Na cyklostezku ze staré aleje padají stromy i větve. Ilustrační snímek

Na cyklostezku ze staré aleje padají stromy i větve. Ilustrační snímek | foto: obec Kněžmost

Na cyklostezku padají stromy. Vjezd je na vlastní riziko, tvrdí vlastník

  • 2
Po oblíbené cyklostezce Kančí oborou mezi Břeclaví a Lednicí projedou ročně tisíce cyklistů. Často ale na ní padají stromy a tlusté větve. Podle vlastníka ale lidé na stezku vstupují na vlastní nebezpečí a odpovědnost odmítá.

Před pár dny se přímo na frekventovanou stezku zřítil strom. Dopadl jen pár metrů před projíždějící skupinku cyklistů a jen zázrakem se nikomu nic nestalo. Nebyla to ale ojedinělá událost. Ulámané větve ze staré aleje v blízkosti Lednice se podle svědků objevují na cyklotrase vyznačené i v turistických mapách téměř denně.

Kančí obora u Břeclavi

Lužní les zvaný Kančí obora se nachází mezi Břeclaví a Lednicí v rekreační oblasti Lednicko-valtický areál. V minulosti se v Kančí oboře chovaly stovky kusů černé zvěře. Dnes jí prochází zeleně značená turistická cesta. Bývalou oborou vede naučná stezka a souběžně i cyklotrasa. Začíná kousek za břeclavským zámkem v blízkosti odvodňovacího ramene řeky Dyje.

"Je zázrak, že lámající se několikametrové větvě a padající stromy v Kančí oboře ještě nikoho nezabily či těžce neporanily," poukazuje na nečinnost kompetentních lidí David Mahovský, který po cyklostezce jezdí do práce v Břeclavi. Při každém silnějším větru má po cestě adrenalinový zážitek.

Co by se stalo, kdyby padající strom či větev projíždějícího cyklistu opravdu zasáhl, je ovšem jakoby ve hvězdách. Zodpovědnost za bezpečí lidí, kteří lesní asfaltovou cestu v sezoně hojně využívají, si totiž ti, kterých se problém týká, přehazují spíše jako "horký brambor".

"Lesní stezka v Kančí oboře není oficiální cyklostezkou. Cesta má sloužit při průjezdu lesní technice. Byla to dobrá vůle Lesů České republiky, jako vlastníka asfaltové lesní cesty, že tady cyklistům umožnil průjezd," myslí si šéfka odboru rozvoje a správy břeclavské radnice Jana Šupová.

Cyklostezky patří obcím, zodpovědnost by měla být na nich

"V lese existuje riziko pádu větve či stromu vždy, a to i na lesních cestách. Podle lesního zákona je vstup do lesa pouze na vlastní nebezpečí. Likvidaci nebezpečných stromů komplikuje navíc fakt, že Kančí obora je součástí soustavy chráněných území Natura 2000," vzkázal mluvčí Lesů České republiky Zbyněk Boublík. Přesto slíbil, že zdravotní stav stromů podél uvedené stezky pracovníci opětovně prověří.

Například bzenecký starosta Pavel Čejka si ale přesto myslí, že by se svého dílu odpovědnosti neměly vzdát jak Břeclav, tak Lednice. "Pokud daly obě obce impuls, aby se cesta zanesla do map jako cyklotrasa, pak by si také měly hlídat, v jakém je stavu," soudí Čejka. Lednice a Břeclav tak mají nejspíš štěstí. Kdyby byl totiž průjezd Kančí oborou oficiální cyklostezkou, padla by zodpovědnost za úraz nejspíš na ně.

"Každá cyklostezka je komunikací a téměř vždy patří obci. Ta je pak jako vlastník zároveň i jejím správcem a nese za ni odpovědnost," vysvětlil po celé řadě dohadů brněnský architekt Adolf Jebavý, který na jihu Moravy vyprojektoval řadu cyklostezek.