O nadějné budoucí žurnalisty se celý den starala editorka MF DNES Kristýna Kašpárková | foto: Jiří Salik Sláma, MAFRA

Multimediální den v Brně předvedl studentům práci novinářů

  • 1
Zkusit si, jak se "lámou noviny", postavit se před kameru nebo si přijít poslechnout zkušenosti profesionálních novinářů. To vše mohli během pátku zažít návštěvníci, kteří zavítali na brněnskou Fakultu sociálních studií. Od rána tu probíhala akce s názvem Multimediální den.

Své zastoupení zde měli také redaktoři MF DNES a portálu iDNES.cz. V rámci takzvaného mediálního jarmarku se zařadili po bok předních tuzemských médií, která návštěvníkům přímo na místě předváděla novinářské řemeslo. U stanoviště MF DNES si zájemci mohli třeba s editorkou zkusit poskládat noviny, nebo si odnést speciální titulní stranu s vlastní fotkou.

"Hlavním cílem akce je představit veřejnosti, a hlavně studentům středních i vysokých škol, práci novinářů interaktivní formou. Letošní pátý ročník je věnován vlivu sociálních sítí," řekla organizátorka Martina Fojtů.

Součástí programu jsou tradičně také besedy a workshopy vedené známými osobnostmi z oboru. Na besedu s podtitulem Moc komentátorů přijali pozvání například šéfredaktor časopisu Respekt Erik Tabery nebo komentátor Alexandr Mitrofanov z deníku Právo. Právě na debatu s komentátory zamířila řada středoškoláků, kteří se na fakultu přišli podívat.

"Přišli jsme hromadně v rámci exkurze, kterou zorganizoval náš učitel sociologie," řekla Markéta Kupková z Veřejně správní akademie v brněnských Židenicích. Debata s názvem Sociální sítě, povolání snů? zase představila práci správců sociálních sítí.

Na fakultě se zároveň předávala cena Arnošta Heinricha, kterou si odnášejí absolventi za nejlepší tvůrčí bakalářskou práci v žurnalistické tvorbě. Jedním ze tří oceněných se letos stal redaktor brněnské MF DNES Lukáš Valášek.

V rámci Multimediálního dne se na místní katedře mediálních studií a žurnalistiky také slavnostně otevřelo nové profesionální televizní studio. "Díky speciálnímu interaktivnímu vysílání si sám moderátor může i bez jakékoli pomoci z režie odbavit celé vysílání," popsal Leo Nitče z mediálního centra katedry. Technické inovace nabízejí prostor také pro budoucí vznik studentské univerzitní televize.