Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Na brněnský orloj šplhají vandalové, už jej dvakrát poničili

  15:40aktualizováno  15:40
Kontroverzní hodiny na náměstí Svobody odhalil Brňanům primátor Roman Onderka teprve v sobotu. Už v neděli ale přijala městská policie oznámení, že je někdo poškodil. Stejná situace se opakovala i v noci na úterý. Autoři uměleckého díla nyní pracují na tom, aby vandalům poškození hodin co nejvíce ztížili.

Šestimetrové hodiny z černé žuly ve tvaru nábojnice jsou novou dominantou brněnského náměstí Svobody. | foto: Radek Miča, MAFRA

Jakoby se přesně po roce opakovala stejná brněnská ostuda. Tehdy na podzim se objevilo na náměstí Svobody šest průhledných plastových koulí, které chránily ukázky designu: návrhy průmyslových výrobků. Opilci a vandalové zničili za pouhé čtyři dny čtyři z těchto koulí. Ředitel Domu umění pak raději dánskou výstavu, která bez újmy procestovala téměř celý svět, zrušil.

Nové hodiny a atrakce ve tvaru nábojnice na náměstí Svobody v Brně.Nové hodiny a atrakce ve tvaru nábojnice na náměstí Svobody v Brně.

Není tomu ani pět dní, kdy bylo na náměstí Svobody odhaleno kontroverzní dílo - pro někoho socha, pro někoho hodiny a pro kritiky "obří vibrátor" - a bylo opět poničeno. "V neděli jsme přijali oznámení, že někdo lezl po hodinách a poškodil je," uvedla mluvčí strážníků Denisa Kapitančiková.

V nebezpečí mohou být i nové sochy na Moravském náměstí

Na místo pak vyjeli policisté spolu s architekty. "Vandalismus vždycky byl, je a bude. Dalším incidentům může zabránit jedině městská policie. V centru se ale pravidelně objevují hlídky. Nic jiného s tím asi udělat nejde," řekl mluvčí magistrátu Pavel Žára.

Zároveň připustil, že cílem vandalů by se mohla stát i další kontroverzní díla - trojice nových soch na Moravském náměstí, která má také své kritiky. "Toto nebezpečí vždycky hrozí, ale materiál by měl být málo zničitelný, skoro až nezničitelný," podotkl Žára.

Vandalové vyšplhali do třímetrové výšky

Jeden z autorů hodin Petr Kameník poznamenal, že nedělní událost nebyla jediná. "Nevíme, jestli to byl ten stejný člověk, nebo někdo jiný se stejným nápadem, ale i v noci z pondělí na úterý někdo znovu lezl po soše a uvolnil stejný díl," uvedl.

Konkrétně to byl kovový díl s vyrytým nápisem "Občané města Brna", který symbolizuje zapojení civilního obyvatelstva do obrany Brna při obléhání Švédy za třicetileté války. Nešlo tedy o poškození hodinového stroje, ale sochy.

V současné chvíli je poničený díl odmontován a tvůrci vylepšují konstrukci, aby ho znovu nikdo nemohl vyndat. "Netušili jsme, že o to bude ve třech metrech a tak brzy takový zájem," dodal Kameník. Doplnil, že opravu udělají jako servis zdarma.

Co se bezpečnosti týká, autor neví o tom, že by město sochu nějak zvlášť chránilo. To potvrdil i policejní mluvčí Petr Nečesánek: "Protože je teď v ulicích více pěších hlídek a kontrola obou náměstí se zvýšila, žádnou speciální akci ale nechystáme." Nicméně policejní kamery hlídají nonstop jak náměstí Svobody, tak Moravské náměstí.

Kameník také uvedl, že po kosmetických úpravách, které chystají, by socha už jinak poškodit jít neměla. "Nejsložitější bylo navrhnout spodní otvory, aby se o ně lidé neporanili, ale aby ani oni nemohli poškodit stroj," popsal. A dělníci to při stavbě sochy prý pro jistotu i vyzkoušeli.

Autoři:Nejčtenější

Při ranním požáru rodinného domku na Znojemsku zemřely tři děti

U požáru ve starším rodinném domu zasahovali profesionální i dobrovolní hasiči...

Tři děti zemřely nad ránem při požáru rodinného domku v Oleksovicích na Znojemsku. Čtyři dospělí jsou zranění. Příčiny...

VIDEO: Řidič chtěl na D2 vybrzdit kamion, těžký vůz mu skončil v kufru

Řidič chtěl vybrzdit kamion. Ten do něj narazil

Pokus vybrzdit kamion se vymstil řidiči na dálnici D2 u Podivína na Břeclavsku. Jednapadesátiletý cizinec ve volvu...Odsouzený „vybržďovač“ hokejisty Ujčíka léta vozil lidi autobusem MHD

Brněnští řidiči si stěžují, že kvůli pomalu se zavírajícím dveřím nových...

Čtrnáctkrát se Viktor Gajda dopustil přestupku. Několikrát vybržďoval řidiče jiných aut, přičemž do některých vozů...

Čtvrtfinále: Pardubice padly v Třinci i podruhé, Kometa znovu zvítězila

Vítkovický Lukáš Kucsera (vlevo) brání Ondřeje Němce z Komety před brankou...

Druhými zápasy čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Třinec porazil Pardubice i podruhé, na...

Spolek zmařil obnovu tramvajové trati. Stavba se odkládá na neurčito

Obnovená trať má na jihu Líšně plánovanou smyčku v areálu Technického muzea...

Letos na jaře se mělo začít s obnovou tramvajové tratě do Líšně za 390 milionů. Dlouho plánovaný termín ale padl a nový...

Další z rubriky

Spolek zmařil obnovu tramvajové trati. Stavba se odkládá na neurčito

Obnovená trať má na jihu Líšně plánovanou smyčku v areálu Technického muzea...

Letos na jaře se mělo začít s obnovou tramvajové tratě do Líšně za 390 milionů. Dlouho plánovaný termín ale padl a nový...

Svatba ve Znojmě se prodraží. Město za obřad vybírá deset tisíc korun

Svatba Jitky Čvančarové

Svatební obřad ve vybraný čas a na vysněném místě? V kraji za něj snoubenci zaplatí radnicím nejčastěji tisícovku....

Nákupní centrum v Brně má první Food Box na potraviny pro potřebné

Do Food Boxu mají lidé házet trvanlivé potraviny označené etiketou.

Darovat jídlo lidem v nouzi rovnou v supermarketu nyní v Brně umožňuje nákupní centrum Avion. Potravinová banka tam...

Najdete na iDNES.cz