Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Na Flédu zajde ročně sto tisíc lidí z celé Evropy, klub nyní vyčistí a rozsvítí

  11:32aktualizováno  11:32
Brněnský klub Fléda využil období prázdnin k rozsáhlým opravám. Jejich výsledek si nejen hudební fanoušci mohou prohlédnout na slavnostním oteveření 17. září, na němž mimo jiné zahraje i brněnská formace Lesní zvěř.

Lukáš Stara a Tomáš Ondráček z brněnského klubu Fléda, který po rekonstrukci získá lepší větrání, větší bary i další toalety | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Letos klub slaví deváté narozeniny ve stávající dramaturgické podobě. Přestavěná Fléda by podle provozovatelů měla být vzdušnější a lépe prostorově koncipovaná. První koncerty v rekonstruovaných prostorách odehrají i pražští hiphopeři Prago Union, Mardoša z Tatabojs v roli dýdžeje, slovenští Lavagance a Youcoco nebo DJ Ventolin.

"Majitelé objektu musí podle nájemní smlouvy jednou za dva roky vymalovat a vyspravit podlahu v klubu. Podnik je celkem veliký, proto jsme se vzájemně dohodli na koncepci, která bude pro funkčnost prostoru daleko efektivnější, i když o rozumné peníze dražší," vysvětlil ředitel klubu Lukáš Stara z produkčního týmu Level B Production, jenž klub provozuje.

Plán rekonstrukce brněnského klubu Fléda

Podle něho by byla škoda investovat peníze jen do kosmetických úprav, a tak se s ostatními kolegy rozhodli změnit i koncepci klubu ve spolupráci s architektem Janem Trubačíkem.

Rekonstrukce stála necelé dva miliony korun, přičemž náklady uhradili jak provozovatelé z Level B production, tak majitelé objektu.

Lukáš Stara z brněnského klubu Fléda, který po rekonstrukci získá lepší větrání, větší bary i další toaletyLukáš Stara z brněnského klubu Fléda, který po rekonstrukci získá lepší větrání, větší bary i další toaletyLukáš Stara z brněnského klubu Fléda, který po rekonstrukci získá lepší větrání, větší bary i další toalety

"Fléda už nebyla v dobrém stavu. Na koncerty také obecně chodí čím dál méně lidí. Upravili jsme proto místnosti tak, aby byly pro návštěvníky příjemnější a my abychom zároveň ušetřili," popsal Trubačík

Drahý je hlavně provoz velkého sálu, protože se v podniku často konají komornější koncerty. "Chybělo nám menší pódium. To se nám nakonec podařilo spolu s architektem do projektu zahrnout," vysvětlil Stara.

Nejzásadnější změnou je přesun hlavního baru na místo, kde stál dříve fotbálek. "Obslužné plochy nového baru budou mnohem větší. Barmani se tak postarají o více lidí a navíc rychleji," řekl architekt celého projektu Jan Trubačík. Tam, kde stál původně bar, bude postavené právě malé pódium. Šatna se také přesune a její bývalé místo zaujme salónek.

"Také jsme opravili a zvětšili toalety. V dámské části už nebudou čtyři, ale šest záchodů," doplnil Stara.

Vstup, bar, pódium

Celý objekt získá také novou vzduchotechniku. Nově opravený prostor bude i lépe koncipovaný. "Když člověk vstoupil do klubu, připadal si jako na chodbě, neměl hned kontakt s atmosférou. Teď se vstup propojí s barem a pódiem, takže každého návštěvníka okamžitě dostane do dění v podniku," řekl PR manažer Level B Production Tomáš Ondráček.

Tomáš Ondráček z brněnského klubu FlédaLukáš Stara z brněnského klubu Fléda, který po rekonstrukci získá lepší větrání, větší bary i další toalety

Obmění se i část nábytku, design celého klubu pak zůstane zachován jen částečně. Zmizí například typické pomalované stěny v prvních místnostech klubu.

