Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Na jižní Moravě stávkovali zdravotníci i úředníci, nejezdila ani doprava

  9:31aktualizováno  16:07
V Nemocnici Milosrdných bratří v Brně začala stávka už ráno. Lékaři zde protestují od 6:00 do 15:30. Dopoledne se k nim přidali kolegové z Úrazové nemocnice. Ti v 10:00 vytvořili živý řetěz kolem budovy a dali najevo nesouhlas s rušením ústavu. Ke stávce se přidávají i lidé z dalších odvětví.

Stávkující zdravotníci brněnské Úrazové nemocnice vytvořili živý řetěz | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

"Počet zaměstnanců z jižní Moravy, kteří se zapojí do stávky, stále stoupá. Momentálně počet nahlášených stávkujících zaměstnanců veřejné správy v kraji převyšuje 7 tisíc," uvedla ráno místopředsedkyně Odborového svazu státních orgánů a organizací Alena Vondrová.
 
Na jihu Moravy se podle odhadu ČTK aktivně zúčastnilo stávky přes 12 000 lidí. Jednotlivé odborové svazy ani krajská centrála zatím přesná čísla nemají. Práci ovšem přerušili vedle zdravotníků i zaměstnanci strojíren, pošty a stavebních a dopravních firem. Přidali se i státní úředníci. Po poledni se pak zastavily i autobusy a tramvaje. - čtěte V Brně jezdila pouhá desítka autobusů, tramvaje stály

Příjmová přepážka Úrazové nemocnice je uzavřena a pacienti, kteří mají akutní obtíže, do nemocnice vcházejí vchodem pro sanitky. Ačkoli pacientů je méně než v jiných dnech, lidé do nemocnice mnohem více telefonují.

. Statisíce čechů stávkují

Podle odborářů Úrazovka odložila plánované operace a vyšetření a ošetří pouze akutní případy. - čtěte Stávka odborářů uspí úřady, poštu, vlaky i hromadnou dopravu

Vrcholem protestu v Úrazové nemocnici byl v deset hodin živý řetěz kolem nemocnice, čímž zdravotníci vyjádří úsilí o to, aby zařízení zůstalo zachováno. Ministr chce totiž nemocnici zrušit a její zaměstnance i přístroje přesunout do Fakultní nemocnice Brno.

Milosrdní bratři
Zaměstnanci Nemocnice Milosrdných bratří v Brně museli svůj protest nahlásit dopředu.

"Lidé, kteří chtěli stávkovat, nám to nahlásili dopředu a dostali neplacené náhradní volno. Oddělení normálně fungují za pomoci posílených služeb. Přesná čísla o počtu stávkujících budeme mít dopoledne," řekl ředitel Nemocnice Milosrdných bratří Pavel Gejdoš.

V Jihomoravském kraji se ke stávce připojí i zaměstnanci finančních úřadů. Kolik lidí stávku podpoří, se zatím neví, podepisují se prezenční archy. Jestli úřady zavřou, není jasné, podatelny ale určitě fungovat budou. Redakci iDNES.cz o tom informovala zaměstnankyně jednoho úřadu, jméno si nepřála zveřejnit.

V Brně stávkuje i Vojenská nemocnice, z krajských zařízení pak nemocnice ve Vyškově, Kyjově a Břeclavi. Hodinovou stávku plánují na odpoledne ve Fakultní nemocnici Brno, svatoanenské nemocnici a Masarykově onkologickém ústavu.

V Bohunicích se shromáždili zaměstnanci nemocnice
Před trasfúzní stanicí v Bohunicích se úderem jedné hodiny shromáždilo několik set zaměstnanců nemocnice. Odboráři rozvinuli transparent s otázkou "Kam kráčíš, naše zdravotnictví?"

Účastníky demonstrace přišla pozdravit také místopředsedkyně odborového svazu pracovníků zdravotnictví a sociální péče Dagmar Žitníková, která ocenila masový průběh protestu.

"Nechali jsme vytisknout 50 tisíc samolepek pro účastníky stávky, ale z regionů přišel požadavek na dvojnásobek. Dohromady jsme tak poslali na 100 tisíc samolepek a takové číslo hovoří samo za sebe," poznamenala Žitníková.

Podle Marie Hrdinkové, předsedkyně krajské rady odborového svazu zdravotnictví a sociální péče, chtějí zaměstnanci nemocnice docílit toho, aby vláda zastavila připravované změny.
 
"Vzkazujeme tímto ministru Julínkovi, že další revoluce, která by tady mohla být, by už nemusela být sametová," bojovně prohlásila Hrdinková.

Zdůraznila, že odbory chtějí zastavit zejména přeměnu univerzitních nemocnic a dalších zdravotnických zařízení na obchodní společnosti za účelem jejich privatizace.

Z toho by podle demonstrantů měli užitek hlavně majitelé pojišťoven, ani náhodou pacienti, jimž by byla přidělena zdravotní péče podle obsahu peněženky. Odboráři také chtějí, aby vláda přijala pozměňovací návrhy k důchodovému pojištění a připojištění.

Rozladění nad vládními reformami projevil i Petr Neugebauer z Lékařského odborového klubu.

"Nejsme proti reformám, ale otázkou je, zda to, co se  šije takto horkou jehlou, je reforma, nebo nějaké pokusy o majetkové transfery," uvedl Neugebauer, který se také ohradil proti nařčení, že se odboráři svými protesty přidávají ke komunistům a bolševikům.

Úředníci pracovali i pokuřovali
Před katastrálním úřadem na moravském náměstí v Brně stála krátce po jedné skupinka zaměstnanců a pokuřovala. Další v průčelí poslouchali projev vysvětlující motivy stávky.
 
Na brněnské hlavní poště si lidé mohli balík či dopis poslat zcela bez problémů. Pracovnice za přepážkou se ke stávce připojily pouze symbolicky. "Proč stávkuju, to vám neřeknu, nemůžu se k tomu vyjadřovat," uvedla pracovnice za přepážkou.
 
Tři minuty před druhou na pobočku Státní správy sociálního zabezpečení na Veveří proudily skupinky lidí. Spěchali, museli si totiž do dvou odpoledne stihnout "píchnout" návrat ze stávky.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Migranty v návěsu odhalil řidič kamionu na cestě z Turecka až v Mikulově

V nákladovém prostoru kamionu se skrývali čtyři nelegální migranti.

Na čtyři muže ukryté pod plachtou kamionu narazili ve čtvrtek v Mikulově jihomoravští policisté. Černí pasažéři, kteří...

Další z rubriky

Požár zasáhl kulturní dům v Drnovicích, lokalizace trvala čtyři hodiny

V Drnovicích na Vyškovsku hoří kulturní dům. Hasiči vyhlásili třetí stupeň...

Jednadvacet jednotek hasičů zasahovalo u požáru střechy a půdy kulturního domu v Drnovicích na Vyškovsku. Vyhlásili...

VIDEO: V Ivančicích stěhovali kapličku. Pomoci musely dva obří jeřáby

Na přesun kaple dorazily do obce dva obří jeřáby.

Neobvyklou podívanou měli ve čtvrtek obyvatelé v Letkovicích, místní části Ivančic na Brněnsku. Dva obří jeřáby tam...

Ostatky rodáka a hrdiny vylodění v Normandii se po letech vrátily do Ivančic

Miloš Knorr - válečný hrdina a jeden ze čtyř Čechoslováků, kteří se vylodili v...

V den nedožitých stých narozenin byly v Ivančicích se všemi vojenskými poctami uloženy ostatky válečného hrdiny...

Najdete na iDNES.cz