Ilustrační foto z ulice Úvoz

Ilustrační foto z ulice Úvoz | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Na brněnském Úvoze je vzduch jako u hutí na severu Moravy

  • 6
Podzim už se jižní Moravě ohlásil a kvůli inverzi bude v některých městech kraje i horší ovzduší. Lidem, kteří bydlí v Brně poblíž Úvozu nebo Svatoplukovy ulice, kde projíždí tisícovky aut denně, se tak bude dýchat podstatně hůř.

Podle údajů Českého hydrometeorologického ústavu totiž právě tato dvě místa překračují povolené limity prachových částic nejčastěji. Figurují dokonce v desítce nejvíce znečištěných lokalit v Česku.

Úvoz je dokonce hned na třetím místě. Dokázaly se tak vetřít do žebříčku, ve kterém jinak figurují pouze "hutní" místa ze severu Moravy.

"Kromě škodlivin, které produkují auta, se na znečištění ovzduší podílí takzvaná sekundární prašnost, a to až ze čtyřiceti procent. Je to jev, kdy auta rozvíří prach, který už předtím na silnici byl," uvádí odbornice ochrany čistoty ovzduší Českého hydrometeorologického ústavu v Brně Jana Šimková.

Městský okruh, sci-fi nebo nálepky

Brněnští radní o problému vědí, řešení ovšem podle nich na dohled není. Pomůže až dostavba velkého městského okruhu nebo ještě větší sci-fi: přechod automobilů na elektromotory.

Náměstek primátora Martin Ander (SZ) ví ještě o jednom. "V Německu funguje systém, kdy má každé auto na kapotě nálepku, která uvádí množství produkovaných emisí. Města pak autům s vysokým množstvím vypouštěných škodlivin mohou zakázat vjezd do vytipovaných částí. Zavedení nálepek však musí zařídit stát. Pro Brno by to však mělo obrovský přínos," tvrdí Ander.

Mezi další riziková místa v Brně patří okolí Zvonařky a Sportovní ulice. Alternativním řešením i zde může být častější čistění silnic. To má náměstek Ander v plánu zavést. Brněnské komunikace, které ulice čistí, však zatím žádnou zakázku od radnice nedostaly.

"Pokud nám to město zadá a dá nám na to peníze, tak to budeme dělat," říká správní ředitel Brněnských komunikací Roman Nekula.

Katastrofální situace v okolí brněnských dopravních tepen může mít nepříjemné následky pro lidi, kteří bydlí v jejich okolí. Zvláště pak na podzim a v zimě. "Časté inverze v tomto období způsobují, že koncentrace nečistot se nerozptýlí tak rychle jako normálně. Stav, který normálně trvá hodinu, pak může trvat třeba dva dny," varuje ředitel Zdravotního ústavu se sídlem v Brně Bohumil Pokorný.

Znečištěné ovzduší pak dělá starosti především astmatikům, kterým se zhoršují jejich problémy. Z velkého množství oxidu dusičitého ve vzduchu mohou štípat oči a z mnohaletého dýchání benzenu lidem zase hrozí rakovina. "Čištění vozovek je naprosto zásadní a jediné momentálně možné řešení," dodal Pokorný.