Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


V kraji si přilepší cenění ajťáci a řemeslníci, dalším přidá stát i firmy

  11:03aktualizováno  11:03
Mnozí Jihomoravané si oproti roku 2014 polepší. Podniky v kraji hlásí zvýšení mezd. Lidé zbohatnou, protože firmy z jihu Moravy získávají nové zakázky, cení si odbornost zaměstnanců a zároveň nehrozí výraznější zdražování.
(Ilustrační snímek)

(Ilustrační snímek) | foto: Lukáš ProcházkaMAFRA

Podle nejnovějších čísel statistiků hrubá měsíční mzda průměrného Jihomoravana vzrostla za devět měsíců roku 2014 na 24 329 korun. To je v porovnání se stejným obdobím roku 2013 navíc o sedm stokorun. Teď už loňská čísla však podle analytiků předpovídají i vývoj v roce 2015.

„Dá se očekávat, že růst platů bude u řady podniků kvůli lepší ekonomické situaci i v letošním roce pokračovat,“ konstatoval analytik společnosti Cyrrus Jiří Šimara.

Průměrná nominální mzda v Jihomoravském kraji

2008 21 641 Kč

2009 22 409 Kč

2010 22 956 Kč

2011 23 306 Kč

2012 23 949 Kč

2013 24 186 Kč

1.–3. čtvrtletí 2014 24 329 Kč

zdroj: ČSU

Největší zaměstnavatelé v kraji jsou ti veřejní. A ti růst platů dosvědčují. Se zvýšením počítá například Fakultní nemocnice Brno. Zaplatit nárůst pomůže zařízení nová úhradová vyhláška, kterou přislíbil ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček.

„Zřizuje nás Ministerstvo financí, takže musíme respektovat povinné navýšení platů o pět procent. Právě díky nové úhradové vyhlášce by to ale rozpočet nemocnice měl unést,“ uvedla mluvčí FN Brno Anna Mrázová. Podle ní je roční rozpočet fakultní nemocnice zhruba šest miliard korun. Navýšení platů by mělo přijít asi na sto milionů. V kolosu s více než pěti tisíci zaměstnanci byla doteď průměrná mzda 30 775 korun.

A přidání čeká i zaměstnance Masarykovy univerzity, která se s FN Brno o post největšího zaměstnavatele v kraji přetahuje. A nebude to apríl. „Tarifní složka platů vzroste o pět procent. Ale až od 1. dubna,“ konstatovala mluvčí Masarykovy univerzity Tereza Fojtová.

V brněnském dopravním podniku si řidiči či montéři polepší jen mírně. Dvouletá kolektivní smlouva, která se vyjednávala loni, předurčuje růst platů o jedno procento.

Přidávat bude lidem téměř polovina firem

Růst platů se ale podle průzkumu hospodářské komory rozhodně netýká jen zaměstnanců placených z veřejných peněz. Zvýšení mezd v příštím roce avizuje bezmála 43 procent podniků – to je o celých 26,5 procentního bodu více než loni.

„Určitě je nyní situace lepší, než byla v roce 2013. Jihomoravské společnosti získávají nové zakázky a podle toho si také mohou dovolit více motivovat zaměstnance. Řada zaměstnavatelů podle mých informací nyní více sleduje průměrný plat a podle něj nastavují i mzdy vnitrofiremní,“ konstatoval šéf Krajské hospodářské komory jižní Moravy Petr Kostík.

Hospodářská komora přitom odhaduje, že mzdy porostou v rozmezí dvou až tří procent. Podle Kostíka ovšem v kraji mají prominentní postavení na trhu práce odborníci z oblasti IT (více o tom čtěte zde) a také kvalifikovaní řemeslníci – například obráběči či svářeči. Těch je na trhu takový nedostatek, že si je firmy mohou hýčkat také nadprůměrným růstem platů.

„Už jsme přidávali v roce 2014 klíčovým zaměstnancům. Pro letošní rok přitom zavádíme nový systém odměňování. Zaměstnanci budou placení podle toho, jak velkým přínosem jsou pro firmu. Pro zásadní zaměstnance to bude znamenat růst mzdy o významnou část,“ konstatoval generální ředitel firmy Královopolská Ria Ctirad Nečas.

