Na jihu Moravy přibylo onemocnění rakovinou tlustého střeva a konečníku

  18:00aktualizováno  18:00
Na jižní Moravě přibývá lidí, kteří každý rok onemocní rakovinou tlustého střeva a konečníku. Za rok uslyší tuto diagnózu v kraji na 900 pacientů. Může za to stárnutí populace, genetika, ale i nezdravý životní styl bez pohybu.

Na jihu Moravy je více lidí, kteří trpí rakovinou střeva a konečníku. Ilustrační snímek | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Stárnutí populace, špatná genetická výbava po předcích, kila navíc a rizikový životní styl, který reprezentují plné nákupní košíky uzenin, i nedostatek pohybu jsou podle odborníků hlavní důvody onemocnění lidí rakovinou tlustého střeva a konečníku.

"Česká republika je ve výskytu tohoto druhu rakoviny na druhém místě v Evropě. A Jihomoravský kraj patří k těm, které vedou žebříček tohoto onemocnění u nás," upozornil přednosta Interní gastroenterologické kliniky Fakultní nemocnice Brno Aleš Hep.

"Pokud neposílíme prevenci, porostou alarmující čísla zřejmě v příštích letech dál," varoval ředitel Institutu biostatistiky a analýz Masarykovy univerzity v Brně Ladislav Dušek. Právě tam údaje o nemoci sledují a vyhodnocují pro celé Česko.

Zákeřná nemoc

Ročně přibude podle statistik jen na jižní Moravě téměř devět set nádorů tlustého střeva a konečníku. A téměř pět set pacientů na tento typ rakoviny každý rok v kraji umírá.

V republice jich přitom v roce 2008, kdy jsou k dispozici poslední přesné údaje, zemřelo 4 300. "Na vině je zejména stárnutí populace a genetická výbava po předcích," vysvětlil dvě hlavní příčiny vzniku rakoviny tlustého střeva a konečníku Dušek.

"Češi, Slováci a Maďaři jsou na čelních místech tabulky v počtu nemocných i úmrtnosti této nemoci," dodala ředitelka občanského sdružení OnkoMaják Pavla Freij, která proti rakovině pořádá osvětové akce. Teď chce začít celostátně rozesílat e-maily, kterými hodlá lidi přimět k preventivním prohlídkám.

Kdo se podle Duška po padesátce nevyužívá pravidelně bezplatného "screeningového" vyšetření, riskuje. "Jen v roce 2008 žilo na jihu Moravy 5 157 lidí s touto zákeřnou nemocí," potvrdil i Jan Mužík, který se v institutu zabývá epidemiologií nádorů.

Základem je prevence

Podle něho je potíž hlavně v tom, že lidé, kteří první příznaky nemoci (krvácení do stolice) zpozorují, přijdou k lékaři pozdě. Jihomoravané se totiž podle odborníků věnují prevenci svého zdraví jen okrajově.

"Většinu takových karcinomů tak zachytáváme až v pokročilém stadiu, kdy už medicína nestačí," řekl Mužík.

Testy krvácení do stolice se přitom dají koupit v lékárně nebo je bezplatně předepisuje praktický lékař či gynekolog. "Na vznik rakoviny tlustého střeva a konečníku má ale negativní vliv i špatná strava," tvrdí gastroenteroložka z Nemocnice TGM Hodonín Miluše Merlíčková.

Podle ní jsou našimi největšími "zabijáky" uzeniny. Chybou je i nedostatek vlákniny ve stravě, málo tmavého pečiva, ovoce, zeleniny, ovesných vloček a všeho, co čistí střevní stěnu.

Přesto je podle lékařů nejdůležitější prevence. "I na Hodonínsku máme více nemocných. Daří se nám ale čím dál častěji zachytit nemoc na začátku," pochlubila se Merlíčková.

Výsledky voleb 2018

Výsledky voleb do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 v Jihomoravském kraji ve druhém kole vyhrál v obvodu 56 - Břeclav:Rostislav Koštial a v obvodu 59 - Brno-město: Mikuláš Bek.Nejčtenější

ODS, lidovci, ČSSD a Piráti v Brně vyšachovali ANO. Megapodraz, říká Babiš

Novou koalici v Brně budou tvořit čtyři strany, které vyšachovaly vítězné hnutí...

Povolební vyjednávání v Brně přineslo nečekaný zvrat. Zástupci ODS, lidovců, ČSSD a Pirátů společně oznámili, že...

Bývalý radní postavil vilu u rezervace, využil zastaralý územní plán

Vila bývalého radního

Postavit si honosnou vilu s výhledem do chráněné přírodní rezervace lze snadno. Stačí zpackaný a dvacet let starý...Na Hodonínsku patří pozemek gestapu, zjistili úředníci při hledání majitelů

Na tomto místě v Násedlovicích na Hodonínsku má stále pozemek někdejší úřadovna...

Kvůli kurióznímu omylu, kterého se před lety dopustili úředníci na Hodonínsku, má v Násedlovicích dodnes pozemek...

Hradec je novým lídrem. Chomutov má první body, slaví Sparta i Kometa

Tomáš Marcinko z Třince tečuje puk, který míří do branky hostujícího celku....

Deváté kolo hokejové Tipsport extraligy přineslo změnu na čele tabulky. Novým lídrem je Hradec Králové po výhře 3:2 v...

Koalici v Brně ještě mohou ohrozit Piráti, od ANO dostali lepší nabídku

Lídr kandidátky brněnských Pirátů do komunálních voleb Tomáš Koláčný.

Když v Brně po nečekaném obratu v koaličních vyjednáváních začaly jednat ODS, KDU-ČSL a ČSSD bez vítězného hnutí ANO,...

Další z rubriky

Podvodník vnucuje gumové rukavice i do barů, lže o objednávkách

Podvodník nutí obsluze podniků po celé republice gumové rukavice. Nyní po něm...

Neotřelým způsobem se snaží v různých podnicích vymámit peníze padesátiletý muž. Obsluze jednoho z barů v Kyjově na...

Mrtvých na kolejích je v Jihomoravském kraji o polovinu méně než loni

Srážka rychlíku a nákladního vozu na železničním přejezdu v Lukách nad Jihlavou.

O víc než polovinu klesl počet mrtvých na jihomoravských kolejích. Letos tam zemřelo 16 lidí, loni to bylo za stejné...

Auto plné snímačů zkoumá chování řidiče za jízdy, měří i svalovou aktivitu

Řidič ve speciálním autě VUT má na sobě brýle, které zaznamenávají, kam se...

Nadupané auto, které je svou výbavou jediné na světě, mají k dispozici vědci na Vysokém učení technickém v Brně. V...

Najdete na iDNES.cz