Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Vrací se přízrak z minulosti. Na jihu Moravy přibývá nákaz černým kašlem

  17:02aktualizováno  17:02
Na jižní Moravě letos výrazně přibylo onemocnění černým kašlem. Tato velmi nakažlivá nemoc přitom byla důsledným očkováním dětí v minulosti téměř vymýcena.
Případů černého kašle na jihu Moravy přibývá. Lékaři dospělým doporučují se proti nemoci nechat přeočkovat. (Ilustrační snímek)

Případů černého kašle na jihu Moravy přibývá. Lékaři dospělým doporučují se proti nemoci nechat přeočkovat. (Ilustrační snímek) | foto: AP

Zlověstný název téhle nemoci pochází z dob, kdy byla hodně obávaná. Dávivý kašel, který doprovázejí silné teploty, často končil dušením i smrtí. Lidé se ho sice naučili léčit pomocí antibiotik a díky očkování ho dokonce v Česku téměř úplně vymýtili.

Teď se ovšem černý kašel vrací. Na jižní Moravě hygienici evidují od začátku roku už 75 případů tohoto onemocnění. Loni jich za celých dvanáct měsíců bylo jen 41. Černý kašel se do Česka plíživě vrací už posledních šest let.

Co je to černý kašel

  • Infekční bakteriální onemocnění černý kašel, zvaný také dávivý kašel, se přenáší kapénkovou infekcí.
  • Projevuje se jako velmi silný, dráždivý kašel, který může být až dávivý a při nadechování může znít jako kokrhání kohouta. U některých typů onemocnění je typické vykašlávání hlenu. Tělesná teplota bývá značně vysoká, někdy až kolem 40 °C.
  • Onemocnění se zjišťuje podle příznaků kašle, teploty nebo podle kultivace vykašlaného hlenu, ve kterém je obsažena bakterie Bordetella pertussis.
  • Při léčení se používají širokospektrální antibiotika. V České republice je v dnešní době povinné očkování proti této nemoci, které významně přispělo k omezení jejího výskytu.

Zdroj: Wikipedia.cz

"Může to být dané důsledkem poklesu imunity v populaci proti tomuto onemocnění," uvedla lékařka z protiepidemického odboru krajské hygienické stanice Renata Vaverková.

"Proto byla do očkovacího kalendáře od roku 2009 zavedena posilující dávka ve věku 10 let dítěte," dodává. Proti černému kašli se očkují několika dávkami děti do dvou let, přeočkování pak proběhne kolem pátého a nyní i desátého roku dítěte.

Černý kašel už nezabíjí tak jako v minulosti, stále je však nebezpečný zejména pro kojence a malé děti.

Mladí lidé by se měli nechat znovu očkovat

"Nejohroženější jsou malá miminka, která ještě neprošla očkováním," uvedla Renata Vaverková z protiepidemického odboru krajské hygienické stanice.

"Očkovat kojence je možné až od devátého týdne věku, proto by ho měli podstoupit zejména rodinní příslušníci a zabránit tak možné nákaze," doporučuje nejen nastávajícím rodičům Vaverková.

Nemoc nejčastěji napadá mladé lidi od 15 do 19 let a pak dospělé od 25 do 34 let. "Právě tato druhá skupina by se měla dát očkovat, protože u řady lidí v tomto věku účinky vakcinace už pominuly," upozorňuje Vaverková.

Kojencům hrozí krvácení do mozku

U dospělých i dětí se nemoc projevuje záchvaty dávivého kašle, hlavně v noci. Kojencům může hrozit krvácení do mozku a obličejových částí nebo pauzy mezi dechy ve spánku. I krátkodobý nedostatek kyslíku zaviněný zástavami dechu pak může zapříčinit trvalé následky.

U větších dětí je nepříjemný dráždivý kašel zvladatelný, ale i tak je velice úporný. Může trvat i čtyři týdny. Při delším kašli je proto nezbytné navštívit lékaře a upozornit ho na všechny příznaky.

"Černý kašel je možné potvrdit až laboratorním vyšetřením, protože se jedná o bakteriální onemocnění," upozornila Vaverková.

Onemocnění černým kašlem by lidé podle hygieniků neměli podceňovat a adolescenti nebo dospělí z rizikových skupin, tedy zejména lidí, kteří mají nebo se chystají mít děti, by se měli dát očkovat.

Očkování chrání i před záškrtem a tetanem

Pro dospělé je toto očkování nepovinné, chrání však navíc i proti dvěma dalším onemocněním - záškrtu a tetanu. Za vakcínu na tyto tři nemoci lidé zaplatí několik set korun. Samostatné očkování proti tetanu je sice plně hrazené státem, ale v některých případech je jeho efekt už malý.

Povinně se nyní proti němu totiž očkuje každých 15 let, účinky mohou ovšem klesat už po 10 letech. "Proto je kombinace očkování proti černému kašli, záškrtu a tetanu dobrou volbou," říká Vaverková.

Po prodělání černého kašle proti němu už bývá člověk imunní, nemusí to být však pravidlem, i tak může znovu onemocnět.

Autoři:


Nejčtenější

Zničené plavky místo romantického zážitku. Největší molo v Česku lepí

Největší molo v Česku lepí, pouští smůlu

Brněnská přehrada má největší molo v republice za víc než tři miliony korun, návštěvníci se mu ale vyhýbají. Dřevěný...

Voda na příděl. Na vyschlé Moravě musí lidem stačit sto litrů denně

Starosta obce Maršov Jaroslav Bytešník ukazuje vyschlé toky, co vždy mely hodně...

Zákazy plnit z vodovodní sítě bazény a zalévat zahrady už nestačí. V šesti obcích na jižní Moravě platí ode dneška...Zateplili školu, aby ušetřili. Nevyřešili ale větrání a za energie doplácí

Ilustrační snímek

V Hrušovanech u Brna zateplili školu, ale bez vzduchotechniky. Místo úspory teď musí pravidelně větrat. Nejen že úspor...

Z vily krále plísňových džínů Hošny je ruina, nový majitel ji přestaví

Podnikatel Rudolf Hošna byl v 90. letech v Brně pojmem. Stejně jako jeho vila.

Legendární Hošnova vila v brněnských Pisárkách je nyní útočištěm pro bezdomovce. Nový majitel chce zchátralý objekt,...

Úhyn ryb v největším moravském rybníce je vyšší. Ztráta je kolem 100 tun

V rybníku Nesyt na Břeclavsku kvůli horkému počasí, které způsobuje nedostatek...

V rybníce Nesyt na Břeclavsku kvůli horkému počasí, které způsobuje nedostatek kyslíku ve vodě, a nedostatku vody...

Další z rubriky

Vědci hledají plodiny, které přežijí sucho. Patří mezi ně třeba žito

Počasí, slunce, tráva, vítr, rybník, nebe, obloha

Odborníci z drásovské firmy PSI i brněnského klimatického ústavu Akademie věd testují například obiloviny v extrémních...

VIDEO: Na Petrově hlídají lodě kamery, do vody je spouštějí jeřábem

Každá loď si může v přístavu Petrov dopustit vodu, dobít elektřinu nebo odsát...

Největší a nejmodernější přístav na Baťově kanále. Tak se chlubí Petrov na svých webových stránkách. A ne nadarmo. Pro...

Záchranářů s puchýři přibývá. Látku z nového vybavení prověří experti

Nové oblečení záchranářů ZZS Jihomoravského kraje.

Kožních potíží u jihomoravských záchranářů přibývá. Podle jejich tvrzení za to může nové pracovní oblečení z funkčních...

Najdete na iDNES.cz