Podle něj brněnský technologický podnik, který se zabývá například výrobou vodohospodářských, energetických či chemických zařízení, má zajištěné zakázky na celý letošek a částečně i na příští rok. A tomu odpovídá i snaha za úspěch odměňovat zaměstnance zodpovědné za úspěšné projekty.

Výkonnostní systém odměňování přitom podle personální ředitelky Evy Vavrouchové už delší dobu praktikuje i vyškovská strojírenská firma Hestego, která se letos stala krajskou firmou roku. I tam si letos šikovní zaměstnanci polepší.

Více peněz na výplatní pásce budou mít i zemědělští pracovníci. Tedy alespoň ti, kteří jsou sdružení v odborech. Dva dny před Vánoci totiž odboráři se zaměstnavateli vyjednali, že minimální mzdové tarify v zemědělství porostou v příštím roce v průměru o 2,7 procenta.

Radost mohou vyšší čísla dělat jihomoravským zaměstnancům i proto, že se nezvrhnou pouze v optický klam. Souběžně se zvyšováním platů se totiž v kraji nechystá výraznější zdražování. Mírně ve většině měst porostou pouze ceny vody.
Nejčtenější

Po těžké nemoci zemřela ve věku 49 let wimbledonská vítězka Jana Novotná

Wimbledonská vítězka Jana Novotná (1998)

Český tenis přišel o jednu ze svých nejvýraznějších osobností, v neděli zemřela wimbledonská šampionka Jana Novotná....

Nový chodník je šikmý a s boulemi. Ať ho zaplatí starosta, zní z obce

V Hornich Bojanovicich mají křivý chodník

Nakloněná plocha s boulemi, jak obvykle vypadají cesty po zemětřesení nebo po povodni. V Horních Bojanovicích na...Rakousko má další úsek dálnice z Vídně do Brna hotový. Česko pořád nic

Slavnostní otevření pětikilometrového úsek D3 mezi Veselím nad Lužnicí a...

Řidiči, kteří se chystají na vánoční trhy do Vídně a pojedou přes Mikulov, potkají po cestě nové orientační cedule....

SOUKROMÉ OČKO: Měním převleky, paruky nenosím. Svým dětem balím na výlet GPS

Brněnský soukromý detektiv Marian Hybký

Špehování jej bavilo odmala, až díky osudovému setkání s bývalým zpravodajcem se jím však Marian Hybký začal živit....

Za smrt tří mladíků v křižovatce soud potvrdil tři roky. Postrádal lítost

Na křižovatce u Zvěrkovic přišli v prosinci o život tři lidé. Odbočka z...

Tři roky vězení a pět let zákazu řízení potvrdil Krajský soud v Brně jednadvacetiletému řidiči Marku Neumanovi za...Další z rubriky

Na nový křivý chodník přijede kontrola, přivede starostu i stěžovatelku

V Hornich Bojanovicich mají křivý chodník

Na to, jestli je, nebo není v pořádku křivý chodník, který u rodinných domků postavila obec Horní Bojanovice na...

Vinaři dostali statisícové pokuty, nedovoleně vypouštěli odpadní vody

Vypouštění odpadních vod ve Vinařství Kovacs.

Kontroloři z České inspekce životního prostředí (ČIŽP) se v posledních dvou letech zaměřili na vinaře z Břeclavska a...

Za smrt tří mladíků v křižovatce soud potvrdil tři roky. Postrádal lítost

Na křižovatce u Zvěrkovic přišli v prosinci o život tři lidé. Odbočka z...

Tři roky vězení a pět let zákazu řízení potvrdil Krajský soud v Brně jednadvacetiletému řidiči Marku Neumanovi za...

Nadívaný krocan a dýňový koláč
Nadívaný krocan a dýňový koláč

Recepty ke Dni díkuvzdání zpestří podzimní jídelníčekNajdete na iDNES.cz