Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Na co se Jihomoravané mohou těšit v roce 2010

  7:34aktualizováno  7:34
Jaké kulturní a společenské akce se konají v roce 2010, jaké sportovní události se očekávají, kdy půjdou lidé volit a kdy se kvůli opravám zavřou silnice? MF DNES přináší souhrn očekávaných událostí nadcházejícího roku.

Nové Mlýny, Pálava | foto: Martina ProcházkováiDNES.cz

Jihomoravská policejní správa představila nového ředitele Tomáše KuželaLEDEN

Šéfem jihomoravské policie bude Tomáš Kužela, ve funkci vystřídá Bedřicha Koutného, který odchází do Zlína.

Opereta Netopýr od Johanna Strausse bude mít 2. ledna premiéru v Národním divadle v Brně. Režie Ondřej Havelka.

Soudy v celém kraji budou muset znovu projít případy, u nichž pachatelé ještě tresty nevykonali nebo jen z části, a změnit rozsudky. Začne totiž platit novela trestního řádu. Podle ní už nebudou některé trestné činy trestné. Očekává se proto "zavalení" soudů.

Vila Tugendhat, funkcionalistická památka zapsaná na seznam UNESCO, se pro veřejnost uzavře. Vilu čeká celková rekonstrukce, která potrvá minimálně dva roky, podle některých odhadů i čtyři.

Prohlídka funkcionalistické vily Tugendhat v Brně. Památka UNESCO bude v roce 2010 kvůli opravám uzavřena.

GO a Regiontour, dva veletrhy, které se na brněnském výstavišti uskuteční ve dnech od 14. do 17. ledna. Představí se jak tuzemské, tak i zahraniční cestovní kanceláře.

Jihomoravská policejní správa projde reformací. Původně ji tvořilo čtrnáct okrsků. Od ledna však šest okrsků z Vysočiny a Zlínska jihomoravská správa ztratí.

Cinema Mundi, nový mezinárodní filmový festival, by se měl v Brně uskutečnit na přelomu ledna a února. Přehlídku snímků usilujících o nominaci na Oscara do Brna přiveze Jiří Králík, někdejší ředitel Letní filmové školy v Uherském hradišti. Filmový festival se bude konat ve Velkém Špalíčku.

Poutní místo Křtiny u Brna si připomene významné výročí. Uplyne 800 let od chvíle, kdy se v Křtinách zjevila Panna Marie. Podobně to bude i ve Vranově u Brna, kde uběhne 770 let od události zjevení Panny Marie.

Na výstavbu R52, rychlostní silnice, jež by měla spojovat úsek vedoucí z Vídně do Brna, by mělo být na přelomu ledna a února vydáno územní rozhodnutí.

ÚNOR

Muzikál Hello, Dolly! bude mít v Městském divadle v Brně 6. února premiéru. V jedné z hlavních rolí se představí Alena Antalová.

ABBA The ShowAbba The Show, originální švédský projekt, zavítá 11. února do pavilonu P na brněnské výstaviště. Na pódiu se objeví i původní švédští hudebníci ze slavné skupiny. Pro diváky organizátoři slibují dvacet velkých obrazovek.

Ohýbaný nábytek Thonet se od 12. února až do 23. května představí návštěvníkům brněnského Uměleckoprůmyslového muzea. Objevení výroby nábytku z ohýbaného bukového dřeva totiž patří k největším událostem v nábytkářství.

Styl a Kabo, mezinárodní veletrhy módy a obuvi, se už po pětatřicáté uskuteční na výstavišti. Veletrhy se konají od 16. do 18. února.

Kryštof ve studiu - dechaři v tréninkuSkupina Kryštof zavítá 23. února na brněnské výstaviště v rámci koncertu se svým novým albem.

La Película, pátý ročník španělsky mluvené kinematografie, se 24. února přesune do brněnského kina Art na Solniční.

BŘEZEN

Přehrada Palava v Blansku se na jaře dočká čistého dna. Skončí její odbahňování.

Z nádrže Palava I i z menší Palavy II zmizely čtyřicetileté nánosy bahna a nečistot

Salima, mezinárodní potravinářský veletrh, se po tři dny od 2. března koná na brněnském výstavišti. Nad veletrhem převzala záštitu Asociace krajů ČR. Ta zároveň plánuje na veletrhu uspořádat zasedání komise Rady Asociace krajů ČR pro životní prostředí a zemědělství.

Kompostárna se začne budovat v Blansku. Vyroste u čistírny odpadních vod, stavba přijde na 50 milionů korun.

Motosalon, největší motocyklová přehlídka ve střední Evropě, zavítá 10. března do Brna. Potrvá do 14. března.

