel chce zchátralý objekt,...

Úhyn ryb v největším moravském rybníce je vyšší. Ztráta je kolem 100 tun

V rybníku Nesyt na Břeclavsku kvůli horkému počasí, které způsobuje nedostatek...

V rybníce Nesyt na Břeclavsku kvůli horkému počasí, které způsobuje nedostatek kyslíku ve vodě, a nedostatku vody...

Další z rubriky

Fanoušci dopravy mohou v Brně adoptovat sedačku ve „zlaté“ tramvaji

Do brněnských ulic vyjela tramvaj připomínající 150 let MHD.

Brněnský dopravní podnik připravil ke svému kulatému výročí překvapení pro fanoušky tramvají. Ve speciálním voze si...

VIDEO: Z pár kulis vybudoval v lomu město jako z Divokého západu

Amfiteátr westernového městečka v Boskovicích

Ve westernovém parku v Boskovicích se návštěvníci ocitnou jako na Divokém západě, kde doslova neplatí české koruny, ale...

Nezastavitelní míří do Adršpašských skal. Pomozte pohybem handicapovaným

Birell bránou projíždí na kole šestinásobný paralympijský vítěz Jiří Ježek.

Nepřízeň osudu, ale zároveň obrovská vůle a touha pokračovat v aktivním životě, sportovat, být i nadále přínosem svému...

Najdete na iDNES.cz