Na jižní Moravě je akutní nedostatek zubařů a praktických lékařu. (Ilustrační snímek)

Na jižní Moravě je akutní nedostatek zubařů a praktických lékařu. (Ilustrační snímek) | foto: iDNES.cz

Na jižní Moravě chybí zubaři. Nechtějí odejít z velkých měst

  • 12
Dejte nám vybavenou ordinaci a byt. Potom možná budeme u vás v obci léčit lidi. Takové jsou často podmínky zubařů a obvodních lékařů. Menší jihomoravská města přitom mají nedostatek obou dvou. Pomohlo by více absolventů, jenže například Masarykova univerzita nemá peníze na přijetí více studentů medicíny.

V Nedvědici na Brněnsku hledali obvodního zubaře tři a půl roku. Lékaři si moc dobře uvědomovali, že jsou nedostatkovým zbožím. „Měli vysoké nároky. Nabízeli jsme prominutí ročního nájmu, ale to jim nestačilo,“ popsal nedvědický starosta Pavel Vejrosta, jak bylo obtížné najít zubaře.

Nakonec měli štěstí, ze severu Moravy se na jih kvůli zdravotním potížím stěhovala lékařka, která práci v obci vzala. Za pár let je ale pravděpodobně stejné problémy čekají znovu, pomalu jim stárne praktický doktor.

Nedvědice však není zdaleka jedinou vesnicí, která se potýká s podobnou situací. Mladí absolventi lékařských fakult upřednostňují práci ve velkých městech. A protože jich není tolik, mohou si vybírat.

V současné chvíli například na Masarykově univerzitě v Brně více studentů medicínu studovat nemůže, přestože by zájem byl. „Na každého medika studujícího v češtině fakulta doplácí několik desítek tisíc korun ročně, které získáváme zejména od samoplátců studujících v angličtině. Je to kvůli nízkým dotacím na studenta,“ vysvětlil proděkan lékařské fakulty Jaroslav Štěrba.

15 milionů na více studentů by se mohlo podařit vyjednat

Podle něj přitom lékaři nechybí jen v málo atraktivních oblastech. Tvrdí, že je nutné posílit lékařské týmy v nemocnicích. „Nechceme-li mít unavené doktory pracující mnoho hodin přes čas, bude nutné počet lékařů zvýšit o několik tisíc,“ řekl ještě proděkan.

Ministerstvo školství chce proto přijmout více studentů tak, aby se vytvořila větší konkurence a absolventi museli přijmout i místa mimo centra. Ministr Chládek vyjednává pro vysoké školy dotaci, aby mohly přijmout zhruba o 15 procent studentů více na potřebné obory medicíny.

„Spočítali jsme si, že by to dělalo asi 15 milionů korun ročně navíc, a to není zase tak velká suma, aby se ji nepodařilo vyjednat,“ uvedl Chládek.

Nejvýraznější je nyní problém právě u praktických lékařů a zubařů, kteří se stahují do center. V roce 2013 bylo na celé jižní Moravě přibližně 972 zubařů. Podobně lidnatá Praha jich má přitom zhruba dvojnásobek.

Podle prezidenta České stomatologické komory Pavla Chrze by větší počet absolventů měl pomoct. „Počet pracovních míst je omezený. Každý nebude moct jít ordinovat do města,“ míní Chrz.

Kam se studenty? Místa jsou

Na snahu Ministerstva školství zvýšit počet studentů potřebných oborů navazuje i resort zdravotnictví, v jehož kompetenci je postgraduální studium. „Snažíme se zajistit, aby bylo možné poskytovat specializační vzdělávání také v ‚běžných‘ nemocnicích, a ne jen v zařízeních ve velkých městech,“ sdělila mluvčí Ministerstva zdravotnictví Štěpánka Čechová.

Kromě Masarykovy univerzity mohou medici na Moravě studovat také na Univerzitě Palackého v Olomouci. I ta má kapacity na přijetí více studentů medicíny, limitují ji však směrná čísla Ministerstva školství.

„V poslední době je trendem snižování počtu studentů vysokých škol. To je z hlediska demografického vývoje i uplatnitelnosti vysokoškoláků na trhu práce v pořádku. Nicméně by se to nemělo týkat všech oborů plošně. Právě například medicína patří mezi ty, po nichž je velká poptávka. Snižování počtu studentů v tomto odvětví by mohlo v budoucnu přinést velké komplikace,“ uvedl mluvčí Univerzity Palackého Radek Palaščák.

I on potvrzuje, že nejvíce se to projevuje právě u praktických lékařů či zubařů, kterých je nedostatek už nyní. „Brzy však může tento problém nastat i v jiných medicínských oborech,“ upozornil.