Lubomír Sendler ze Znojma si zarybařil na dírku na rybníku v Příměticích na Znojemsku

Lubomír Sendler ze Znojma si zarybařil na dírku na rybníku v Příměticích na Znojemsku | foto: Radek Miča, MAFRA

Na dírky v ledu ryby berou rychle, jsou hladové

  • 5
Většina rybářů v zimě leští pruty. Kdo si však chce zarybařit uprostřed ledna a vytáhnout několik pstruhů za hodinu, může vyrazit do Přímětic na Znojemsku. "Pod ledem, takzvaně "na dírky", si u nás může zachytat každý, za tři sta korun si odnese i tři pstruhy," řekl Jan Vitouš, který rybník vlastní.

Lov pod ledem v České republice zakazuje zákon. Každý, kdo chce na svém rybníku vyvrtat díru a chytat ryby, musí požádat o výjimku, kterou uděluje krajský úřad.

"Ministerstvo však není lovu na dírky moc nakloněno, v současné době výjimek na jižní Moravě moc není," uvedl Pavel Procházka z krajského odboru životního prostředí.

Má ji i Jan Vitouš. Na lov pod ledem se podle něho hodí krátký prut, stolička a teplé oblečení. Rybářská trpělivost není nutností. "Ryby berou rychle, jsou hladové. Rozhodně se rybáři nemusí bát, že by nic neulovili," řekl majitel rybníka.

Tři pstruhy a dost

V Příměticích si za tři sta korun může rybář vytáhnout tři pstruhy. Další úlovek se pouští zpátky do vody. Ačkoli jsou pstruzi v zimě hájeni, na soukromém rybníce se mohou lovit i teď. Jejich počet Vitouš pravidelně doplňuje.

"Ryby nakupuji od státních rybářů," vysvětluje rybář. Do pátku by měl do svého rybníku vypustit další várku nových duhových ryb. "V sobotu se rybáři mohou těšit na parádní úlovky," láká Vitouš na víkend do Přímětic.

Ryby v zimě cítí menší bolest

Na lovení ryb pod ledem však podle zoologa Mojmíra Vlašína z ekologické organizace Veronica není nic špatného. "Lov na dírky je tradiční způsob lovu. Běžně se tak chytají ryby v Rusku nebo v Polsku," řekl Vlašín.

Podle něho dírky navíc provzdušňují vodu, takže se ryby nedusí. Ani z hlediska týrání nevidí zoolog žádný problém. "Ryby jsou v zimě méně aktivní, cítí menší bolest a ani nejsou vystresované," vysvětlil Vlašín. Za daleko barbarštější způsoby rybaření považuje zoolog třeba lov ryb pomocí dynamitu.

Kdo jde na dírky bez výjimky, tak ten vlastně pytlačí. A hrozí mu pokuta až třicet tisíc korun. "Samozřejmě se to ale děje," připustil předseda Moravského rybářského svazu Rudolf Milerski.