Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Na jižní Moravě se rodí nejméně postižených dětí

  16:10aktualizováno  16:10
Na jihu Moravy evidují lékaři nejméně dětí s vrozenými vadami v republice. Tento překvapivý údaj přinesl Ústav zdravotnických informací a statistiky. Vrozené vady lékaři v kraji objevili u 245 novorozenců na 10 tisíc živě narozených dětí, kteří přišli na svět v roce 2006.
Downův syndrom - ilustrační foto

Downův syndrom - ilustrační foto - Vrozené chromozomální postižení lze odhalit speciálními vyšetřeními plodu. Častější jsou ale srdeční vady | foto: Profimedia.cz

Jihomoravského konzultanta pro porodnictví Víta Unzeitiga údaje překvapily. "Měla by to být pro mě dobrá zpráva, ale nečekal bych to. Jižní Morava je hodně religiózní a v ordinaci se často setkávám s gravidními ženami, které prenatální diagnostiku odmítají. Zdůvodňují to tím, že i kdyby se nakrásně zjistila nějaká vada, na potrat by stejně nešly," popisuje porodník.

"Nám porodníkům se v krajské evidenci objevují pouze vady zjištěné bezprostředně po porodu nebo do sedmého dne věku dítěte. Statistika nezahrnuje postižení, která objeví pediatři později," upřesnil jihomoravský konzultant pro porodnictví Vít Unzeitig.

Nejvíce postižených dětí se narodilo na Vyškovsku
Z čerstvě zkompletovaných čísel ÚZIS vyplývá, že v kraji je na tom s vrozenými vadami nejhůř Vyškovsko. Nejméně postižených dětí se rodí v Brně, na Znojemsku a Břeclavsku.

Podle Igora Crhy, zástupce přednosty porodnické kliniky Fakultní nemocnice Brno, se na příznivých číslech může podílet relativně dobré životní prostředí. "Zřejmě tu sehrává roli i přístup lékařů, kteří vrozené vady aktivně vyhledávají a při závažném postižení doporučí matce interrupci," míní Crha.

Jeho kolega Unzeitig však tak optimistický není. Z dat, která k porodníkům dochází od pediatrů v pozdějším věku dítěte, se kloní k tomu, že na jižní Moravě se vrozených vad vyskytuje stejně jako ve zbytku republiky. Nebo dokonce i více.

U chlapců jsou poměrně časté srdeční vady a postižení pohlavních orgánů, u dívek převládají vrozené deformity nohou a kyčle. Downův syndrom se více objevuje u chlapců. Kluci jsou po všech stránkách ohroženější, než dívky, které trpí různým postižením méně často.

Podle Jany Wiesnerové z Ústavu zdravotnických informací a statistiky se díky metodám prenatální diagnostiky podařilo odhalit v Česku za poslední rok vrozené vady plodu u 600 těhotných. "Téměř tři čtvrtiny, přesně třiasedmdesát procent, těchto těhotenství byly na žádost ženy předčasně ukončeny," doplňuje Wiesnerová.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Migranty v návěsu odhalil řidič kamionu na cestě z Turecka až v Mikulově

V nákladovém prostoru kamionu se skrývali čtyři nelegální migranti.

Na čtyři muže ukryté pod plachtou kamionu narazili ve čtvrtek v Mikulově jihomoravští policisté. Černí pasažéři, kteří...

Další z rubriky

VIDEO: V Ivančicích stěhovali kapličku. Pomoci musely dva obří jeřáby

Na přesun kaple dorazily do obce dva obří jeřáby.

Neobvyklou podívanou měli ve čtvrtek obyvatelé v Letkovicích, místní části Ivančic na Brněnsku. Dva obří jeřáby tam...

Knížecí průkopníci. Výstava ukáže, jak Lichtenštejnové holdovali pokroku

Zámek Valtice

Technické unikáty z konce 19. a začátku 20. století, které se dochovaly na zámcích v Lednici a ve Valticích,...

Místo sochy císaře chtěli v Brně stěhovat kašnu. Jenže ta by nepřežila

Takto by vypadalo Dominikánské náměstí v Brně se sochou Josefa II., která je...

Slunce rozpaluje Dominikánské náměstí, a tak lidé hledají stín pod mladými platany. Vzduch tam osvěžuje také kašna....

Najdete na iDNES.cz