Štěnice. Ilustrační foto

Štěnice. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Na jih Moravy se vrátily štěnice

  • 3
"Do háje! Máme je všude," postěžovala si v internetové diskusi nešťastná majitelka bytu, který napadly štěnice domácí. Obtížný hmyz má už i svůj vlastní web, kde si zoufalí obyvatelé napadených domácností radí, jak se štěnic zbavit. Ani jihu Moravy se nová vlna tohoto obtížného hmyzu nevyhnula.

"Dlouho jsem zjišťovala, co mě v noci kouše. Jdu spát, nemám nic, probudím se a mám na rukou deset kousanců a ještě k tomu mám na ně bouřlivou reakci. Nateklé hrboly a s puchýřem nahoře, strašně to svědí," popsala svůj boj se štěnicemi v diskusi Pavla. I když se k uzoufání styděla, že právě její byt napadly, odhodlala se zavolat odbornou firmu.

"Vystříkali mi celý byt. Měla jsem je v čele letiště, asi šest kousků. Týden byl klid a dnes jsem se probudila a zase mám kousance na ruce. Už mám deprese, nesnáším svůj byt, je to hrozná bezmoc. Už se mi o tom i zdá, to snad nikdy neskončí," popisuje žena.

V problému zdaleka není sama. Další nájemnice štěnice objevila v dětském pokoji. Její byt už má za sebou dvojí dezinsekci v průběhu tří týdnů, a štěnic se přesto ještě nezbavila. "Je to o to horší, že máme dvě děti a už nevím, co máme dělat. Spíme všude možně, v kuchyni i v předsíni," postěžovala si Petra.

Ještě před třemi lety se podobně postižené domácnosti daly spočítat na prstech. Křivka sledující nárůst zabydlených štěnic teď letí prudce nahoru. O tom, jak bojovat s placatým hmyzem, který nejraději štípe do rukou, krku, hrudníku a lýtek, se u nás přitom ví velmi málo. Na rozdíl od jiných zemí. V USA například existuje registr ubytovacích zařízení, kde se našly štěnice. Každý host si pak může lehce ověřit, kde spí.

Štěnice mohou žít v bytech týdny i měsíce, než si jich vůbec obyvatelé všimnou nebo zahlédnou byť jen jediného brouka. Štěnice je tak plochá, že pro ni není dost malá prakticky žádná trhlina.

Kde přesně hledat, ví jedině odborník, který je schopný štěnice za několik týdnů úplně zlikvidovat. Pokud však do bytu lezou třeba od sousedů, je boj s hmyzím nepřítelem dvojnásob těžký. Podle odborníků je jedinou šancí přimět sousedy, aby se do chemické očisty bytu pustili i oni.

Nebo vyřešit problém s nevítanými hmyzími návštěvníky po svém. Jako Vojtěch, který zásahu deratizátorů příliš nevěří. Štěnice mu přelezly do ložnice ze sousedova bytu. "Objevil jsem na těle kousance. Zprvu jsem si myslel, že je to od komárů, ale pak jsem zjistil, že soused, co bydlí nade mnou, měl v bytě deratizaci, protože mu našli doma v křesle hnízdo štěnic," vysvětluje.

Když krvežíznivý hmyz objevil i ve své domácnosti, rozhodl se spolehnout sám na sebe.

"Vlastním parní čisticí stroj, tak jsem koncovkou na spáry vše vypařil, potom jsem vyhodil koberce z ložnice. Nakonec mi kamarád nabídl sírové knoty a myslím, že to zabralo. V úložném prostoru v každé posteli jsem na plechu zapálil sírový knot a úložný prostor jsem pak zavřel. Nechal jsem to tak čtyři hodiny. Příšerně to čpí, ale myslím, že to pomáhá," nabídl svůj svérázný postup v boji proti krvežíznivým štěnicím.

V České republice se vyskytuje pět druhů štěnic, z toho dva žijí na lidech. Dospělá štěnice má velikost zhruba půl centimetru a žije až rok a půl. Dvě třetiny svého života přitom dovedou štěnice vydržet o hladu.