Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Na Flédu zajde ročně sto tisíc lidí z celé Evropy, klub nyní vyčistí a rozsvítí

  11:32aktualizováno  11:32
Brněnský klub Fléda využil období prázdnin k rozsáhlým opravám. Jejich výsledek si nejen hudební fanoušci mohou prohlédnout na slavnostním oteveření 17. září, na němž mimo jiné zahraje i brněnská formace Lesní zvěř.

Lukáš Stara a Tomáš Ondráček z brněnského klubu Fléda, který po rekonstrukci získá lepší větrání, větší bary i další toalety | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Letos klub slaví deváté narozeniny ve stávající dramaturgické podobě. Přestavěná Fléda by podle provozovatelů měla být vzdušnější a lépe prostorově koncipovaná. První koncerty v rekonstruovaných prostorách odehrají i pražští hiphopeři Prago Union, Mardoša z Tatabojs v roli dýdžeje, slovenští Lavagance a Youcoco nebo DJ Ventolin.

"Majitelé objektu musí podle nájemní smlouvy jednou za dva roky vymalovat a vyspravit podlahu v klubu. Podnik je celkem veliký, proto jsme se vzájemně dohodli na koncepci, která bude pro funkčnost prostoru daleko efektivnější, i když o rozumné peníze dražší," vysvětlil ředitel klubu Lukáš Stara z produkčního týmu Level B Production, jenž klub provozuje.

Plán rekonstrukce brněnského klubu Fléda

Podle něho by byla škoda investovat peníze jen do kosmetických úprav, a tak se s ostatními kolegy rozhodli změnit i koncepci klubu ve spolupráci s architektem Janem Trubačíkem.

Rekonstrukce stála necelé dva miliony korun, přičemž náklady uhradili jak provozovatelé z Level B production, tak majitelé objektu.

Lukáš Stara z brněnského klubu Fléda, který po rekonstrukci získá lepší větrání, větší bary i další toaletyLukáš Stara z brněnského klubu Fléda, který po rekonstrukci získá lepší větrání, větší bary i další toaletyLukáš Stara z brněnského klubu Fléda, který po rekonstrukci získá lepší větrání, větší bary i další toalety

"Fléda už nebyla v dobrém stavu. Na koncerty také obecně chodí čím dál méně lidí. Upravili jsme proto místnosti tak, aby byly pro návštěvníky příjemnější a my abychom zároveň ušetřili," popsal Trubačík

Drahý je hlavně provoz velkého sálu, protože se v podniku často konají komornější koncerty. "Chybělo nám menší pódium. To se nám nakonec podařilo spolu s architektem do projektu zahrnout," vysvětlil Stara.

Nejzásadnější změnou je přesun hlavního baru na místo, kde stál dříve fotbálek. "Obslužné plochy nového baru budou mnohem větší. Barmani se tak postarají o více lidí a navíc rychleji," řekl architekt celého projektu Jan Trubačík. Tam, kde stál původně bar, bude postavené právě malé pódium. Šatna se také přesune a její bývalé místo zaujme salónek.

"Také jsme opravili a zvětšili toalety. V dámské části už nebudou čtyři, ale šest záchodů," doplnil Stara.

Vstup, bar, pódium

Celý objekt získá také novou vzduchotechniku. Nově opravený prostor bude i lépe koncipovaný. "Když člověk vstoupil do klubu, připadal si jako na chodbě, neměl hned kontakt s atmosférou. Teď se vstup propojí s barem a pódiem, takže každého návštěvníka okamžitě dostane do dění v podniku," řekl PR manažer Level B Production Tomáš Ondráček.

Tomáš Ondráček z brněnského klubu FlédaLukáš Stara z brněnského klubu Fléda, který po rekonstrukci získá lepší větrání, větší bary i další toalety

Obmění se i část nábytku, design celého klubu pak zůstane zachován jen částečně. Zmizí například typické pomalované stěny v prvních místnostech klubu.

