Záchranáři nahradí v některých sanitkách lékaře, pomohou stejně dobře.

Záchranáři nahradí v některých sanitkách lékaře, pomohou stejně dobře. | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Sanitka bez lékaře není problém, tvrdí vedení jihomoravské záchranky

  • 11
Sanitky na jižní Moravě budou od srpna vyjíždět i bez lékaře. Přes noc například do Hodonína. Kritici se bojí zhoršené péče. Zastánci hájí záchranáře. Pomohou prý stejně dobře.

Opatření, díky kterému má záchranná služba lépe využívat personál a ušetřit peníze, vzbudilo u lidí nejistotu. Změny se týkají hlavně Hodonína, dále pak některých obcí na Břeclavsku, Vyškovsku a Blanensku.

V Hodoníně bude lékař chybět jen v noci. Ani to se však místním nelíbí. Záchranná služba proto v úterý předvedla v Hodoníně svou techniku a personál a poté diskutovala se zastupiteli. Na vedení města to moc nezapůsobilo .

"Ani teď nejsme přesvědčeni, že to bude ideální. Máme obavy, že dojde ke zhoršení péče," řekla starostka Hodonína Milana Grauová po mimořádném jednání.

Lékař nebude vázaný na jednoho pacienta, stihne jich i víc

Záchranná služba se brání, že testovací provoz nového režimu měl v Brně výborné výsledky.

Napište nám

Znervózňuje vás, že v záchrankách nebudou jezdit lékaři? Pište na eva.krivankova@mfdnes.cz

"Nenastal případ, kdy by bylo potřeba na místě lékaře a on se tam nedostal," ujistil mluvčí záchranky Radek Turin.

Nově má být lékař mobilnější a efektivněji využije čas. "Dříve musel zůstat v sanitce a dojet s pacientem až do nemocnice. Teď přijede na místo, zajistí pacienta a může rovnou pokračovat třeba k dalšímu výjezdu," vysvětlil Turin.

O změnách v systému záchranné péče rozhodlo vedení Jihomoravského kraje. Kritici nových pravidel se bojí, že dojezdové doby se zbytečně prodlouží. Do Hodonína bude lékař v noci jezdit z Kyjova, Veselí nad Moravou, Břeclavi nebo Hustopečí. Záchranka však sází na zkušenosti.

"Máme dlouholeté statistiky a dojezdové doby do různých směrů máme zmapované. Lékař je vždy umístěný tak, aby do cílů na všech světových stranách dorazil v zákonem požadované dojezdové době," poznamenal Turin.

Odborníci se také zastávají nelékařských pracovníků v sanitce. Záchranáři dnes podle nich mají kompetence dostatečně rozsáhlé na to, aby člověku v akutním ohrožení zachránili život.

Přímo v Břeclavi budou zatím sanitky jezdit kompletní. Starosta města Oldřich Ryšavý, sám lékař, by se však příliš nebál, ani kdyby nové opatření začalo platit i tam. "Záchranáři jsou mnohdy vysokoškoláci a pro to, co dělají, mají speciální vzdělání. Vím, že jsou občas i zkušenější a lépe připravení po odborné stránce než lékaři externisté," vysvětlil Ryšavý.

Změny u jihomoravské záchranky kopírují podle Radka Turina vývoj ve zbytku Evropy i ve světě. "Tým jezdí bez lékaře, ale může si ho přivolat. Pokud nestačí komunikace přes telefon a je potřeba fyzické přítomnosti na místě, lékař je dostupný," říká.

Na počátku změn stál nedostatek lékařů

Potřeba přejít na nový systém však původně vznikla z nedostatku lékařů u záchranek. "Bohužel tato země není schopná zaplatit lékaře u záchranky tak, aby to pro ně bylo atraktivní," poznamenal Ryšavý.

Jeho kolegyně z Hodonína Milana Grauová teď bude čekat na vyhodnocení prvních tří měsíců nového provozu sanitek. Vedení záchranky jí po tomto období slíbilo dodat podklady a znovu o změnách diskutovat.