Na jihu Moravy je více lidí, kteří trpí rakovinou střeva a konečníku. Ilustrační snímek

Na jihu Moravy je více lidí, kteří trpí rakovinou střeva a konečníku. Ilustrační snímek | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Na jihu Moravy přibylo onemocnění rakovinou tlustého střeva a konečníku

  • 5
Na jižní Moravě přibývá lidí, kteří každý rok onemocní rakovinou tlustého střeva a konečníku. Za rok uslyší tuto diagnózu v kraji na 900 pacientů. Může za to stárnutí populace, genetika, ale i nezdravý životní styl bez pohybu.

Stárnutí populace, špatná genetická výbava po předcích, kila navíc a rizikový životní styl, který reprezentují plné nákupní košíky uzenin, i nedostatek pohybu jsou podle odborníků hlavní důvody onemocnění lidí rakovinou tlustého střeva a konečníku.

"Česká republika je ve výskytu tohoto druhu rakoviny na druhém místě v Evropě. A Jihomoravský kraj patří k těm, které vedou žebříček tohoto onemocnění u nás," upozornil přednosta Interní gastroenterologické kliniky Fakultní nemocnice Brno Aleš Hep.

"Pokud neposílíme prevenci, porostou alarmující čísla zřejmě v příštích letech dál," varoval ředitel Institutu biostatistiky a analýz Masarykovy univerzity v Brně Ladislav Dušek. Právě tam údaje o nemoci sledují a vyhodnocují pro celé Česko.

Zákeřná nemoc

Ročně přibude podle statistik jen na jižní Moravě téměř devět set nádorů tlustého střeva a konečníku. A téměř pět set pacientů na tento typ rakoviny každý rok v kraji umírá.

V republice jich přitom v roce 2008, kdy jsou k dispozici poslední přesné údaje, zemřelo 4 300. "Na vině je zejména stárnutí populace a genetická výbava po předcích," vysvětlil dvě hlavní příčiny vzniku rakoviny tlustého střeva a konečníku Dušek.

"Češi, Slováci a Maďaři jsou na čelních místech tabulky v počtu nemocných i úmrtnosti této nemoci," dodala ředitelka občanského sdružení OnkoMaják Pavla Freij, která proti rakovině pořádá osvětové akce. Teď chce začít celostátně rozesílat e-maily, kterými hodlá lidi přimět k preventivním prohlídkám.

Kdo se podle Duška po padesátce nevyužívá pravidelně bezplatného "screeningového" vyšetření, riskuje. "Jen v roce 2008 žilo na jihu Moravy 5 157 lidí s touto zákeřnou nemocí," potvrdil i Jan Mužík, který se v institutu zabývá epidemiologií nádorů.

Základem je prevence

Podle něho je potíž hlavně v tom, že lidé, kteří první příznaky nemoci (krvácení do stolice) zpozorují, přijdou k lékaři pozdě. Jihomoravané se totiž podle odborníků věnují prevenci svého zdraví jen okrajově.

"Většinu takových karcinomů tak zachytáváme až v pokročilém stadiu, kdy už medicína nestačí," řekl Mužík.

Testy krvácení do stolice se přitom dají koupit v lékárně nebo je bezplatně předepisuje praktický lékař či gynekolog. "Na vznik rakoviny tlustého střeva a konečníku má ale negativní vliv i špatná strava," tvrdí gastroenteroložka z Nemocnice TGM Hodonín Miluše Merlíčková.

Podle ní jsou našimi největšími "zabijáky" uzeniny. Chybou je i nedostatek vlákniny ve stravě, málo tmavého pečiva, ovoce, zeleniny, ovesných vloček a všeho, co čistí střevní stěnu.

Přesto je podle lékařů nejdůležitější prevence. "I na Hodonínsku máme více nemocných. Daří se nám ale čím dál častěji zachytit nemoc na začátku," pochlubila se Merlíčková.