Maheeka Bashadini | foto: Vojtěch Smola, MF DNES

Na jižní Moravě jsou lidé aktivnější než v Praze, říká léčitelka ze Srí Lanky

  • 4
Na Srí Lance vystudovala přírodní lékařství na škole zaměřující se na zřejmě nejstarší ucelený léčebný systém na světě - pět tisíc let starou ájurvédu. Drobná žena Maheeka Bashadini odtud pochází. Nyní spolu s maséry ze své země pomáhá speciálními masážemi v hotelu Savannah na Hatích léčit zájemcům tělo i duši.

"Z Prahy máme zkušenost, že tam lidé příliš necvičí. Tady na jihu Moravy jste aktivnější," říká lékařka z rodinné firmy Siddhalepa, která na Srí Lance funguje přes 200 let.

Jak tady se zdejšími lidmi vlastně mluvíte?
Mluvíme zde anglicky i německy. Klienti u nás dostanou na papíře otázky v češtině.

Ájurvéda tedy není jen masáž...
Ano. Základem je nastavit a udržet energeticky vyvážený stav v těle. Kromě speciálních masáží k tomu slouží i metody odstraňování toxinů z organismu a nastavení zdravého životního stylu. Samostatnou kapitolou je pak ájurvédská diagnostika.

Maheeka Bashadini

V čem spočívá?
Používá spolehlivé metody, které odhalí blížící se chorobu, ještě než se objeví její fyzické projevy. Pomocí pozorování pulzu, jazyka, tváří, očí, nehtů a rtů můžeme určit, jaký patologický proces se objevil v těle.

Co to pro člověka znamená?
Že jeho patologické symptomy jsou tak rozpoznány včas a mohou být přijata preventivní opatření.

Člověk tedy nemusí vůbec k lékaři?
Tak to není. Ájurvéda se nesnaží nahradit západní medicínu. Je řada případů, kdy je lepší léčit chorobu nebo akutní případ pomocí běžných léků či chirurgického zákroku.

Co vlastně soudíte o Češích?
Jste klasičtí Evropané. Řada z vás má znečištěné tělo zevnitř, protože jí hodně masa, kterým se do těla dostávají nejrůznější škodliviny.

A co vám odhalí samotné masáže?
Z
 Prahy, kde jsme rovněž působili, mám zkušenost, že tamní lidé příliš necvičí. Jihomoravané jsou ale více aktivní, čímž se chrání. Cvičí, více fyzicky pracují.