Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Dřív to byla místa plná lidí, dnes jsou z nich jen pusté ostudy měst

  7:35aktualizováno  7:35
Bývaly to výstavní hotely, obří kulturní domy nebo zámecké kolosy. Teď jsou opuštěné. Chátrají i proto, že majitelé je nemohou prodat. Nebo je nechtějí pronajmout, aby se někdejší chlouby měst nezměnily v ubytovnu, hernu nebo diskotéku.

Althanský palác - někdejší luxusní hotel ve Znojmě nemohli majitelé prodat. Teď už je několik let zavřený. | foto: Markéta Dušková, 5plus2.cz

Althanský palác stojí na znojemském Horním náměstí od roku 1607. Barokní architektonická památka bývala ještě před pár lety vyhlášeným luxusním hotelem. Teď je jeho třiatřicet pokojů a restaurace prázdných. Záměr nevyšel, majitelé se objekt snažili prodat přes několik realitek za 32 milionů korun, zkusili i veřejné výběrové řízení. Marně.

Podobný osud má celá řada kdysi nablýskaných budov, které často zdobívaly centra měst – hotely, kulturní domy nebo zámky. Jsou velké, i proto je nikdo nechce. Někteří majitelé si je, i když nemají na opravy, chtějí nechat – aby mohli rozhodovat o budoucnosti staveb. Hernu nebo diskotéku by tam chtěl málokdo. Pro Althanský palác by podle znojemského realitního makléře Kamila Dřevojana byla jedna možnost – že by významnou stavbu koupilo město.

„Na Znojmo je nemovitost za 32 milionů velká suma, i na hotel. Majitelům bych doporučil nabídnout hotel k odkupu městu. Cenovou nabídku bych nechal na městu a bylo by na majitelích, zda ji přijmou, či nikoli,“ myslí si Dřevojan. Jenže už je nejspíš pozdě. „V době, kdy město jednalo s majitelem Althanu o jeho budoucnosti, tak ten o prodeji neuvažoval,“ okomentovala to mluvčí radnice Zuzana Pastrňáková.

Neprodejný architektonický skvost

Jak může hotel, přestože jde o architektonický skvost přímo na nejrušnější ulici, zchátrat, by mohli povídat všichni Brňané. Denně tisíce z nich prochází kolem chráněného hotelu Avion od věhlasného Bohuslava Fuchse, který se objevuje v každé publikaci o funkcionalismu. Před deseti lety Avion koupil od restituentů Stanislav Berousek ze slavného cirkusového rodu. Rekonstrukce podle návrhu architektky Evy Jiřičné měla začít roku 2009, ale kvůli nedostatku financí se stále odsouvala. Nakonec Berouskovi došla trpělivost a rozhodl se hotel prodat. I on ale po čase snahu najít kupce vzdal.

Ale i když mají osud architektonických skvostů v rukou radnice, neznamená to, že je o památku pečováno lépe. Velké opravy asi za padesát milionů korun by potřeboval třeba kulturní dům v Letovicích. Peníze nejsou, radnice však o prodeji ani pronájmu neuvažuje. „Jde o svatostánek, který bychom určitě nikomu nepronajali, soukromník by to chtěl minimálně na 20 let, případně přestavět na nějaké sociální bydlení, to nepřipustíme,“ uvedl starosta Vladimír Stejskal (ODS).

Chátrající budovy na jižní Moravě

* Mikulov: v centru města léta „straší“ bývalý Národní dům. Pražský vlastník ale objekt nechce prodat. Je to vlastně jediný neopravený dům na zdejším historickém náměstí.
* Vyškov: ostudou je bývalý posádkový dům. Armáda ho letos prodala místnímu podnikateli, který z něj chtěl udělat velký kulturní dům. Z toho sešlo.
* Břeclav: Zdejší řeší někdejší EmM klub i sousední objekt v centru. Před lety je stát předal neziskovým organizacím pracujícím s mládeží, ale velký dům pro ně byl velkým soustem, a tak objekty pustly.

