Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Na jihu Moravy volila půlka voličů, nejstarší kandidát zastupitelem nebude

  14:00aktualizováno  18:38
Okrskové volební komise v menších obcích na jihu Moravy přinesly první výsledky letošních komunálních voleb. Už teď je jasné, že 102 letý důchodce stanislav spáčil zastupitelem nebude. Po 15:00 znali zastupitele už ve čtyřiceti vesnicích. Volební účast v kraji byla 54,8 % a menší zájem byl o volby do Senátu.

Sčítání hlasovacích lístků ve volebním okrsku Slovanské náměstí v brněnském Králově Poli. (16. října 2010) | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Křenovice na Vyškovsku nebudou mít nejstaršího zastupitele v zemi, sto dvouletého Stanislava Spáčila. Přestože se o to zřejmě někteří voliči snažili. Byl napsaný až na posledním, jedenáctém, místě kandidátky zdejších komunistů, a přesto z nich získal čtvrtý nejvyšší počet hlasů.

Nejvíce si se sčítáním hlasovacích lístků pospíšili na Znojemsku, naopak na Břeclavsku byly v 15:03 známé výsledky jen v jedné obci.

Výsledky voleb byly první hotové v malých obcích, které měly málo kandidátů. K nim patří i Bohaté Málkovice na Vyškovsku. Do sedmičlenného zastupitelstva tady kandidovalo pouze sedm lidí. Lístek do urny zde vhodila víc než polovina voličů. Nejvíce hlasů získala dosavadní starostka Marie Hrubá.

Škromach v Hodoníně zabodoval

Horkým kandidátem na zisk senátorského křesla v prvním kole je Zdeněk Škromach (ČSSD), který už odpoledne získala přes 50 % hlasů.

Stávající senátorka Alena Venhodová (ODS) je s 15 % hlasů až na třetím místě za komunistickou kandidátkou Martinou Milerovou.

na výsledky voleb do senátu se podívejte zde

Volební účast byla vyšší než před čtyřmi roky

K volbám do obecních zastupitelstev přišlo v kraji víc voličů než před čtyřmi roky. V roce 2006 zamířilo k urnám jen 49 % voličů, letos více než 54 %.

Tradičně menší zájem byl o volby do Senátu. "V kraji vybralo svého kandidáta do horní komory parlamentu jen 46,7 % voličů," upřesnila Eva Sychrová, vedoucí správního oddělení odboru legislativního a právního krajského úřadu v Brně.

na volební výsledky se podívejte zde

Už v pátek odvolilo více než 61 % voličů v Úsuší v okrese Brno-venkov, vysoká volební účast byla také v Osikách.

Sčítání hlasovacích lístků ve volebním okrsku Slovanské náměstí v brněnském Králově Poli. (16. října 2010)Sčítání hlasovacích lístků ve volebním okrsku Slovanské náměstí v brněnském Králově Poli. (16. října 2010)Odpečetění a otevření volební urny ve volebním okrsku Slovanské náměstí v brněnském Králově Poli. (16. října 2010)

Více než 80 % voličů přišlo volit v Ždánicích na Moravskokrumlovsku, Holštejně na Tišnovsku nebo v Újezdu u Černé Hory.

Nižší účast byla v Brně. "Celkově volilo v Brně 46 % voličů, účast se ale velmi lišila v jednotlivých městských částech. V těch menších přišlo volit až 70 % voličů, ale na Brně-středu nebo v Králově poli volila jen necelá třetina," doplnila Sychrová.

Policisté prověřují jedno oznámení

Volby neprovázely žádné velké potíže. Jen několik cizinců, kteří volit chtěli, nakonec volit nemohli. "Měli sice trvalý pobyt v těch obcích, ale nepožádali si o dopsání do voličských seznamů," vysvětlila Sychrová.

Brněnští policisté prověřují zatím jen oznámení z městské části Brno-sever. "Na Vranovské ulici podle svědků jezdilo bílé auto, z něhož lidé dostávali vyplněné hlasovací lístky. Podle svědků tam bylo 8 až 10 lidí," uvedla policejní mluvčí Andrea Straková.

Své zastupitele znali dopředu

Zatímco většina lidí na jihu Moravy si na výsledky voleb bude muset ještě počkat, v některých obcích znali své zastupitele ještě před volbami.

Například v Crhově na Blanensku, Skalce na Hodonínsku, v Dobročkovicích na Vyškovsku nebo v Pravlově v okrese Brno - venkov, i ve Sloupě na Blanensku měli totiž voliči na výběr jen tolik kandidátů, kolik je v zastupitelstvu křesel. (více o volbách v těchto obcích)

Autoři: ,Nejčtenější

Při ranním požáru rodinného domku na Znojemsku zemřely tři děti

U požáru ve starším rodinném domu zasahovali profesionální i dobrovolní hasiči...

Tři děti zemřely nad ránem při požáru rodinného domku v Oleksovicích na Znojemsku. Čtyři dospělí jsou zranění. Příčiny...

VIDEO: Řidič chtěl na D2 vybrzdit kamion, těžký vůz mu skončil v kufru

Řidič chtěl vybrzdit kamion. Ten do něj narazil

Pokus vybrzdit kamion se vymstil řidiči na dálnici D2 u Podivína na Břeclavsku. Jednapadesátiletý cizinec ve volvu...Odsouzený „vybržďovač“ hokejisty Ujčíka léta vozil lidi autobusem MHD

Brněnští řidiči si stěžují, že kvůli pomalu se zavírajícím dveřím nových...

Čtrnáctkrát se Viktor Gajda dopustil přestupku. Několikrát vybržďoval řidiče jiných aut, přičemž do některých vozů...

Čtvrtfinále: Pardubice padly v Třinci i podruhé, Kometa znovu zvítězila

Vítkovický Lukáš Kucsera (vlevo) brání Ondřeje Němce z Komety před brankou...

Druhými zápasy čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Třinec porazil Pardubice i podruhé, na...

Spolek zmařil obnovu tramvajové trati. Stavba se odkládá na neurčito

Obnovená trať má na jihu Líšně plánovanou smyčku v areálu Technického muzea...

Letos na jaře se mělo začít s obnovou tramvajové tratě do Líšně za 390 milionů. Dlouho plánovaný termín ale padl a nový...

Další z rubriky

VIDEO: Muž se vloupal do bytu, vyjít ven jej přiměla až namířená pistole

Strážníci museli muži podezřelému z vloupání pohrozit zbraní

Sousedé z bytového domu v městské části Brno-střed slyšeli, jak se do jednoho z bytů někdo dobývá. Přivolali proto...

Nákupní centrum v Brně má první Food Box na potraviny pro potřebné

Do Food Boxu mají lidé házet trvanlivé potraviny označené etiketou.

Darovat jídlo lidem v nouzi rovnou v supermarketu nyní v Brně umožňuje nákupní centrum Avion. Potravinová banka tam...

Z našeho šmíráctví nám začalo být zle, líčí autor komiksu o kuřimské kauze

Držitel dvou cen Magnesia Litera Marek Šindelka tvořil s Vojtěchem Maškem a...

Před jedenácti lety vypukla v Kuřimi kauza, jakou Česká republika dosud nezažila. A teprve nyní se dočkala literárního...

Najdete na iDNES.cz