Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Na jižní Moravě kandiduje stoletý, ale i řada mladíků

  10:00aktualizováno  10:00
Kandidátky, v nichž se v kolonce "věk" u jmen politiků objevuje číslovka osmnáct, nejsou ani pro blížící se říjnové komunální volby výjimkou. Mladých uchazečů o politické posty totiž přibývá. Mezi rekordmany je však i sto a dvou letý kandidát KSČM v Křenovicích.

Osmanáctiletý student hodonínského gymnázia Pavel Zigáček kandiduje za Mladé křesťanské demokraty v Dolních Bojanovicích | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Jenže - mají vůbec osmnáctiletí kandidáti povědomí o tom, co komunální politika obnáší. "To bohužel kolikrát nemají ani čtyřicetiletí, kteří kandidují za nejrůznější strany i uskupení na poměrně slušných pozicích," upozornil s trochou nadsázky politolog Stanislav Balík.

kandidáti v kraji

Zatímco průměrný věk kandidátů nových stran, TOP 09 a Věcí veřejných, se na jižní Moravě pohybuje okolo 40 let, průměrný věk kandidátů za KSČM je zhruba o 15 let vyšší.

Čím nižší je věk kandidátů, tím je vyrovnanější poměr mužů a žen. Ženám nad šedesát let se už do politiky nechce.

A konstatoval, že ti nejmladší kandidáti sice nemají moc šancí uspět a objevují se spíše na zadních pozicích, ale bývají dobří na vyplnění kandidátky.

"Pro strany je prostě lepší zaplnit ji osmnáctiletými, pro které může být kandidatura první euforií s možností udělat něco pro veřejný život, než mít na kandidátkách prázdná místa," vysvětlil politolog.

Nejmladším kandidátem na Hodonínsku je Pavel Zigáček z Dolních Bojanovic. "Ani mě nemusel můj známý na kandidátku Mladých křesťanských demokratů moc dlouho přemlouvat. Nic za to nedám, tak proč to nezkusit," vysvětloval osmnáctiletý student hodonínského gymnázia.

I když osmnáctiletý Pavel nechystá žádnou volební kampaň, nezná zatím lídra "své" kandidátky ani většinu ostatních kandidátů a do detailu ani program, se kterým budou Mladí křesťanští demokraté v komunálkách bojovat, přesto věří, že nějaké hlasy dostane. "Myslím, že mě hodně budou volit hlavně moji kámoši," uvažuje.

Kdyby se do zastupitelstva v obci, kde voliči pravidelně křesťanskodemokratické kandidáty výrazně podporují, přece jen dostal, rozhodně by prý bojoval za podporu lidové kultury i zázemí pro volný čas mladých, třeba výstavbu skateparku či rockového klubu, který by však nikoho neobtěžoval.

"Do komunální politiky by měli hlavně přijít lidé, kteří nemají průšvihy. Těch afér kolem různých lidí je poslední dobou už taky dost," myslí si mladičký kandidát do obecního zastupitelstva.

Nová generace by klidně vedla radnici

Snad nejvíce mladých sdružuje na Znojemsku uskupení Nová generace. Z jednatřiceti kandidátů je čtyřiadvacet studentů a studentek vysokých škol, nejčastějším věkem je jednadvacet let.

"Tempo a vývoj města udávají poslední dvě desetiletí stejní lidé, a tak není divu, že město nejde s dobou," píší členové sdružení na svém webu.

Do Znojma chtějí přinést nové nápady a inspiraci ze zahraničí či velkých měst, kde studují. Iniciativa má jako hlavní cíl dostat se do zastupitelstva. A nebojí se údajně ani případné výzvy vést znojemskou radnici.

Stanislav Spáčil kandiduje ve svých 102 letech za KSČM v Křenovicích

Příkladem z opačného pólu je kandidatura stodvouletého muže z Křenovic na Vyškovsku. Ten chce ve své vesnici hájit zájmy komunistů. "Určitě ta strana ví, co dělá. Možná se ještě budeme divit, kolik tento člověk dostane hlasů," okomentoval překvapivou kandidaturu politolog Balík.

Kandidaturu bere Spáčil vážně i nevážně. "Co bych tam já tak jako stoletý dělal?" přiznává.

Ovšem na druhé straně už doma napsal volební zpravodaj, nechal ho stokrát okopírovat a požádal místní pošťačky, aby ho roznesly po dědině. Do zdejších zastupitelů někdy dost tepe a na bývalého starostu dokonce podal trestní oznámení.

Už mnoho let se nejstarší kandidát na jižní Moravě nechce smířit s tím, že obec dovolila, aby si jeden ze zdejších obyvatel oplotil pozemek, čímž zmizela cesta podél zdejšího potoka.

Zrušená cesta mu tak leží na srdci, že kvůli ní jel za hejtmanem i ombudsmanem a tuto kauzu popsal, pravda už poněkud zmateně, i ve svém volebním zpravodaji.

A na závěr přidal i trochu kritiky: "Obecní zastupitelstvo oblbuje občany. A co životní prostředí?"

Autoři: , ,


Nejčtenější

Voda na příděl. Na vyschlé Moravě musí lidem stačit sto litrů denně

Starosta obce Maršov Jaroslav Bytešník ukazuje vyschlé toky, co vždy mely hodně...

Zákazy plnit z vodovodní sítě bazény a zalévat zahrady už nestačí. V šesti obcích na jižní Moravě platí ode dneška...

Zateplili školu, aby ušetřili. Nevyřešili ale větrání a za energie doplácí

Ilustrační snímek

V Hrušovanech u Brna zateplili školu, ale bez vzduchotechniky. Místo úspory teď musí pravidelně větrat. Nejen že úspor...Z vily krále plísňových džínů Hošny je ruina, nový majitel ji přestaví

Podnikatel Rudolf Hošna byl v 90. letech v Brně pojmem. Stejně jako jeho vila.

Legendární Hošnova vila v brněnských Pisárkách je nyní útočištěm pro bezdomovce. Nový majitel chce zchátralý objekt,...

Brněnský lední medvěd Umca uhynul. Trápily ho problémy se zuby

Lední medvěd Umca žije v brněnské zoo v záložním výběhu, aby neohrozil život...

V sobotu uhynul samec ledního medvěda Umca. Dlouhodobě ho trápily problémy se zuby a už jednou kvůli nim musel...

V nádrži Nové Mlýny na Břeclavsku se utopil třiadvacetiletý cizinec

Spodní nádrž jihomoravského vodního díla Nové Mlýny

Několik hodin hledali policejní potápěči cizince, který si v sobotu před desátou hodinou večerní šel zaplavat do nádrže...

Další z rubriky

Policie varuje před zvrhlíky z internetu, vysoce ceněné jsou fotky chlapců

Ilustrační snímek

Seznámit se, psát si s kamarády nebo se prostě jen pobavit. Nejčastější důvody, proč člověk chodí na internet. Oblíbené...

Záchranářů s puchýři přibývá. Látku z nového vybavení prověří experti

Nové oblečení záchranářů ZZS Jihomoravského kraje.

Kožních potíží u jihomoravských záchranářů přibývá. Podle jejich tvrzení za to může nové pracovní oblečení z funkčních...

Malým astmatikům postaví v Moravském krasu novou léčebnu za 150 milionů

Dosavadní prostory léčebny pro pacienty s dýchacími problémy, kterým svědčí...

Až rok trvá, než se uvolní místo v dětské léčebně v Ostrově u Macochy na Blanensku. Podobná zařízení jsou totiž v Česku...

Najdete na iDNES.cz