Nedaleké Blansko mělo svůj „horký brambor“ ještě donedávna – kdysi luxusní sedmipodlažní hotel Dukla přímo v centru. Po dlouholetých vlastnických sporech skončil v dražbě a město jej koupilo za více než 30 milionů korun. Později jej pronajalo a Dukla sloužila jako levná ubytovna. Momentálně se sune k zemi – protože se nenašel investor, který by vybydlenou budovu modernizoval. Na jaře místo ní vyroste park s odpočinkovou zónou a kavárnou.

Dohled nad tím, co vznikne místo bývalého Hotelu Centrál, chtěli mít v Hrušovanech nad Jevišovkou na Znojemsku. Proto se město dohodlo s majitelem na jeho koupi za dvanáct milionů korun. Podle starosty Miroslava Miloše proto, aby město mělo záruku, že tady nevznikne herna nebo diskotéka. Vedení radnice si tady myslí třeba na společenský sál, který ve městě chybí. Co se ve městě děje, si hlídají v Boskovicích.

„Objekty v majetku města si hlídáme. Ty v soukromém vlastnictví mají využití upravené v územním plánu,“ uvedla starostka Boskovic Hana Nedomová (ČSSD).

Slovo hotel rezonuje značně i ve Veselí nad Moravou. Tam jej naopak v prostorách bývalého zámku plánují. Už dva roky se v něm měli ubytovávat hosté, ale pobíhají v něm jen hlídací psi. Jeho majitelé navíc dluží městu milion korun za nájem přilehlých budov a komentovat další úmysly se zámkem nechtějí.
Nejčtenější

Polívka a Rottrová přišli podpořit Drahoše, který přijel za voliči do Brna

Kandidáta na prezidenta Jiřího Drahoše podpořil také herec Bolek Polívka.

Vůbec poprvé od prvního kola prezidentské volby se setkali nedávní protikandidáti na jednom pódiu. V zaplněném sále...

Obec zavede nový trest pro rychlé řidiče. Propadne se pod nimi silnice

Pod rychle jedoucím autem se vytvoří díra

Radnice v Branišovicích na Brněnsku chystá novou past na řidiče překračující povolenou rychlost. Do silnice nechá...Řidička zemřela při střetu s vlakem, koridor z Brna do Břeclavi stál

(Ilustrační snímek)

Střet s vlakem nepřežila zhruba hodinu po poledni u Šakvic na Břeclavsku řidička osobního automobilu. Ve vlaku jedoucím...

Nejsme vymírající národ, přibývá však rizikových rodiček, říká porodník

Přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky Fakultní nemocnice Brno Pavel...

V největší české porodnici v brněnské fakultní nemocnici přijde na svět šest tisíc dětí ročně. Čím dál víc z nich jsou...

Řekové v Brně zanechali výraznou stopu, i když zemi zaslíbenou nenašli

Režisér filmu Můj strýček Archimedes George Agathonikiadis s představitelem...

Česká televize v neděli uvedla film Můj strýček Archimedes s Ondřejem Vetchým a Miroslavem Donutilem v hlavních rolích....

Další z rubriky

V Tišnově hořel sklad klimatizací. Místní lidé neměli otevírat okna

Hasiči zasahují v Tišnově, hoří tam skladovací hala.

Třináct jednotek hasičů zasahovalo v Tišnově na Brněnsku, kde hořel sklad klimatizací o rozměrech padesát krát pět...

VIDEO: Cestující museli do křižovatky tlačit autobus sněhovou břečkou

Cestující v Brně museli roztlačit autobus

Vlastní silou se museli minulý týden vypořádat někteří cestující MHD se sněhovou kalamitou v Brně. Jeden z autobusů...

Polívka a Rottrová přišli podpořit Drahoše, který přijel za voliči do Brna

Kandidáta na prezidenta Jiřího Drahoše podpořil také herec Bolek Polívka.

Vůbec poprvé od prvního kola prezidentské volby se setkali nedávní protikandidáti na jednom pódiu. V zaplněném sále...

Najdete na iDNES.cz