Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Vrací se přízrak z minulosti. Na jihu Moravy přibývá nákaz černým kašlem

  17:02aktualizováno  17:02
Na jižní Moravě letos výrazně přibylo onemocnění černým kašlem. Tato velmi nakažlivá nemoc přitom byla důsledným očkováním dětí v minulosti téměř vymýcena.
Případů černého kašle na jihu Moravy přibývá. Lékaři dospělým doporučují se proti nemoci nechat přeočkovat. (Ilustrační snímek)

Případů černého kašle na jihu Moravy přibývá. Lékaři dospělým doporučují se proti nemoci nechat přeočkovat. (Ilustrační snímek) | foto: AP

Zlověstný název téhle nemoci pochází z dob, kdy byla hodně obávaná. Dávivý kašel, který doprovázejí silné teploty, často končil dušením i smrtí. Lidé se ho sice naučili léčit pomocí antibiotik a díky očkování ho dokonce v Česku téměř úplně vymýtili.

Teď se ovšem černý kašel vrací. Na jižní Moravě hygienici evidují od začátku roku už 75 případů tohoto onemocnění. Loni jich za celých dvanáct měsíců bylo jen 41. Černý kašel se do Česka plíživě vrací už posledních šest let.

Co je to černý kašel

  • Infekční bakteriální onemocnění černý kašel, zvaný také dávivý kašel, se přenáší kapénkovou infekcí.
  • Projevuje se jako velmi silný, dráždivý kašel, který může být až dávivý a při nadechování může znít jako kokrhání kohouta. U některých typů onemocnění je typické vykašlávání hlenu. Tělesná teplota bývá značně vysoká, někdy až kolem 40 °C.
  • Onemocnění se zjišťuje podle příznaků kašle, teploty nebo podle kultivace vykašlaného hlenu, ve kterém je obsažena bakterie Bordetella pertussis.
  • Při léčení se používají širokospektrální antibiotika. V České republice je v dnešní době povinné očkování proti této nemoci, které významně přispělo k omezení jejího výskytu.

Zdroj: Wikipedia.cz

"Může to být dané důsledkem poklesu imunity v populaci proti tomuto onemocnění," uvedla lékařka z protiepidemického odboru krajské hygienické stanice Renata Vaverková.

"Proto byla do očkovacího kalendáře od roku 2009 zavedena posilující dávka ve věku 10 let dítěte," dodává. Proti černému kašli se očkují několika dávkami děti do dvou let, přeočkování pak proběhne kolem pátého a nyní i desátého roku dítěte.

Černý kašel už nezabíjí tak jako v minulosti, stále je však nebezpečný zejména pro kojence a malé děti.

Mladí lidé by se měli nechat znovu očkovat

"Nejohroženější jsou malá miminka, která ještě neprošla očkováním," uvedla Renata Vaverková z protiepidemického odboru krajské hygienické stanice.

"Očkovat kojence je možné až od devátého týdne věku, proto by ho měli podstoupit zejména rodinní příslušníci a zabránit tak možné nákaze," doporučuje nejen nastávajícím rodičům Vaverková.

Nemoc nejčastěji napadá mladé lidi od 15 do 19 let a pak dospělé od 25 do 34 let. "Právě tato druhá skupina by se měla dát očkovat, protože u řady lidí v tomto věku účinky vakcinace už pominuly," upozorňuje Vaverková.

Kojencům hrozí krvácení do mozku

U dospělých i dětí se nemoc projevuje záchvaty dávivého kašle, hlavně v noci. Kojencům může hrozit krvácení do mozku a obličejových částí nebo pauzy mezi dechy ve spánku. I krátkodobý nedostatek kyslíku zaviněný zástavami dechu pak může zapříčinit trvalé následky.

U větších dětí je nepříjemný dráždivý kašel zvladatelný, ale i tak je velice úporný. Může trvat i čtyři týdny. Při delším kašli je proto nezbytné navštívit lékaře a upozornit ho na všechny příznaky.

"Černý kašel je možné potvrdit až laboratorním vyšetřením, protože se jedná o bakteriální onemocnění," upozornila Vaverková.

Onemocnění černým kašlem by lidé podle hygieniků neměli podceňovat a adolescenti nebo dospělí z rizikových skupin, tedy zejména lidí, kteří mají nebo se chystají mít děti, by se měli dát očkovat.

Očkování chrání i před záškrtem a tetanem

Pro dospělé je toto očkování nepovinné, chrání však navíc i proti dvěma dalším onemocněním - záškrtu a tetanu. Za vakcínu na tyto tři nemoci lidé zaplatí několik set korun. Samostatné očkování proti tetanu je sice plně hrazené státem, ale v některých případech je jeho efekt už malý.

Povinně se nyní proti němu totiž očkuje každých 15 let, účinky mohou ovšem klesat už po 10 letech. "Proto je kombinace očkování proti černému kašli, záškrtu a tetanu dobrou volbou," říká Vaverková.

Po prodělání černého kašle proti němu už bývá člověk imunní, nemusí to být však pravidlem, i tak může znovu onemocnět.

Autoři:Nejčtenější

Oblíbeného učitele někdo zbil před klubem ve Znojmě, zraněním podlehl

U vchodu do znojemské základní školy vznikl improvizovaný pomníček Miroslava...

V úterý vyšlou během velké přestávky děti i učitelé největší základní školy ve Znojmě k nebi balonky se vzkazy svému...

Střelbě před školou v Brně předcházel spor otce s trenérem plavání

Brněnská základní škola na náměstí Svornosti, před kterou v úterý vyvrcholil...

Úterní střelba před školou v Brně, při které jeden ze dvou aktérů utrpěl vážné zranění, byla podle zjištění iDNES.cz...Kometa předvedla bleskový postup, Pardubice srovnaly sérii s Třincem

Hokejisté Komety Brno se radují v zápase proti Vítkovicím, který jim zajistil...

Nedělními zápasy pokračovalo čtvrtfinále play off hokejové extraligy. Pardubice i podruhé před vlastními fanoušky ve...

Spolek zmařil obnovu tramvajové trati. Stavba se odkládá na neurčito

Obnovená trať má na jihu Líšně plánovanou smyčku v areálu Technického muzea...

Letos na jaře se mělo začít s obnovou tramvajové tratě do Líšně za 390 milionů. Dlouho plánovaný termín ale padl a nový...

Kometa doma jasně přehrála Vítkovice, Pardubice snížily stav série

Pardubičtí hokejisté se radují z branky do sítě Třince ve čtvrtfinále play off.

Hokejová Kometa, stejně jako v loňské mistrovské sezoně, ve čtvrtfinále zvládla první tři duely a po jasné výhře 4:0...

Další z rubriky

Nejslavnější českou známku vyfoukl investorům obchodník se starožitnostmi

Nejvzácnější československou známkou, původně rakousko-uherskou, je...

Stopy nejvzácnější české známky – převrácené zelené čtyřkoruny s přetiskem Pošta československá z roku 1919 – vedou do...

Na ulici ve Vyškově nalezli mrtvého muže, zemřel násilnou smrtí

(Ilustrační snímek)

Mrtvého muže nalezli ráno obyvatelé Vyškova v Dědické ulici. Podle policistů zemřel násilnou smrtí, bližší podrobnosti...

Úředníci z radnice si mohou přispat, aby zvládli změnu času

V neděli ve dvě hodiny ráno čas posune o hodinu dopředu.

O hodinu déle smějí od příštího pondělí do čtvrtka vyspávat pracovníci radnice městské části Brno-střed. Její vedení...

Najdete na iDNES.cz