Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


V kraji si přilepší cenění ajťáci a řemeslníci, dalším přidá stát i firmy

  11:03aktualizováno  11:03
Mnozí Jihomoravané si oproti roku 2014 polepší. Podniky v kraji hlásí zvýšení mezd. Lidé zbohatnou, protože firmy z jihu Moravy získávají nové zakázky, cení si odbornost zaměstnanců a zároveň nehrozí výraznější zdražování.
(Ilustrační snímek)

(Ilustrační snímek) | foto: Lukáš ProcházkaMAFRA

Podle nejnovějších čísel statistiků hrubá měsíční mzda průměrného Jihomoravana vzrostla za devět měsíců roku 2014 na 24 329 korun. To je v porovnání se stejným obdobím roku 2013 navíc o sedm stokorun. Teď už loňská čísla však podle analytiků předpovídají i vývoj v roce 2015.

„Dá se očekávat, že růst platů bude u řady podniků kvůli lepší ekonomické situaci i v letošním roce pokračovat,“ konstatoval analytik společnosti Cyrrus Jiří Šimara.

Průměrná nominální mzda v Jihomoravském kraji

2008 21 641 Kč

2009 22 409 Kč

2010 22 956 Kč

2011 23 306 Kč

2012 23 949 Kč

2013 24 186 Kč

1.–3. čtvrtletí 2014 24 329 Kč

zdroj: ČSU

Největší zaměstnavatelé v kraji jsou ti veřejní. A ti růst platů dosvědčují. Se zvýšením počítá například Fakultní nemocnice Brno. Zaplatit nárůst pomůže zařízení nová úhradová vyhláška, kterou přislíbil ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček.

„Zřizuje nás Ministerstvo financí, takže musíme respektovat povinné navýšení platů o pět procent. Právě díky nové úhradové vyhlášce by to ale rozpočet nemocnice měl unést,“ uvedla mluvčí FN Brno Anna Mrázová. Podle ní je roční rozpočet fakultní nemocnice zhruba šest miliard korun. Navýšení platů by mělo přijít asi na sto milionů. V kolosu s více než pěti tisíci zaměstnanci byla doteď průměrná mzda 30 775 korun.

A přidání čeká i zaměstnance Masarykovy univerzity, která se s FN Brno o post největšího zaměstnavatele v kraji přetahuje. A nebude to apríl. „Tarifní složka platů vzroste o pět procent. Ale až od 1. dubna,“ konstatovala mluvčí Masarykovy univerzity Tereza Fojtová.

V brněnském dopravním podniku si řidiči či montéři polepší jen mírně. Dvouletá kolektivní smlouva, která se vyjednávala loni, předurčuje růst platů o jedno procento.

Přidávat bude lidem téměř polovina firem

Růst platů se ale podle průzkumu hospodářské komory rozhodně netýká jen zaměstnanců placených z veřejných peněz. Zvýšení mezd v příštím roce avizuje bezmála 43 procent podniků – to je o celých 26,5 procentního bodu více než loni.

„Určitě je nyní situace lepší, než byla v roce 2013. Jihomoravské společnosti získávají nové zakázky a podle toho si také mohou dovolit více motivovat zaměstnance. Řada zaměstnavatelů podle mých informací nyní více sleduje průměrný plat a podle něj nastavují i mzdy vnitrofiremní,“ konstatoval šéf Krajské hospodářské komory jižní Moravy Petr Kostík.

Hospodářská komora přitom odhaduje, že mzdy porostou v rozmezí dvou až tří procent. Podle Kostíka ovšem v kraji mají prominentní postavení na trhu práce odborníci z oblasti IT (více o tom čtěte zde) a také kvalifikovaní řemeslníci – například obráběči či svářeči. Těch je na trhu takový nedostatek, že si je firmy mohou hýčkat také nadprůměrným růstem platů.

