Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Na jižní Moravu poputuje z rozpočtu přes dvě stě milionů

  17:09aktualizováno  17:09
Poslanci posílají před Vánocemi z Prahy domů na jižní Moravu dárky. Letos přibližně za 215 milionů korun, z toho několik desítek milionů do Brna. Právě tolik totiž politici ve Sněmovně prolobbovali v rozpočtu na příští rok navíc pro své regiony.
Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: MF DNES

Z takzvaných poslaneckých pomníčků se nejčastěji opravují chodníky, školy  nebo se dostavují sportoviště.

To je třeba případ Starého Lískovce. Za čtyři a půl milionu korun ze státního rozpočtu tam má vzniknout vícegenerační hřiště. Název je výmluvný, na třech a půl tisících čtverečních metrech se mají vyřádit nejen děti od předškolního věku po puberťáky, ale i senioři.

"Budou tam pro ně speciální herní prvky," nastínil starosta Starého Lískovce Vladan Krásný. Součástí bude i sportoviště na různé míčové hry, které bude možné v zimě proměnit v kluziště, aniž by to povrchu pod ledem ublížilo.

Peníze městská část nezískala od konkrétního poslance. "Poslali jsme naprosto transparentně oficiální žádost rozpočtovému výboru," řekl Krásný. Hřiště, které celkem bude stát sedm milionů, má podle něj doplnit starolískovecké koupaliště a sousední fotbalové hřiště. V městské části tak vznikne celá volnočasová oblast.

Peníze na sport získalo i Vysoké učení technické

Pět milionů na sportoviště dostane i brněnské Vysoké učení technické. Univerzita za peníze opraví svůj sportovní areál na Palackého vrchu.

"V průběhu tří let se předpokládá rekonstrukce a dostavba, výměna umělého trávníku a případně tartanu a dostavba technického zázemí, tribun," nastínila mluvčí techniky Jitka Vanýsková, na co peníze půjdou. Informace o tom, že peníze prolobbovali poslanci, ji překvapila. Který ze zákonodárců se o příspěvek zasloužil, nevěděla.

Porcování medvěda je v mnoha případech poslední šancí obcí nebo institucí, jak se dostat k potřebným financím. V minulosti například peníze od poslanců pomohly hradu Veveří. Letos se zase díky penězům z Prahy opraví například soubor soch na křížové cestě v Bohuticích na Znojemsku.

Chátrající sochy křížové cesty má na 25 let v pronájmu od farnosti obec. "Odhad památkářů na jejich opravy byl 10 milionů korun. Nikdo nám je ale nechtěl dát, neboť je máme jen v pronájmu. Ani Evropská unie nám na ně nemohla poskytnout dotaci. Tohle byla jediná možnost. Vyšlo to, je to bohatý dar," uvedl starosta obce Pavel Štefka.

Autoři:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Migranty v návěsu odhalil řidič kamionu na cestě z Turecka až v Mikulově

V nákladovém prostoru kamionu se skrývali čtyři nelegální migranti.

Na čtyři muže ukryté pod plachtou kamionu narazili ve čtvrtek v Mikulově jihomoravští policisté. Černí pasažéři, kteří...

Další z rubriky

VIDEO: V Ivančicích stěhovali kapličku. Pomoci musely dva obří jeřáby

Na přesun kaple dorazily do obce dva obří jeřáby.

Neobvyklou podívanou měli ve čtvrtek obyvatelé v Letkovicích, místní části Ivančic na Brněnsku. Dva obří jeřáby tam...

Knížecí průkopníci. Výstava ukáže, jak Lichtenštejnové holdovali pokroku

Zámek Valtice

Technické unikáty z konce 19. a začátku 20. století, které se dochovaly na zámcích v Lednici a ve Valticích,...

Brněnští vědci zjistili, jak funguje virus, který ničí včelí plody

Ilustrační snímek

S vymíráním včel bojuje celý svět. Jedním z rozšířených onemocnění je virus nákazy včelího plodu. Odborníci ho objevili...

Najdete na iDNES.cz