Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Na konci září se Brňané rozloučí s analogovým vysíláním

  14:21aktualizováno  14:21
Už od příštího týdne se mohou brněnští televizní diváci rozloučit s analogovým vysíláním. Ve čtvrtek 30. přejdou na digitální chod vysílače Hády i Barvičova. Aby lidé mohli sledovat televizi i dále, potřebují set top box nebo novou televizi se zabudovaným přijímačem digitálního vysílání.
Ve čtvrtek 30. září skončí terestrální analogové vysílání z brněnských vysílačů Hády a Barvičova. Ilustrační foto

Ve čtvrtek 30. září skončí terestrální analogové vysílání z brněnských vysílačů Hády a Barvičova. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Definitivní vypnutí analogového signálu na Hádech a ulici Barvičově je dalším z kroků k postupné digitalizaci vysílání v celé České republice. "Všechny předpoklady pro úspěšný přechod na digitální televizní vysílání byly splněny a Brno je na tuto změnu zcela připraveno," uvedl předseda Národní koordinační skupiny pro digitální vysílání Zdeněk Duspiva.

Ukončení analogového signálu přitom musí podle zákona předcházet alespoň tříměsíční informační kampaň, zajištění minimálně stejného územního pokrytí digitálním signálem, jaké měli k dispozici uživatelé analogu, a nejméně půlroční souběh obou typů vysílání zároveň.

Kde a kdy digitálně

Komerční digitální vysílání bylo v České republice poprvé spuštěno v roce 2005.

Brněnské vysílače Hády a Barvičova začaly šířit digitální signál o tři roky později.

Celkové digitální pokrytí v Českupřesahuje 99 procent.

Všechny informace o digitalizaci najdete na webových stránkách nebo na bezplatné infolince 800 90 60 30. Tu od jejího spuštění využilo už 52 tisíc volajících.

Právě třetí podmínka byla podle Duspivy splněna zcela beze zbytku. "Z Hádů i z Barvičovy vysíláme digitálně už od listopadu 2008, tedy podstatně déle než šest měsíců. Většina televizních diváků už za tu dobu přešla na digitální příjem," řekl.

Digitalizace přinese větší nabídku i lepší obraz a zvuk

Díky digitalizaci se podstatně rozšíří programová nabídka, těšit se mohou i na vyšší kvalitu zvuku a obrazu. Nutností je však takzvaný set top box neboli převodník digitálního signálu na signál analogový, případně televize, jejíž součástí takováto funkce je. Alternativou je i využití kabelové, satelitní nebo internetové televize.

Změny by měla televizním uživatelům usnadnit masivní kampaň, která celou českou digitalizaci provází. "Na nahrazení analogového signálu digitálním upozorňují nejen plakáty a televizní upoutávky, ale například i piktogramy a informační lišty objevující se při běžném vysílání na televizní obrazovce," upřesnil Štěpán Janda z tiskového útvaru České televize.

Téměř čtvrt milionu Brňanů tento týden navíc dostane informační SMS zprávu, která jim digitalizaci televizního vysílání v jejich městě znovu připomene.

Dobrou informovanost v Brně potvrdil tiskový mluvčí projektu digitalizace Tadeáš Novák. "Brněnští televizní diváci vědí, co je to digitální vysílání a co je v souvislosti s přechodem na jeho užívání čeká. Prvotní nevole, která se mezi lidmi občas objevovala v úplných začátcích digitalizace, už zcela opadla a nyní už se s negativními reakcemi téměř nesetkáváme," uvedl.

Brno je posledním místem, kde letos dojde k ukončení analogového vysílání. Hlavní vlnu vypínání plánuje Národní koordinační skupina na příští rok, definitivně by se pak Česká republika měla ponořit do analogové tmy do konce června 2012.

Autoři:


Nejčtenější

Zničené plavky místo romantického zážitku. Největší molo v Česku lepí

Největší molo v Česku lepí, pouští smůlu

Brněnská přehrada má největší molo v republice za víc než tři miliony korun, návštěvníci se mu ale vyhýbají. Dřevěný...

Policista odmítl rekordní úplatek 384 milionů korun od hackera

Kriminalista Lukáš Lazecký (vlevo) měl Petru Křístkovi přinést harddisk s...

Mohl si zařídit pohádkový život a procestovat třeba celý svět. Brněnský policista Lukáš Lazecký ale zůstal věrný svým...Voda na příděl. Na vyschlé Moravě musí lidem stačit sto litrů denně

Starosta obce Maršov Jaroslav Bytešník ukazuje vyschlé toky, co vždy mely hodně...

Zákazy plnit z vodovodní sítě bazény a zalévat zahrady už nestačí. V šesti obcích na jižní Moravě platí ode dneška...

Muž na firemní akci uklouzl při skoku do lomu, po pádu na hlavu zemřel

Takhle se v tropických dnech osvěžovala parta kluků u Pavlova poblíž Slavníče...

Pád do zatopeného lomu při firemní akci ve středu večer nepřežil muž středního věku. Přivolaní záchranáři se jej...

Zateplili školu, aby ušetřili. Nevyřešili ale větrání a za energie doplácí

Ilustrační snímek

V Hrušovanech u Brna zateplili školu, ale bez vzduchotechniky. Místo úspory teď musí pravidelně větrat. Nejen že úspor...

Další z rubriky

VIDEO: Masaryk bude znovu v Brně výstavišti. Robot vyfrézuje jeho sochu

Prozatím robot vyfrézoval malý model Masaryka, ukazuje ředitel společnosti MCAE...

Na brněnské výstaviště se znovu vrátí socha Tomáše Garrigua Masaryka. Ta původní z roku 1928 nepřežila bouřlivé dvacáté...

Za projížďky kradenými autobusy dostal mladík 15 měsíců vězení

Mladík, který ukradl dva autobusy a řídil je pod vlivem drog, odešel od...

Za krádež autobusů a jejich řízení pod vlivem drog půjde na patnáct měsíců do vězení devatenáctiletý M. D. Brněnský...

Vědci hledají plodiny, které přežijí sucho. Patří mezi ně třeba žito

Počasí, slunce, tráva, vítr, rybník, nebe, obloha

Odborníci z drásovské firmy PSI i brněnského klimatického ústavu Akademie věd testují například obiloviny v extrémních...

Najdete na iDNES.cz