„Už jsme přidávali v roce 2014 klíčovým zaměstnancům. Pro letošní rok přitom zavádíme nový systém odměňování. Zaměstnanci budou placení podle toho, jak velkým přínosem jsou pro firmu. Pro zásadní zaměstnance to bude znamenat růst mzdy o významnou část,“ konstatoval generální ředitel firmy Královopolská Ria Ctirad Nečas.

Podle něj brněnský technologický podnik, který se zabývá například výrobou vodohospodářských, energetických či chemických zařízení, má zajištěné zakázky na celý letošek a částečně i na příští rok. A tomu odpovídá i snaha za úspěch odměňovat zaměstnance zodpovědné za úspěšné projekty.

Výkonnostní systém odměňování přitom podle personální ředitelky Evy Vavrouchové už delší dobu praktikuje i vyškovská strojírenská firma Hestego, která se letos stala krajskou firmou roku. I tam si letos šikovní zaměstnanci polepší.

Více peněz na výplatní pásce budou mít i zemědělští pracovníci. Tedy alespoň ti, kteří jsou sdružení v odborech. Dva dny před Vánoci totiž odboráři se zaměstnavateli vyjednali, že minimální mzdové tarify v zemědělství porostou v příštím roce v průměru o 2,7 procenta.

Radost mohou vyšší čísla dělat jihomoravským zaměstnancům i proto, že se nezvrhnou pouze v optický klam. Souběžně se zvyšováním platů se totiž v kraji nechystá výraznější zdražování. Mírně ve většině měst porostou pouze ceny vody.
Nejčtenější

Obec zavede nový trest pro rychlé řidiče. Propadne se pod nimi silnice

Pod rychle jedoucím autem se vytvoří díra

Radnice v Branišovicích na Brněnsku chystá novou past na řidiče překračující povolenou rychlost. Do silnice nechá...

Nebyl hodinový, ale dvouhodinový, vzpomíná recepční na neřestný hotel

Blanka Budínová jako vzpomínku na Korso uchovává třeba hřeben ve tvaru...

Málokdo z mladších Brňanů dnes ví, že kousek za lázněmi na Kopečné ulici pod svahem, na kterém se tyčí katedrála...Řidička zemřela při střetu s vlakem, koridor z Brna do Břeclavi stál

(Ilustrační snímek)

Střet s vlakem nepřežila zhruba hodinu po poledni u Šakvic na Břeclavsku řidička osobního automobilu. Ve vlaku jedoucím...

Nejsme vymírající národ, přibývá však rizikových rodiček, říká porodník

Přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky Fakultní nemocnice Brno Pavel...

V největší české porodnici v brněnské fakultní nemocnici přijde na svět šest tisíc dětí ročně. Čím dál víc z nich jsou...

Myšlenky na smrt měl už v říjnu, říká Dahlgrenův český obhájce

Městský soud v Brně rozhodoval o prodloužení vazby Kevina Dahlgrena. Na snímku...

Už v říjnu advokát Richard Špíšek upozornil valdickou věznici, že má jeho klient Kevin Dahlgren sklony k sebevraždě....

Další z rubriky

Kněz pomáhá v Africe: Přivádím lidi do příbytků, které připravil Bůh

Brněnský kněz Jan Kotík jezdí do tanzanské vesnice Mpanga pomáhat už šest let....

Vystudoval stavařinu na Vysokém učení technickém v Brně. A právě tento obor nakonec přivedl Jana Kotíka ke kněžské...

Brněnské tramvaje budou méně skřípat. Díky mazání, které využívá GPS

Po Brně jezdí dvacet nových tramvají Škoda 13T. Městské části je pojmenovali po...

V brněnských ulicích by mělo být méně hluku. Alespoň toho, který produkují zdejší tramvaje. Víc než šest desítek strojů...

Výpovědi svědků se liší, upozornil soudce u Plachetkovy žádosti o proces

Boxer Ľudovít Plachetka se snaží dokázat svou nevinu.

Bývalý brněnský boxer a olympionik z Atlanty Ľudovít Plachetka stále netuší, zda soud povolí obnovu jeho procesu....

Najdete na iDNES.cz