Vizualizace Chovánku na březích Brněnské přehrady

Vizualizace Chovánku na březích Brněnské přehrady | foto: Arch.Design, s. r. o.

Na dohled přehrady vyroste zařízení pro děti v tísni Chovánek

  • 3
Až šedesáti dětí se ujme první městské zařízení rodinného typu pro děti bez domova v Brně. Radní schválili podmínky pro výběrové řízení na stavitele komplexu, který má vyrůst v Bystrci u Brněnské přehrady za 120 milionů korun. Přestěhuje se tam celý kojenecký ústav z ulice Hlinky a bude sloužit i jako dětský domov.

"Je to nastartované, letos proběhnou zemní práce a přeložky sítí," potvrdil náměstek primátora Daniel Rychnovský. Budova by měla být hotová v roce 2012.

"Hlinky nebyly projektovány jako zdravotnicko-školské zařízení. Mají hygienické nedostatky. V Chovánku chceme vytvořit moderní zařízení typu rodinné péče včetně zahrady, jako je v zařízení Klokánek," vysvětlil koncepci Chovánku náměstek primátora Daniel Rychnovský (KDU-ČSL).

V Chovánku bude několik bytů a taky zdravotnické centrum a několik garsonek pro matky s dětmi či ženy před porodem, které nemají kam jít.

Vizualizace: Chovánek

Část investice do Chovánku chce město získat prodejem dvou vil, ve kterých teď Kojenecký ústav sídlí.

Projekt se prodražil

Původně měl přitom celý projekt stát polovinu. Jenže projektanti nepočítali s úpravou pozemku v Bystrci v ulici Vejrostova, kde bylo potřeba nákladně přeložit sítě.

V Brně už funguje podobné zařízení pro opuštěné děti, a to Klokánek v městské části Líšeň, který spadá pod Fond ohrožených dětí.

"Pokud bude Chovánek fungovat jako klasický kojeňák, tak těch máme dost a jsou ze čtvrtiny volné. Ale pokud bude prostředí příznivější, tedy rodinného typu, uvítáme to," uvedla loni ředitelka fondu Marie Vodičková.

A právě rodinné prostředí má podle vedení města i vedení kojeneckého ústavu Chovánek charakterizovat. Stejně jako v Klokánku budou děti bydlet v malých bytech, maximálně po pěti. A s "tetou".

Chovánek má být podle plánů města Brna modelový příklad zařízení rodinného typu a hlavně s garancí odborné zdravotní péče. Má to být obdoba soukromého zařízení Klokánek, která ale bude spadat pod město.

Zřídí se i poradna pro budoucí matky či rodiny v tísni

"Bude splňovat veškeré požadavky péče o děti. Nedonošené, kojence až po mládež do 18 let, a to včetně zdravotně postižených dětí. Zároveň bude fungovat jako dětský domov pro dlouhodobý pobyt dětí i jako zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc v tíživé sociální situaci," vypočítala šéfka kojeneckého ústavu Eva Pilátová.

Její ústav zatím sídlí v nevyhovujících prostorách památkově chráněných budov v centru města. Po dostavbě Chovánku se by do něj měl celý "kojeňák" přestěhovat.

"Ale Chovánek nebude sloužit jen opuštěným dětem v tísni. Chceme zřídit také poradnu pro matky před porodem i po něm a poradnu pro rodiny v tísni. Na všechno by měl být v Chovánku odborný personál," plánuje Pilátová.

Do malých bytů se pohodlně vejde 60 dětí

Architekti z firmy Arch Desing už mají vizualizaci komplexu, který vyroste u konečné tramvaje v blízkosti lesa ve Vejrostově ulici.

Několik menších propojených budov bude rozloženo do tvaru písmene U. Vzniklé atrium s dětským hřištěm se tím oddělí od bystrckých paneláků i blízké frekventované silnice.

Vizualizace: Chovánek

Uvnitř je Chovánek rozdělen do patnácti malých bytů, které tvoří kuchyň, obývák a dvě ložnice pro čtyři až pět dětí. "Celé to simuluje rodinné prostředí," vysvětlila Pilátová.

Novostavba má mít kapacitu pro 60 dětí, v případě nouze se jich do malých bytečků vejde i 72. "Ale ideální by bylo, kdyby bydlely jen čtyři děti s tetou v jednom bytě," myslí si Pilátová.

V rodinných "buňkách" mohou pohodlně bydlet i středně zdravotně postižené děti, které potřebují intenzivní rehabilitační nebo léčebnou péči. Zdravotní péči totiž budou mít na dosah, ve stejné budově.

Podle Pilátové je největší rozdíl mezi Chovánkem a již fungujícím Klokánkem v tom, že Klokánek jako soukromá organizace nemusí úplně dodržovat některé parametry, například veškerý personál nemusí mít odborný.

"A dítě v Klokánku navíc nemůže trvale bydlet, po nějaké době se musí stěhovat a tím měnit prostředí i školu," dodala Pilátová.

,