Lední medvěd Umca zažívá stěhování ze ZOO Brno do ZOO Bratislava Lední medvěd Umca nejspíš přicestuje zpět do Brna z bratislavské zoo. A chovatelé se budou znovu pokoušet o březost medvědice Cory.

Mezinárodní hudební festival Brno s podtitulem Expozice nové hudby se už po dvaatřicáté představí jihomoravskému publiku. Koncerty se od 7. do 11. března konají v divadle Reduta, v prostorách klubu Fléda a na půdě VUT.

Opičák Heiko se skrývá v areálu brněnské zoo. V neděli dopoledne se jej nepodařilo chytit.Opičák Heiko z brněnské zoo a jeho druhové dželady dostanou na první jarní den nově opravený výběh dželad.

Dagmar Havlová a Petr Kostka zavítají do Brna. V divadle Reduta 29. a 30. března odehrají hru Izraele Horowitze Chvíle pravdy.

Jarní atletickou sezónu odstartuje 27. března 65. ročník Běhu Lužánkami.

DUBEN

Citadela, velká taneční párty s hlavním hostem DJ Paulem van Dykem, rozezní 2. dubna Pavilon P na brněnském výstavišti.

Paul van Dyk

Sepultura, metalová skupina z Brazílie, vystoupí 19. dubna v brněnském Semilassu.

Na Úrazové nemocnici v Brně začnou od dubna pracovat dělníci, kteří se postarají o zateplení nemocnice za 31 milionů korun.

Hokejisty Komety možná čeká baráž o hokejovou extraligu. V tom případě to bude pro brněnské hráče klíčové období, které rozhodne, zda se udrží v extralize.

Jarní cenou Masarykova okruhu odstartuje závodní motoristická sezona na brněnském okruhu. První vozy na okruh vyjedou 22. až 25. dubna.

KVĚTEN

Uskuteční se volby do Parlamentu České republiky. Předčasné parlamentní volby se měly konat už v letošním roce. Ústavní soud v Brně však jejich konání v září zrušil.

Největší výstava minerálů v České republice se koná 1. a 2. května v Tišnově. Do tamní sokolovny se každoročně sjíždí na 260 vystavovatelů.

Ohňostroj skupiny Flash Barrandov SFX nad brněnským hradem Špilberkem

Ignis Brunensis, mezinárodní ohňostrojová přehlídka, ozáří Brno 22. května. Série čtyř soutěžních ohňostrojů proběhne nad Brněnskou přehradou a v centru moravské metropole nad hradem Špilberkem.

Masarykův okruh obsadí od 21. do 23. května rychlé vozy. Ty se tam představí na Mistrovství světa vozů Grand Tourismo.

ČERVEN

Koupaliště v Boskovicích se 1. června po dvou letech rekonstrukcí opět otevře plavcům. Na rekonstrukci padlo 70 milionů korun.

Most přes řeku Litavu na silnici mezi Židlochovicemi a Vojkovicemi bude opět průjezdný.

Muzejní noc v Brně

Noc kejklířů a rej masek se proženou Brnem ve dnech od 11. do 19. června. Za zrodem jednoho z nových mezinárodních festivalů stály brněnské divadelní instituce.

Přehlídka grafického designu s názvem Bienále grafického designu Brno 2010 se už po čtyřiadvacáté uskuteční v Brně.

ČERVENEC

Integrovaný dopravní systém Jihomoravského kraje se rozroste o Znojemsko. To přinese i tomuto regionu přestupní jízdenky, lépe navazujících autobusové a vlakové spoje. Kromě toho se zruší doprava na trati mezi Hevlínem a Hrušovany nad Jevišovkou.

Skončí oprava mostu přes řeku Svratku. Ten leží na silnici z Tišnova do Předklášteří.

Uzavře se silnice třetí třídy, která vede přes železniční koridor v Modřicích. Konec velké rekonstrukce silnice je naplánována na červen roku 2011.

Shakespearovské slavnosti: Veselé paničky Windsorské Letní Shakespearovské slavnosti, divadelní festival zaměřený na dílo dramatika Williama Shakespeara, se koná na Špilberku.

Mistrovství světa superbiků by se mělo 11. července uskutečnit na Masarykově okruhu. Konání závodu je však kvůli nákladům nejisté. Závod se řadí k významným akcím na brněnském okruhu.

Silnice mezi Podomí a Drnovicemi by od července měla být na dva měsíce uzavřena. Silničáři tam totiž budou opravovat vozovku.

SRPEN

Začne výstavba retenční nádrže na Jeneweinově v městské části části Brno-jih. Na stavbu je vyčleněno 655 milionů korun. Retenční nádrž má při přívalech velké vody zabránit, aby se splašky dostaly do řeky Svratky. Dostavba retenční nádrže je naplánována na rok 2012.

