Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Na jihu Moravy volila půlka voličů, nejstarší kandidát zastupitelem nebude

  14:00aktualizováno  18:38
Okrskové volební komise v menších obcích na jihu Moravy přinesly první výsledky letošních komunálních voleb. Už teď je jasné, že 102 letý důchodce stanislav spáčil zastupitelem nebude. Po 15:00 znali zastupitele už ve čtyřiceti vesnicích. Volební účast v kraji byla 54,8 % a menší zájem byl o volby do Senátu.

Sčítání hlasovacích lístků ve volebním okrsku Slovanské náměstí v brněnském Králově Poli. (16. října 2010) | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Křenovice na Vyškovsku nebudou mít nejstaršího zastupitele v zemi, sto dvouletého Stanislava Spáčila. Přestože se o to zřejmě někteří voliči snažili. Byl napsaný až na posledním, jedenáctém, místě kandidátky zdejších komunistů, a přesto z nich získal čtvrtý nejvyšší počet hlasů.

Nejvíce si se sčítáním hlasovacích lístků pospíšili na Znojemsku, naopak na Břeclavsku byly v 15:03 známé výsledky jen v jedné obci.

Výsledky voleb byly první hotové v malých obcích, které měly málo kandidátů. K nim patří i Bohaté Málkovice na Vyškovsku. Do sedmičlenného zastupitelstva tady kandidovalo pouze sedm lidí. Lístek do urny zde vhodila víc než polovina voličů. Nejvíce hlasů získala dosavadní starostka Marie Hrubá.

Škromach v Hodoníně zabodoval

Horkým kandidátem na zisk senátorského křesla v prvním kole je Zdeněk Škromach (ČSSD), který už odpoledne získala přes 50 % hlasů.

Stávající senátorka Alena Venhodová (ODS) je s 15 % hlasů až na třetím místě za komunistickou kandidátkou Martinou Milerovou.

na výsledky voleb do senátu se podívejte zde

Volební účast byla vyšší než před čtyřmi roky

K volbám do obecních zastupitelstev přišlo v kraji víc voličů než před čtyřmi roky. V roce 2006 zamířilo k urnám jen 49 % voličů, letos více než 54 %.

Tradičně menší zájem byl o volby do Senátu. "V kraji vybralo svého kandidáta do horní komory parlamentu jen 46,7 % voličů," upřesnila Eva Sychrová, vedoucí správního oddělení odboru legislativního a právního krajského úřadu v Brně.

na volební výsledky se podívejte zde

Už v pátek odvolilo více než 61 % voličů v Úsuší v okrese Brno-venkov, vysoká volební účast byla také v Osikách.

Sčítání hlasovacích lístků ve volebním okrsku Slovanské náměstí v brněnském Králově Poli. (16. října 2010)Sčítání hlasovacích lístků ve volebním okrsku Slovanské náměstí v brněnském Králově Poli. (16. října 2010)Odpečetění a otevření volební urny ve volebním okrsku Slovanské náměstí v brněnském Králově Poli. (16. října 2010)

Více než 80 % voličů přišlo volit v Ždánicích na Moravskokrumlovsku, Holštejně na Tišnovsku nebo v Újezdu u Černé Hory.

Nižší účast byla v Brně. "Celkově volilo v Brně 46 % voličů, účast se ale velmi lišila v jednotlivých městských částech. V těch menších přišlo volit až 70 % voličů, ale na Brně-středu nebo v Králově poli volila jen necelá třetina," doplnila Sychrová.

Policisté prověřují jedno oznámení

Volby neprovázely žádné velké potíže. Jen několik cizinců, kteří volit chtěli, nakonec volit nemohli. "Měli sice trvalý pobyt v těch obcích, ale nepožádali si o dopsání do voličských seznamů," vysvětlila Sychrová.

Brněnští policisté prověřují zatím jen oznámení z městské části Brno-sever. "Na Vranovské ulici podle svědků jezdilo bílé auto, z něhož lidé dostávali vyplněné hlasovací lístky. Podle svědků tam bylo 8 až 10 lidí," uvedla policejní mluvčí Andrea Straková.

Své zastupitele znali dopředu

Zatímco většina lidí na jihu Moravy si na výsledky voleb bude muset ještě počkat, v některých obcích znali své zastupitele ještě před volbami.

Například v Crhově na Blanensku, Skalce na Hodonínsku, v Dobročkovicích na Vyškovsku nebo v Pravlově v okrese Brno - venkov, i ve Sloupě na Blanensku měli totiž voliči na výběr jen tolik kandidátů, kolik je v zastupitelstvu křesel. (více o volbách v těchto obcích)

Autoři: ,


Nejčtenější

Zničené plavky místo romantického zážitku. Největší molo v Česku lepí

Největší molo v Česku lepí, pouští smůlu

Brněnská přehrada má největší molo v republice za víc než tři miliony korun, návštěvníci se mu ale vyhýbají. Dřevěný...

Voda na příděl. Na vyschlé Moravě musí lidem stačit sto litrů denně

Starosta obce Maršov Jaroslav Bytešník ukazuje vyschlé toky, co vždy mely hodně...

Zákazy plnit z vodovodní sítě bazény a zalévat zahrady už nestačí. V šesti obcích na jižní Moravě platí ode dneška...Zateplili školu, aby ušetřili. Nevyřešili ale větrání a za energie doplácí

Ilustrační snímek

V Hrušovanech u Brna zateplili školu, ale bez vzduchotechniky. Místo úspory teď musí pravidelně větrat. Nejen že úspor...

Z vily krále plísňových džínů Hošny je ruina, nový majitel ji přestaví

Podnikatel Rudolf Hošna byl v 90. letech v Brně pojmem. Stejně jako jeho vila.

Legendární Hošnova vila v brněnských Pisárkách je nyní útočištěm pro bezdomovce. Nový majitel chce zchátralý objekt,...

Úhyn ryb v největším moravském rybníce je vyšší. Ztráta je kolem 100 tun

V rybníku Nesyt na Břeclavsku kvůli horkému počasí, které způsobuje nedostatek...

V rybníce Nesyt na Břeclavsku kvůli horkému počasí, které způsobuje nedostatek kyslíku ve vodě, a nedostatku vody...

Další z rubriky

VIDEO: Na Petrově hlídají lodě kamery, do vody je spouštějí jeřábem

Každá loď si může v přístavu Petrov dopustit vodu, dobít elektřinu nebo odsát...

Největší a nejmodernější přístav na Baťově kanále. Tak se chlubí Petrov na svých webových stránkách. A ne nadarmo. Pro...

VIDEO: Hledaný muž stříká na auta žíravinu, zničil jich už jedenáct

Vandal stříká na auta žíravinu

Minimálně jedenáct zničených aut má na svědomí zatím neznámý vandal, který řádí na Brněnsku. Na kapotu stříká žíravinu....

Brněnský lední medvěd Umca uhynul. Trápily ho problémy se zuby

Lední medvěd Umca žije v brněnské zoo v záložním výběhu, aby neohrozil život...

V sobotu uhynul samec ledního medvěda Umca. Dlouhodobě ho trápily problémy se zuby a už jednou kvůli nim musel...

Najdete na iDNES.cz