"Stěny budou jen v původních odstínech. Chtěli jsme klub vyčistit, dobře nasvítit. Chceme také, aby bylo vidět přes velká okna do zahrádek," vysvětlil architekt Trubačík.

Jedna ze stěn bude například pokryta plakáty nejúspěšnějších koncertů, které se za letitou historii klubu ve Flédě odehrály.

Dramaturgové Flédy mají už teď beznadějně zaplněnou podzimní sezonu. Do podniku na Štefánikově ulici se každým rokem sjede více než sto tisíc lidí z celé Evropy. Lákají je populární kapely, ale i méně známí a alternativní umělci.

"Doufáme, že i dramaturgie klubu bude zajímavější. Můžeme využít velký sál i malé pódium, nebo dokonce obě najednou. Naše akce by tak získaly jakousi festivalovou atmosféru," uvedl Ondráček.

Pořádání tak různorodých akcí v jednom podniku je ale hodně náročné. "Na rozdíl od pražských klubů nemáme žádnou podporu města nebo kraje do provozních nákladů. Přitom je Fléda svou kvalitou na stejné úrovni. Dotace by nám pomohly tvořit dramaturgii ještě lépe," shodují se Stara s Ondráčkem.

Autoři:


Nejčtenější

Zničené plavky místo romantického zážitku. Největší molo v Česku lepí

Největší molo v Česku lepí, pouští smůlu

Brněnská přehrada má největší molo v republice za víc než tři miliony korun, návštěvníci se mu ale vyhýbají. Dřevěný...

Policista odmítl rekordní úplatek 384 milionů korun od hackera

Kriminalista Lukáš Lazecký (vlevo) měl Petru Křístkovi přinést harddisk s...

Mohl si zařídit pohádkový život a procestovat třeba celý svět. Brněnský policista Lukáš Lazecký ale zůstal věrný svým...Voda na příděl. Na vyschlé Moravě musí lidem stačit sto litrů denně

Starosta obce Maršov Jaroslav Bytešník ukazuje vyschlé toky, co vždy mely hodně...

Zákazy plnit z vodovodní sítě bazény a zalévat zahrady už nestačí. V šesti obcích na jižní Moravě platí ode dneška...

Muž na firemní akci uklouzl při skoku do lomu, po pádu na hlavu zemřel

Takhle se v tropických dnech osvěžovala parta kluků u Pavlova poblíž Slavníče...

Pád do zatopeného lomu při firemní akci ve středu večer nepřežil muž středního věku. Přivolaní záchranáři se jej...

Zateplili školu, aby ušetřili. Nevyřešili ale větrání a za energie doplácí

Ilustrační snímek

V Hrušovanech u Brna zateplili školu, ale bez vzduchotechniky. Místo úspory teď musí pravidelně větrat. Nejen že úspor...

Další z rubriky

Za projížďky kradenými autobusy dostal mladík 15 měsíců vězení

Mladík, který ukradl dva autobusy a řídil je pod vlivem drog, odešel od...

Za krádež autobusů a jejich řízení pod vlivem drog půjde na patnáct měsíců do vězení devatenáctiletý M. D. Brněnský...

Nezastavitelní míří do Adršpašských skal. Pomozte pohybem handicapovaným

Birell bránou projíždí na kole šestinásobný paralympijský vítěz Jiří Ježek.

Nepřízeň osudu, ale zároveň obrovská vůle a touha pokračovat v aktivním životě, sportovat, být i nadále přínosem svému...

Za dvě hodiny dva překotné porody. Nádherná služba, říká záchranářka

Mimořádný den to byl i pro záchranářku Jitku Jágerovou, na snímku s lékařem...

Mimořádný den mají za sebou jihomoravští záchranáři. Během dvou hodin vyráželi na Hodonínsko ke dvěma nečekaně rychlým...

Najdete na iDNES.cz