"Stěny budou jen v původních odstínech. Chtěli jsme klub vyčistit, dobře nasvítit. Chceme také, aby bylo vidět přes velká okna do zahrádek," vysvětlil architekt Trubačík.

Jedna ze stěn bude například pokryta plakáty nejúspěšnějších koncertů, které se za letitou historii klubu ve Flédě odehrály.

Dramaturgové Flédy mají už teď beznadějně zaplněnou podzimní sezonu. Do podniku na Štefánikově ulici se každým rokem sjede více než sto tisíc lidí z celé Evropy. Lákají je populární kapely, ale i méně známí a alternativní umělci.

"Doufáme, že i dramaturgie klubu bude zajímavější. Můžeme využít velký sál i malé pódium, nebo dokonce obě najednou. Naše akce by tak získaly jakousi festivalovou atmosféru," uvedl Ondráček.

Pořádání tak různorodých akcí v jednom podniku je ale hodně náročné. "Na rozdíl od pražských klubů nemáme žádnou podporu města nebo kraje do provozních nákladů. Přitom je Fléda svou kvalitou na stejné úrovni. Dotace by nám pomohly tvořit dramaturgii ještě lépe," shodují se Stara s Ondráčkem.

Autoři:Nejčtenější

Oblíbeného učitele někdo zbil před klubem ve Znojmě, zraněním podlehl

U vchodu do znojemské základní školy vznikl improvizovaný pomníček Miroslava...

V úterý vyšlou během velké přestávky děti i učitelé největší základní školy ve Znojmě k nebi balonky se vzkazy svému...

VIDEO: Řidič chtěl na D2 vybrzdit kamion, těžký vůz mu skončil v kufru

Řidič chtěl vybrzdit kamion. Ten do něj narazil

Pokus vybrzdit kamion se vymstil řidiči na dálnici D2 u Podivína na Břeclavsku. Jednapadesátiletý cizinec ve volvu...Střelbě před školou v Brně předcházel spor otce s trenérem plavání

Brněnská základní škola na náměstí Svornosti, před kterou v úterý vyvrcholil...

Úterní střelba před školou v Brně, při které jeden ze dvou aktérů utrpěl vážné zranění, byla podle zjištění iDNES.cz...

Kometa předvedla bleskový postup, Pardubice srovnaly sérii s Třincem

Hokejisté Komety Brno se radují v zápase proti Vítkovicím, který jim zajistil...

Nedělními zápasy pokračovalo čtvrtfinále play off hokejové extraligy. Pardubice i podruhé před vlastními fanoušky ve...

Spolek zmařil obnovu tramvajové trati. Stavba se odkládá na neurčito

Obnovená trať má na jihu Líšně plánovanou smyčku v areálu Technického muzea...

Letos na jaře se mělo začít s obnovou tramvajové tratě do Líšně za 390 milionů. Dlouho plánovaný termín ale padl a nový...

Další z rubriky

Muže, který v Brně postřelil jiného, policisté obvinili z pokusu o vraždu

Bazén u brněnské základní školy na náměstí Svornosti, před kterou v úterý...

Z pokusu o vraždu obvinili policisté muže, který v úterý odpoledne před školou v Brně postřelil soka, s nímž se ocitl...

Na ulici ve Vyškově nalezli mrtvého muže, zemřel násilnou smrtí

(Ilustrační snímek)

Mrtvého muže nalezli ráno obyvatelé Vyškova v Dědické ulici. Podle policistů zemřel násilnou smrtí, bližší podrobnosti...

VIDEO: Auto v Brně při nehodě vykolejilo tramvaj, zřejmě jelo na červenou

Do tramvaje v Brně ve středu večer na křižovatce narazilo auto, jeho řidič...

Vážné zranění utrpěl řidič osobního auta, který ve středu večer v Brně narazil z boku do tramvaje. Podle zjištění...

Najdete na iDNES.cz