Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


NA KAFI: Nech toho. Nezlob

  9:58aktualizováno  9:58
Jeden můj dávný známý, jehož některé výroky jsem raději co nejrychleji zapomněla, řekl větu, kterou si naopak pamatuju a pamatovat budu, dokud mi ji nějaký fyziologický kiks nevymaže z mozku:
Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

"Když se dospělí v naší rodině baví mezi sebou a okřikují děti, aby mlčely, mám vždycky tisíc chutí zařvat: To vy zmlkněte, nejzajímavější věci tady přece říkají ta děcka!“

Možná jsem ve svém nastávajícím babičkovském stavu na některé scénky ze života choulostivější, ale v poslední době se mi ta věta často vrací. Kdy například?

Scénka první
V přeplněné šalině sedí na maminčině klíně holčička, asi dvouletá. Nad maminkou stojí tatínek a oba složitě řeší, kdy mají co koupit. Do toho se stříbrným hláskem ozývá děvčátko: "Koupíme celvený jablícka.“ "Prosimtě, máš jich doma kila a stejně to nejíš,“ odbývá ji zřetelně se stydící maminka a zase probírá, jestli raději nenakoupit cestou do Prostějova... "Koupíme estě banánek,“ vkládá se do hovoru dítě. "Banánů máš taky fůru,“ odsekne jí rodička a vrací se v řeči zpátky do Bauhausu, kde by mohli mít cosi výhodněji než v jiném supermarketu.

Holčička ještě jednou zkusí něco říct, odpovědi se nedočká, takže zmlkne a začne se pohupovat, pokopávat nožkama, načež s ní maminka zatřepe jak s uschlou švestkou a zasyčí ono obligátní rodičovské: "Nech toho! Nezlob!“

Samo sebou, rodiče můžou být unavení a mít plno starostí, ale pokud se podobné scénky opakují častěji, podle mého právě v těchto chvílích ztrácejí dospělí naprosto nevratnou příležitost, jak s dítětem zavčasu navázat kontakt a naučit se navzájem si povídat (a v pubertě se pak možná budou jeho sdělení marně doprošovat).

Scénka druhá
Skoro obsazený vagón, do kterého nastoupí asi šestičlenná parta lidí. Jedna z holčin, která vypadá, že před pár lety za sebou ještě sama tahala kačera, je už matkou další holčičky, tentokrát asi tříleté. Ihned je zcela očividné, že děcko patří do kategorie nevycválaný spratek už v tomto raném věku.

Lítá mezi lidmi, plácá je rukama a neartikulovaně u toho vykřikuje (přitom na mentální poruchu nevypadá). Když je matka (setrvale mu poměrně sprostě nadávající) dostihne, potomek ječí jako pominutý. Žádného z celé šestice nenapadne, aby vzal zlobidlo na klín a věnoval se mu třeba tím, že mu bude něco vykládat, ukazovat domy a řeku za oknem, v dlaničce "vařit myšičce kašičku na zeleném rendlíčku“, cokoliv, aby měl malý člověk pocit, že pro ty dospělé kolem také existuje a že se s ním počítá jako se součástí společenství.

Počínající zrod malého deprivanta (i když se v pozdějším věku naučí ledacos skrývat za společenskou slupku) je v této scénce natolik přehledný, až mě zaplaví lítost a beznaděj.

. na kafi

Diář Jany Soukupové Jana Soukupová

Jistě, taky si pamatuju chvíle, kdy jsem neměla čas ani náladu na svoje tři, dnes už odrostlé děti, trčela jsem v dospěláckých naléhavostech až po uši a trpěla pocitem, že jejich řešení nesnese odkladu. Ale jednu velkou výhodu jsem asi měla: větu toho svého známého jsem v praxi znala dávno předtím, než ji vyslovil. Mě dětské řeči bavily, kam až má paměť sahá, poetické výroky potomků jsem si schovávala jako malé poklady a jejich logika mi přišla kouzelná.

Takže mne povídání s děcky daleko víc těšilo, než otravovalo.

A to minimálně při cestách v dopravních prostředcích, kdy stejně není nic lepšího na práci a všecky řeči s ostatními dospělými můžou počkat. A pokud si myslíme, že nemůžou, moc bych si přála, abychom my velcí měli v tu chvíli aspoň trošku představivosti. Protože bez kachliček z Bauhausu se nakonec obejdeme. Ale bez důvěry a přirozeného vztahu s vlastním dítětem?
Nejčtenější

Na jižní Moravě jsou vyšší mzdy než v Praze. Firmy si přetahují lidi

Ilustrační snímek

Platy na jižní Moravě jdou do extrému, firmy totiž dorovnávají nejvyšší platy konkurentů. Hospodářská komora před...

Nechte Vranovu víc vody, žádají vodohospodáři Rakušany. Nádrž vysychá

Vodní nádrž Vranov

Jen tmavě zbarvené pruhy na březích vodní nádrže Vranov ukazují, kam až by mohla dosáhnout voda. Hladina je tady v...Amálka se musí vyhýbat slunci, nemoc ji denně připraví o kbelík kůže

Tříletá Amálka Ježková se narodila s vzácnou nemocí kůže. Ichtyózou...

Podobně jako princezna Jitřenka z pohádky O bílé laňce se musí vyhýbat slunečním paprskům. Na rozdíl od ní však...

V Brně vymýšlejí raritu, startující letadla mají před auty chránit semafory

Místo u letiště, kde má stát semafor

Jak vyřešit, že trasa plánovaného obchvatu Tuřan zasahuje do ochranného pásma brněnského letiště? Po možnosti zapustit...

K titulu má blíž Kometa. Ve třetím finále těsně porazila Třinec

Hokejisté Brna slaví úvodní gól třetího finále. Zleva Radim Zohorna, Tomáš...

Byli pod tlakem, čelili velkému náporu Třince. Hokejisté Brna ale obstáli a ve třetím finále extraligového play off...

Další z rubriky

Ilegální ubytovna kvůli dluhům provozovatele končí, sto lidí nemá kam jít

Špeluňky v ilegální ubytovně v průmyslovém areálu v brněnské Šámalově ulici...

Potřetí za poslední rok a půl hrozí hromadné vystěhování chudým lidem. Tentokrát z ubytovny v Šámalově ulici v...

Traktor táhnoucí vlečku se dřevem se převrátil na střechu a uvěznil řidiče

V Moravských Bránicích se převrátil traktor táhnoucí vlečku s dřevem. Jeho...

Koly vzhůru skončil traktor, který po rozbité účelové cestě v Moravských Bránicích nedaleko Brna táhl vlečku se dřevem....

Barman napadl hosta, který nechtěl zhasnout cigaretu. Vzduchem létalo sklo

Potyčka v baru kvůli zapálené cigaretě

Tři tržná zranění si vyžádala roztržka v problematickém baru na Bratislavské ulici v Brně. Jeden z hostů odmítal...

Grafton Recruitment Praha
VÝVOJÁŘ WEBOVÉ APLIKACE

Grafton Recruitment Praha
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 30 000 - 70 000 Kč

Najdete na iDNES.cz