Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Na Brněnsku je nejméně nezaměstnaných v kraji. A velké firmy nabírají

  8:30aktualizováno  8:30
Na začátku roku bylo na Brněnsku bez práce 7,9 procenta obyvatel. Oproti prosinci to znamenalo nárůst o tři desetiny procentního bodu. Přesto je to nejméně na celé jižní Moravě, kde se nezaměstnanost přehoupla přes deset procent. Některé velké firmy dokonce hodlají přijímat.
Na Brněnsku je nejméně nezaměstnaných lidí v celém Jihomoravském kraji. Ilustrační snímek

Na Brněnsku je nejméně nezaměstnaných lidí v celém Jihomoravském kraji. Ilustrační snímek | foto: Daniel Beran, MAFRA

Například strojírenská společnost TOS Kuřim. Loni se počet jejích zaměstnanců zvýšil o pětatřicet, což souviselo se změnou výroby.

"Ve čtvrtém čtvrtletí jsme přesunuli do Kuřimi výrobu karuselů z ČKD Blansko. Současně s tímto krokem jsme převedli i podstatnou část zaměstnanců. Tato skutečnost ovlivnila výsledný nárůst počtu pracovníků na 395," sdělil personální ředitel firmy Miroslav Čapka. Letos by se podle něj neměl tento počet měnit.

Loňské oživení na trzích se odrazilo ve zvýšení výroby v drásovském závodě společnosti Siemens. "V průběhu roku jsme otevřeli téměř sto nových pracovních míst, díky čemuž se počet našich zaměstnanců zvýšil na šest set dvacet," sděluje ředitel závodu Ivo Pavelec.

Upozornil, že díky projektům v oblasti stavby ropných plošin a rozvoji lodního průmyslu zejména v Číně očekávají nárůst výroby o deset až patnáct procent. Během roku proto otevřou v Drásově asi čtyři desítky nových pracovních míst.

"Máme zájem o výzkumné a vývojové pracovníky, projektové manažery a zaměstnance v logistice. V dělnických oborech jde hlavně o pracovníky do navijárny, obrobny, svařovny a lisovny," uvádí konkrétní profese Pavelec.

Ve firmě Hartmann-Rico Veverská Bítýška loni propouštěli, a to převážně v dělnických profesích. "Letos ale zásluhou zvýšeného zájmu o naše zdravotnické produkty v Německu a ve Francii budeme počet zaměstnanců zvyšovat," tvrdí firemní mluvčí Irena Malá.

Dobrá dopravní dostupnost zvyšuje zájem investorů

Podle ředitele Krajského úřadu práce v Brně Jana Marka je bývalý okres Brno-venkov geograficky velmi specifický.

"Je vlastně prstencem kolem Brna. To se z pohledu zaměstnanosti projevuje existencí různých typů zaměstnavatelských subjektů, od zemědělských přes služby až po vysoce specializované průmyslové firmy. Vliv na ni má také blízkost velkoměsta," popisuje výhody Marek.

Brněnsko charakterizuje dobrá dopravní dostupnost, což se mimo jiné projevuje i na zájmu investorů. V těsné blízkosti některých měst tak v minulých letech vznikly velké průmyslové zóny. Platí to například o Modřicích nebo Kuřimi.

"Máme hned dvě průmyslové zóny, ve kterých sídlí poměrně hodně firem. Díky tomu nemají případné problémy v jedné společnosti podstatný vliv na zaměstnanost v Kuřimi," vysvětlil starosta Drago Sukalovský (Kuřimská občanská liga). Jak dodal, spousta lidí tam dojíždí za prací i ze vzdálenějších míst.

Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Migranty v návěsu odhalil řidič kamionu na cestě z Turecka až v Mikulově

V nákladovém prostoru kamionu se skrývali čtyři nelegální migranti.

Na čtyři muže ukryté pod plachtou kamionu narazili ve čtvrtek v Mikulově jihomoravští policisté. Černí pasažéři, kteří...

Další z rubriky

Havarijní most na Nových mlýnech nahradí už na podzim provizorní stavba

120 metrů dlouhý most poblíž ostrůvku v srdci Nových Mlýnů je v havarijním...

Nafoťte si domy a pohlídejte děti, vyzývají obyvatele obce kolem novomlýnských nádrží. Připravují se na nápor aut,...

Knížecí průkopníci. Výstava ukáže, jak Lichtenštejnové holdovali pokroku

Zámek Valtice

Technické unikáty z konce 19. a začátku 20. století, které se dochovaly na zámcích v Lednici a ve Valticích,...

Za pokus uplatit policistu stamiliony dostal hacker tři roky vězení

Petr Křístek se kvůli zabavenému harddisku s ukradenými bitcoiny pokusil...

Za pokus o rekordní úplatek v hodnotě 384 milionů korun odsoudil Městský soud v Brně Petra Křístka ke třem rokům...

Najdete na iDNES.cz