Na jihu Moravy přibylo onemocnění rakovinou tlustého střeva a konečníku

  18:00aktualizováno  18:00
Na jižní Moravě přibývá lidí, kteří každý rok onemocní rakovinou tlustého střeva a konečníku. Za rok uslyší tuto diagnózu v kraji na 900 pacientů. Může za to stárnutí populace, genetika, ale i nezdravý životní styl bez pohybu.

Na jihu Moravy je více lidí, kteří trpí rakovinou střeva a konečníku. Ilustrační snímek | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Stárnutí populace, špatná genetická výbava po předcích, kila navíc a rizikový životní styl, který reprezentují plné nákupní košíky uzenin, i nedostatek pohybu jsou podle odborníků hlavní důvody onemocnění lidí rakovinou tlustého střeva a konečníku.

"Česká republika je ve výskytu tohoto druhu rakoviny na druhém místě v Evropě. A Jihomoravský kraj patří k těm, které vedou žebříček tohoto onemocnění u nás," upozornil přednosta Interní gastroenterologické kliniky Fakultní nemocnice Brno Aleš Hep.

"Pokud neposílíme prevenci, porostou alarmující čísla zřejmě v příštích letech dál," varoval ředitel Institutu biostatistiky a analýz Masarykovy univerzity v Brně Ladislav Dušek. Právě tam údaje o nemoci sledují a vyhodnocují pro celé Česko.

Zákeřná nemoc

Ročně přibude podle statistik jen na jižní Moravě téměř devět set nádorů tlustého střeva a konečníku. A téměř pět set pacientů na tento typ rakoviny každý rok v kraji umírá.

V republice jich přitom v roce 2008, kdy jsou k dispozici poslední přesné údaje, zemřelo 4 300. "Na vině je zejména stárnutí populace a genetická výbava po předcích," vysvětlil dvě hlavní příčiny vzniku rakoviny tlustého střeva a konečníku Dušek.

"Češi, Slováci a Maďaři jsou na čelních místech tabulky v počtu nemocných i úmrtnosti této nemoci," dodala ředitelka občanského sdružení OnkoMaják Pavla Freij, která proti rakovině pořádá osvětové akce. Teď chce začít celostátně rozesílat e-maily, kterými hodlá lidi přimět k preventivním prohlídkám.

Kdo se podle Duška po padesátce nevyužívá pravidelně bezplatného "screeningového" vyšetření, riskuje. "Jen v roce 2008 žilo na jihu Moravy 5 157 lidí s touto zákeřnou nemocí," potvrdil i Jan Mužík, který se v institutu zabývá epidemiologií nádorů.

Základem je prevence

Podle něho je potíž hlavně v tom, že lidé, kteří první příznaky nemoci (krvácení do stolice) zpozorují, přijdou k lékaři pozdě. Jihomoravané se totiž podle odborníků věnují prevenci svého zdraví jen okrajově.

"Většinu takových karcinomů tak zachytáváme až v pokročilém stadiu, kdy už medicína nestačí," řekl Mužík.

Testy krvácení do stolice se přitom dají koupit v lékárně nebo je bezplatně předepisuje praktický lékař či gynekolog. "Na vznik rakoviny tlustého střeva a konečníku má ale negativní vliv i špatná strava," tvrdí gastroenteroložka z Nemocnice TGM Hodonín Miluše Merlíčková.

Podle ní jsou našimi největšími "zabijáky" uzeniny. Chybou je i nedostatek vlákniny ve stravě, málo tmavého pečiva, ovoce, zeleniny, ovesných vloček a všeho, co čistí střevní stěnu.

Přesto je podle lékařů nejdůležitější prevence. "I na Hodonínsku máme více nemocných. Daří se nám ale čím dál častěji zachytit nemoc na začátku," pochlubila se Merlíčková.

Nejčtenější

Plekanec skóroval v premiéře za Kometu. Sparta ale předvedla obrat

Tomáš Plekanec skóroval ve svém prvním utkání za Kometu.

Nejen jedna, ale hned dvě české hvězdy si odbyly premiéru v této sezoně hokejové Tipsport extraligy. Do předehrávky 25....

VIDEO: Firma vylepila plakáty Českých drah u nádraží v Brně opačně

Plakáty Českých drah dodavatelská firma nenalepila popořadě.

Souvislou větu měly původně dávat čtyři plakáty lákající cestující na vánoční trhy do Vídně nebo Bratislavy. Číst se...

Hokeji trochu víc rozumím, ale pořád jsem laik, líčila Šafářová

Na utkání se Spartou nechyběla ani tenistka Lucie Šafářová, fanynka Komety Brno...

Když minulý týden oznámil, že si za Kometu zahraje extraligu, začala po internetu kolovat šest let stará fotka. Do...

Plekanec: show může začít. Obrovská čest a prestiž, říká majitel Komety

Libor Zábranský, majitel a trenér Komety Brno

Místo v šatně brněnské Komety dostal hokejový útočník Tomáš Plekanec vedle další legendy Martina Erata. „Nevybíral jsem...

Plzeň poslal do semifinále Ligy mistrů Kovář, Kometa po debaklu končí

Plzeňští hokejisté se radují z postupu přes Skellefteu.

Hokejová Plzeň si zahraje semifinále Ligy mistrů. Proti švédské Skelleftee uspěla 2:1 po nájezdech, když ji do...

Další z rubriky

Při zavřeném nádraží se nudě v Brně nedaří. Obří výlukou provázejí verše

Davy lidí na dolním nádraží v Brně kvůli výluce hlavní železniční stanice.

Nedáváme šanci nudě, té se v Brně nedaří, uzavřeno totiž bude: Brno, hlavní nádraží. Těmito verši začíná básnička,...

Doplácejte a my vám zavedeme bankomat, žádají od malých obcí banky

Inteligentní bankomaty umí peníze nejen vydávat, ale i přijímat a vkládat na...

Služby z maloměst rychle mizí. Bankomat, doktor, lékárna, pošta. Za tím vším musejí lidé jezdit kilometry daleko. Pokud...

Dálnice D43 má vést přes Brno, ukázala studie Jihomoravského kraje

Řidiči nyní musejí v úseku Liberec–Turnov počítat ve špičce se zhruba...

Dálnice D43 má vést na sever od D1 k Moravské Třebové přes Brno ve stopě takzvané Hitlerovy dálnice. Vyplývá to z...

Najdete na iDNES.cz