Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Na jižní Moravě přibývá cizinců. Vedou Slováci, Ukrajinci a Vietnamci

  • 1
Deset let stačilo k tomu, aby se počet cizinců, kteří žijí a pracují na jihu Moravy, téměř zdvojnásobil. Zatímco v roce 1997 v kraji na základě některého z dlouhodobých povolení pobývalo přes 17 tisíc cizinců, vloni to bylo víc než 32 tisíc.

"Od roku 2006 přibylo v kraji 4 623 cizinců. Bezkonkurenčně nejvíc se jich zdržuje v Brně a jeho okolí. Situace v ostatních okresech je poměrně vyrovnaná, mírně vede Blanensko, kde k poslednímu dni loňského roku žilo 1 975 cizinců," nastínil Karel Adam z brněnského pracoviště Českého statistického úřadu.

Podle údajů, které úřad získal od cizinecké a pohraniční policie, jsou nejčastějšími zahraničními obyvateli v kraji Ukrajinci, Slováci, Vietnamci a Mongolové. Převážná část z nich našla práci v Blansku.

"Jednu dobu žilo na jižní Moravě dokonce nejvíc lidí z Mongolska z celé republiky. Pokud vím, v poslední době nás však předstihly Pardubice," podotkl mluvčí brněnského oddělení cizinecké a pohraniční policie Roman Pittner.

Vedou země bývalého Sovětského svazu
Národnostní složení cizinců, kteří v kraji pobývají, se příliš nemění. Často pocházejí z postsovětských zemí, z Asie či Balkánu. Ale na stovky se počítají i Němci, Poláci, Američané nebo Indové.

Obyvatelé z exotičtějších zemí, například Afriky či Střední a Jižní Ameriky, přicházejí na jih Moravy většinou za studiem.

Kromě těch, kdo se dostali díky vízu nebo povolení do oficiálních statistik, však žijí v kraji i lidé bez povolení.

Nelegální pobyt je těžké odhalit
"Už se nestává, že bychom přišli na kontrolu do ubytovny a tam odhalili několik cizinců, kteří u nás pobývají nelegálně. Už nepracují ani na velkých stavbách. Nyní je pro nás obtížnější je odhalit. Pracují na menších stavbách, žijí ve větších skupinách v soukromých bytech," přiznal Pittner.

Pobyt na území republiky bez potřebných dokumentů zůstává i nadále nejčastějším důvodem k vyhoštění cizince.