Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Na brněnský orloj šplhají vandalové, už jej dvakrát poničili

  15:40aktualizováno  15:40
Kontroverzní hodiny na náměstí Svobody odhalil Brňanům primátor Roman Onderka teprve v sobotu. Už v neděli ale přijala městská policie oznámení, že je někdo poškodil. Stejná situace se opakovala i v noci na úterý. Autoři uměleckého díla nyní pracují na tom, aby vandalům poškození hodin co nejvíce ztížili.

Šestimetrové hodiny z černé žuly ve tvaru nábojnice jsou novou dominantou brněnského náměstí Svobody. | foto: Radek Miča, MAFRA

Jakoby se přesně po roce opakovala stejná brněnská ostuda. Tehdy na podzim se objevilo na náměstí Svobody šest průhledných plastových koulí, které chránily ukázky designu: návrhy průmyslových výrobků. Opilci a vandalové zničili za pouhé čtyři dny čtyři z těchto koulí. Ředitel Domu umění pak raději dánskou výstavu, která bez újmy procestovala téměř celý svět, zrušil.

Nové hodiny a atrakce ve tvaru nábojnice na náměstí Svobody v Brně.Nové hodiny a atrakce ve tvaru nábojnice na náměstí Svobody v Brně.

Není tomu ani pět dní, kdy bylo na náměstí Svobody odhaleno kontroverzní dílo - pro někoho socha, pro někoho hodiny a pro kritiky "obří vibrátor" - a bylo opět poničeno. "V neděli jsme přijali oznámení, že někdo lezl po hodinách a poškodil je," uvedla mluvčí strážníků Denisa Kapitančiková.

V nebezpečí mohou být i nové sochy na Moravském náměstí

Na místo pak vyjeli policisté spolu s architekty. "Vandalismus vždycky byl, je a bude. Dalším incidentům může zabránit jedině městská policie. V centru se ale pravidelně objevují hlídky. Nic jiného s tím asi udělat nejde," řekl mluvčí magistrátu Pavel Žára.

Zároveň připustil, že cílem vandalů by se mohla stát i další kontroverzní díla - trojice nových soch na Moravském náměstí, která má také své kritiky. "Toto nebezpečí vždycky hrozí, ale materiál by měl být málo zničitelný, skoro až nezničitelný," podotkl Žára.

Vandalové vyšplhali do třímetrové výšky

Jeden z autorů hodin Petr Kameník poznamenal, že nedělní událost nebyla jediná. "Nevíme, jestli to byl ten stejný člověk, nebo někdo jiný se stejným nápadem, ale i v noci z pondělí na úterý někdo znovu lezl po soše a uvolnil stejný díl," uvedl.

Konkrétně to byl kovový díl s vyrytým nápisem "Občané města Brna", který symbolizuje zapojení civilního obyvatelstva do obrany Brna při obléhání Švédy za třicetileté války. Nešlo tedy o poškození hodinového stroje, ale sochy.

V současné chvíli je poničený díl odmontován a tvůrci vylepšují konstrukci, aby ho znovu nikdo nemohl vyndat. "Netušili jsme, že o to bude ve třech metrech a tak brzy takový zájem," dodal Kameník. Doplnil, že opravu udělají jako servis zdarma.

Co se bezpečnosti týká, autor neví o tom, že by město sochu nějak zvlášť chránilo. To potvrdil i policejní mluvčí Petr Nečesánek: "Protože je teď v ulicích více pěších hlídek a kontrola obou náměstí se zvýšila, žádnou speciální akci ale nechystáme." Nicméně policejní kamery hlídají nonstop jak náměstí Svobody, tak Moravské náměstí.

Kameník také uvedl, že po kosmetických úpravách, které chystají, by socha už jinak poškodit jít neměla. "Nejsložitější bylo navrhnout spodní otvory, aby se o ně lidé neporanili, ale aby ani oni nemohli poškodit stroj," popsal. A dělníci to při stavbě sochy prý pro jistotu i vyzkoušeli.

Autoři:


Nejčtenější

Zničené plavky místo romantického zážitku. Největší molo v Česku lepí

Největší molo v Česku lepí, pouští smůlu

Brněnská přehrada má největší molo v republice za víc než tři miliony korun, návštěvníci se mu ale vyhýbají. Dřevěný...

Voda na příděl. Na vyschlé Moravě musí lidem stačit sto litrů denně

Starosta obce Maršov Jaroslav Bytešník ukazuje vyschlé toky, co vždy mely hodně...

Zákazy plnit z vodovodní sítě bazény a zalévat zahrady už nestačí. V šesti obcích na jižní Moravě platí ode dneška...Zateplili školu, aby ušetřili. Nevyřešili ale větrání a za energie doplácí

Ilustrační snímek

V Hrušovanech u Brna zateplili školu, ale bez vzduchotechniky. Místo úspory teď musí pravidelně větrat. Nejen že úspor...

Z vily krále plísňových džínů Hošny je ruina, nový majitel ji přestaví

Podnikatel Rudolf Hošna byl v 90. letech v Brně pojmem. Stejně jako jeho vila.

Legendární Hošnova vila v brněnských Pisárkách je nyní útočištěm pro bezdomovce. Nový majitel chce zchátralý objekt,...

Úhyn ryb v největším moravském rybníce je vyšší. Ztráta je kolem 100 tun

V rybníku Nesyt na Břeclavsku kvůli horkému počasí, které způsobuje nedostatek...

V rybníce Nesyt na Břeclavsku kvůli horkému počasí, které způsobuje nedostatek kyslíku ve vodě, a nedostatku vody...

Další z rubriky

Záchranářů s puchýři přibývá. Látku z nového vybavení prověří experti

Nové oblečení záchranářů ZZS Jihomoravského kraje.

Kožních potíží u jihomoravských záchranářů přibývá. Podle jejich tvrzení za to může nové pracovní oblečení z funkčních...

Brněnský lední medvěd Umca uhynul. Trápily ho problémy se zuby

Lední medvěd Umca žije v brněnské zoo v záložním výběhu, aby neohrozil život...

V sobotu uhynul samec ledního medvěda Umca. Dlouhodobě ho trápily problémy se zuby a už jednou kvůli nim musel...

VIDEO: Na Petrově hlídají lodě kamery, do vody je spouštějí jeřábem

Každá loď si může v přístavu Petrov dopustit vodu, dobít elektřinu nebo odsát...

Největší a nejmodernější přístav na Baťově kanále. Tak se chlubí Petrov na svých webových stránkách. A ne nadarmo. Pro...

BMW X5 M50d
BMW X5 M50d

r.v. 2015, naj. 59 487 km, diesel
1 659 000 Kč (s DPH)

Najdete na iDNES.cz