Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Na jihomoravských finančních úřadech čekají fronty. Blíží se konec března

  19:35aktualizováno  19:35
Posledních 12 dní mají lidé na vyplnění daňového přiznání. To musí odevzdat do konce března. Proto se příští týden prodlouží otvírací doby na finančních úřadech. V okresních městech bude otevřeno i příští sobotu.

Ilustrační foto. | foto: iDNES.cz

"Už nyní máme připraveno více pracovníků, než když není doba přijímání daňových přiznání," poznamenává mluvčí Finančního ředitelství české daňové správy v Brně Jan Odvářka. Podle něj se zatím žádné nezvladatelné fronty na finančních úřadech netvoří.

"Zatím je relativně dost času. Počet formulářů, který k nám zatím dorazil, je asi polovina toho, co očekáváme," uvádí pracovnice znojemského finančního úřadu Zdeňka Březinová.

Její kolegové dnes vyrazili například do Vranova nad Dyjí, kde odpoledne sbírali růžové formuláře od místních přímo na obecním úřadě. "Děláme to tak, že pošleme do obce e-mail, jestli mají o tuto službu zájem, oni to tam potom zveřejní a lidé nemusí jezdit až k nám," popisuje Březinová.

Podle Odvářky si lidé na tuto službu teprve zvykají. "Výhoda je, že je tato služba bez front, lidi se to ale teprve učí využívat. Oproti loňskému roku se zvýšil jejich zájem o 20 procent," pochvaluje si Odvářka. Přitom výjezdy "hlídek finančního úřadu" už mohli využívat několik let.

A o co ještě není na jižní Moravě takový zájem, jak by úředníci finančních úřadů předpokládali? "Loni na úřadě Brno 1 chtělo zkontrolovat daňové přiznání hrozně málo lidí," diví se Odvářka. Podle něj lidé nechtěli úředníkům osobně ukázat, jak to mají s financemi. Více jim vyhovuje anonymita.

Komu vadí vůbec na úřad přijít, může přiznání poslat poštou nebo jej vyplnit přes internet.

"Elektronické daňové přiznání je však už poměrně složité, proto jej využívají zejména specializované firmy, které zpracovávají daňové přiznání někomu jinému," poznamenává mluvčí brněnského finančního ředitelství.

Ačkoli si Jihomoravané klasicky stejně jako zbytek republiky nechávají podání daňového přiznání na poslední chvíli, zlepšili se. Zatímco loni podali do 18. března 40 procent přiznání, letos už mají úředníci 45 procent přiznání.

Aby Jihomoravané stihli růžový formulář na úřadech odevzdat, prodloužili tam příští týden pracovní dobu. Od úterý do pátku bude otevřeno od osmi ráno do šesti večer. V sobotu 29. března otevřou na finančních úřadech okresních měst od 8 do 12 hodin.

Poslední den, kdy je daňové přiznání možné podat, tedy 31. března, bude také otevřeno od osmi do šesti večer.

"Nelze říct, v kolik hodin je nejlepší přijít, aby lidé nemuseli čekat. Každopádně poslední týden, kdy se dá přiznání podat, musí lidé počítat s případnými frontami," dodává Odvářka.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...Chataři na kraji Brna mají strach z narkomanů a bezdomovců, už se střílelo

V chatové oblasti mají místní strach z bezdomovců a narkomanů. Policejní pásky...

Lidi ze zahrádek a chat v brněnské čtvrti Obřany tyranizuje parta narkomanů, kteří se zabydleli na některých pozemcích....

Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Další z rubriky

Elektrodový kotel za 61 milionů promění přebytky elektřiny na horkou vodu

Instalace elektrodového kotle Tepláren Brno.

Teplárny Brno zprovoznily v areálu Červený mlýn největší elektrodový kotel v Česku. Ten posílí spolehlivost dodávek...

Chataři na kraji Brna mají strach z narkomanů a bezdomovců, už se střílelo

V chatové oblasti mají místní strach z bezdomovců a narkomanů. Policejní pásky...

Lidi ze zahrádek a chat v brněnské čtvrti Obřany tyranizuje parta narkomanů, kteří se zabydleli na některých pozemcích....

Pětistovka pro každého, dočasný armádní most. Politici slibují i nemožné

Ilustrační snímek

Politici se na jižní Moravě předhánějí v tom, jak získat voliče za každou cenu. Nezdráhají se přitom slibovat věci,...

Najdete na iDNES.cz