Na Dnech Brna si jejich návštěvníci připomenou výročí třicetileté války. Veškeré boje se odehrají v historických kostýmech.

Návštěvníci Grand prix v Brně

Velkou cenu silničních motocyklů Grand Prix České republiky bude od 13. do 15. srpna hostit Masarykův okruh. Pravidelně se brněnského závodu účastní i italský jezdec Valentino Rossi. První závod se v Brně, ještě na starém okruhu, jel v roce 1965.

V planetáriu by se mělo začít s výstavbou Přírodovědného exploratoria. Pro návštěvníky vznikne prostor s řadou audiovizuálních prvků a moderní astronomickou technikou.

Silnice mezi Těšany a Borkovany se dočká opravy. Z toho důvodu bude až do listopadu roku 2010 uzavřena.

ZÁŘÍ

Začne I. etapa rekonstrukce kanalizace na brněnské ulici Joštova. Oprava kanalizace a vodovodních sítí by měla být dokončena v roce 2011. Magistrát na ni vyčlenil více než 200 milionů korun.

Strojírenský veletrh zavítá ve dnech 13. až 17. září opět do Brna. Spolu s ním proběhnou na brněnském výstavišti ještě tři další veletrhy: svářečský, slévárenský a veletrh technologií pro povrchové úpravy.

Basketbal Gambrinus Sika Brno- CSKA Moskva. Domácí Horáková a útočící Lawson-Wade

Mistrovství světa basketbalistek bude hostit ve dnech 23. až 29. září Brno. Sehraje se tu základní a osmifinálová skupina. Souboje se zúčastní i český tým.

Silnice mezi Vranovem nad Dyjí a Onšovem se téměř na jeden rok pro motoristy uzavře. V úseku je naplánována oprava vozovky.

ŘÍJEN

Moravský podzim, mezinárodní hudební festival, rozezní od 1. do 15. října Brno. Šňůra symfonických koncertů a operních představení se koná v Janáčkově divadle, Besedním domě či v Konventu Milosrdných bratří.

Nová expozice Beringia se otevře návštěvníkům brněnské zoo. Přiblíží přírodu Kamčatky a východní Sibiře. Hlavním chovaným druhem v expozici bude medvěd kamčatský, ale i polární lišky. Středem areálů povede dobrodružná naučná stezka. Vyprší čtyřleté volební období současných vlád radnic a budou se konat komunální volby.

Moravské náměstí v Brně, rekonstrukce

Moravské náměstí ukáže svoji novou podobu. V říjnu totiž skončí oprava náměstí, která začala v roce 2009. Náklady na rekonstrukci se vyšplhaly na 175 milionů korun. Náměstí ozdobí jezdecká socha moravského markraběte Jošta Lucemburského.

LISTOPAD

Festival Janáček Brno, mezinárodní hudební festival zaměřený na díla Leoše Janáčka, se uskuteční od 17. do 28. listopadu. Nabízí 24 akcí zahrnujících operní představení, koncerty a workshopy. Minulý rok jej navštívilo více než šest a půl tisíce diváků.

Rekonstrukce bitvy u Slavkova

Slavkov se na konci listopadu promění v bitevní pole. Několik stovek vojáků v historických uniformách z Česka i zahraničí předvede u obce Tvarožná rekonstrukci Bitvy z roku 1805.

PROSINEC

Vánoční trhy přinesou do centra města Brna vánoční atmosféru už 1. prosince. Tradiční trhy se uskuteční na náměstí Svobody, Staré radnici, Zelném trhu a na Moravském náměstí.

Vánoční trhy v Brně skončily.

Hlavní zprávy

Další z rubriky

Brno bude mít nový akvapark, vznikne za Lužánkami
VIDEO: Tropy v novém brněnském akvaparku zakryje střecha ve tvaru vlny

Za Lužánkami v Brně vyroste v příštích letech nový akvapark. Návštěvníkům bude k dispozici hned několik atrakcí, hned vedle je naplánovaný plavecký bazén....  celý článek

V Mikulově doufají, že až přijdou populačně silnější ročníky, situace s...
Gymnázium v Mikulově má pokaženou pověst. Nastoupilo jen devět prváků

Mimořádně nízký zájem o čtyřleté studium letos zaznamenali na gymnáziu v Mikulově. Pro školu, která už delší dobu bojuje s pošramocenou pověstí, je to další...  celý článek

y Alois Nečas je děkanem Fakulty veterinárního lékařství sedm let. Od příštího...
Kritizovaný děkan je rektorem, dříve ho kvůli vyhrůžkám hlídali policisté

Do čela Veterinární a farmaceutické univerzity v Brně jde Alois Nečas. A nebývalé spory vrcholí. Už v minulosti ho kvůli výhrůžkám museli hlídat policisté. O...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.