Ve čtvrtek 30. září skončí terestrální analogové vysílání z brněnských vysílačů Hády a Barvičova. Ilustrační foto

Ve čtvrtek 30. září skončí terestrální analogové vysílání z brněnských vysílačů Hády a Barvičova. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Na konci září se Brňané rozloučí s analogovým vysíláním

  • 1
Už od příštího týdne se mohou brněnští televizní diváci rozloučit s analogovým vysíláním. Ve čtvrtek 30. přejdou na digitální chod vysílače Hády i Barvičova. Aby lidé mohli sledovat televizi i dále, potřebují set top box nebo novou televizi se zabudovaným přijímačem digitálního vysílání.

Definitivní vypnutí analogového signálu na Hádech a ulici Barvičově je dalším z kroků k postupné digitalizaci vysílání v celé České republice. "Všechny předpoklady pro úspěšný přechod na digitální televizní vysílání byly splněny a Brno je na tuto změnu zcela připraveno," uvedl předseda Národní koordinační skupiny pro digitální vysílání Zdeněk Duspiva.

Ukončení analogového signálu přitom musí podle zákona předcházet alespoň tříměsíční informační kampaň, zajištění minimálně stejného územního pokrytí digitálním signálem, jaké měli k dispozici uživatelé analogu, a nejméně půlroční souběh obou typů vysílání zároveň.

Kde a kdy digitálně

Komerční digitální vysílání bylo v České republice poprvé spuštěno v roce 2005.

Brněnské vysílače Hády a Barvičova začaly šířit digitální signál o tři roky později.

Celkové digitální pokrytí v Českupřesahuje 99 procent.

Všechny informace o digitalizaci najdete na webových stránkách nebo na bezplatné infolince 800 90 60 30. Tu od jejího spuštění využilo už 52 tisíc volajících.

Právě třetí podmínka byla podle Duspivy splněna zcela beze zbytku. "Z Hádů i z Barvičovy vysíláme digitálně už od listopadu 2008, tedy podstatně déle než šest měsíců. Většina televizních diváků už za tu dobu přešla na digitální příjem," řekl.

Digitalizace přinese větší nabídku i lepší obraz a zvuk

Díky digitalizaci se podstatně rozšíří programová nabídka, těšit se mohou i na vyšší kvalitu zvuku a obrazu. Nutností je však takzvaný set top box neboli převodník digitálního signálu na signál analogový, případně televize, jejíž součástí takováto funkce je. Alternativou je i využití kabelové, satelitní nebo internetové televize.

Změny by měla televizním uživatelům usnadnit masivní kampaň, která celou českou digitalizaci provází. "Na nahrazení analogového signálu digitálním upozorňují nejen plakáty a televizní upoutávky, ale například i piktogramy a informační lišty objevující se při běžném vysílání na televizní obrazovce," upřesnil Štěpán Janda z tiskového útvaru České televize.

Téměř čtvrt milionu Brňanů tento týden navíc dostane informační SMS zprávu, která jim digitalizaci televizního vysílání v jejich městě znovu připomene.

Dobrou informovanost v Brně potvrdil tiskový mluvčí projektu digitalizace Tadeáš Novák. "Brněnští televizní diváci vědí, co je to digitální vysílání a co je v souvislosti s přechodem na jeho užívání čeká. Prvotní nevole, která se mezi lidmi občas objevovala v úplných začátcích digitalizace, už zcela opadla a nyní už se s negativními reakcemi téměř nesetkáváme," uvedl.

Brno je posledním místem, kde letos dojde k ukončení analogového vysílání. Hlavní vlnu vypínání plánuje Národní koordinační skupina na příští rok, definitivně by se pak Česká republika měla ponořit do analogové tmy do konce června 2012.