Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Na Masarykův okruh o víkendu vyjedou staré formule i motorky

  17:33aktualizováno  17:33
Na brněnském Masarykově okruhu budou o víkendu bojovat o vítězství stroje, které na dráze svištěly už před desítkami let. Řidiči více než dvou stovek legendárních historických závodních aut a motocyklů připomenou zlatou éru okruhu, který dlouhá léta hostil evropský šampionát cestovních vozů a formulí.

Po Masarykově okruhu se budou o víkendu prohánět historické formule | foto: Automotodrom Brno

Diváci si dosyta užijí lesk nadupaných strojů a řev jejich motorů při Histo Cupu, rakouském šampionátu legendárních závodních vozů i motorek. Dráhou se proženou mimo jiné i Ford Mustang a Chevrolet Camaro.

Kam dále vyrazit

ZNOJMO

Běh o Pohár starosty

Od Spáleného mlýna v Gránickém údolí ve Znojmě vyběhnou v sobotu sportovci všech věkových kategorií, aby se utkali o Pohár starosty. Prezence je od 8.30, závod odstartuje v 10 hodin.

VEDROVICE

Jarmark řemesel

Náměstí ve Vedrovicích v sobotu ráno zaplní stánky s ukázkami a výrobky řemeslníků, výtvarnými potřebami, květinami i místními produkty. Na jarmarku nebudou chybět ani oblíbené ochutnávky. Dopoledne návštěvníkům zpříjemní vystoupení dětských folklorních souborů, odpoledne bude v režii dechovky Vedrovanky.

VŘESOVICE

Výlet pěšky i na kole

Vřesovičtí turisté zvou na 12. ročník putování po kraji pěšky i na kole. Každý účastník sobotní akce dostane na startu u hostince Na Palatě mapku s popisem trasy a drobnou odměnu. Prezence je od 8 do 12 hodin, závodníci musejí zpět do cíle ve Vřesovicích dorazit do 17.00. Výlet se započítává do soutěže O zlatého turistu 2012-2016.

VELKÉ PAVLOVICE

Májové otevřené sklepy

V sobotu vinaři z Velkých Pavlovic otevírají své sklepy a lákají na degustaci vína do více než dvaceti sklepů. Hlavní ochutnávka začíná v 11 hodin, večerní košt se zábavou se rozjede v 19.00 v sokolovně.

Histo Cup je relativně mladý šampionát, ale zaměřený na staré vozy. O vítězství se utkají stroje, které závodily v době před čtyřiceti padesáti lety. Slávu okruhu kromě závodů připomene i přehlídka historických vozů, které se představí ve třech přehlídkových jízdách.

V sobotu před zraky diváků prosviští formule z klubu F3, což jsou československé stroje, které závodily již od 30. let minulého století. V neděli pak dostanou slovo staré závodní motocykly.

"Jsou to české stroje, s nimiž přijedou lidé, kteří s nimi tehdy opravdu závodili. V sobotu pojede Zdeněk Křivohlavý ve stejné formuli, ve které se na starém Masarykově okruhu proháněl i v roce 1966," popsal mluvčí brněnského okruhu Jiří Smetana.

S jedinečným vozem Chelík Wartburg Zdeněk Křivohlavý pravidelně startoval až do roku 1970.

Závody a přehlídky doplní i výstava více než osmdesáti historických aut a motorek. Z novějších kusů se v sobotu představí legendární sportovní vůz Ferrari F40, což je podle autora pořadu Top Gear Jeremyho Clarksona vůbec nejlepší sporťák všech dob.

Na vývoj auta s výkonem 478 koní dohlížel ještě sám zakladatel automobilky Enzo Ferrari. "Za zmínku určitě stojí i trio motocyklů ČZ Walter z padesátých let, které se v takto hojném počtu moc často nescházejí," řekl Smetana.

Diváci se na chvíli stanou závodníky

Celý víkend se mohou dospělí i děti vyřádit na motokárách nebo absolvovat komentovanou prohlídku závodní dráhy.

"Speciálně děti si zdarma vyzkoušejí jízdu na čtyřkolkách a minibiku pod vedením zkušených instruktorů. Nepotřebují žádné vlastní vybavení, helmu, rukavice a ostatní bezpečnostní vybavení jim půjčíme," sdělil Smetana.

Více jak osmdesátiletá historie motoristického sportu je zachycena na fotografiích a historických materiálech, které si návštěvníci prohlédnou na panelové výstavě. Zajímavostí budou i modely Masarykova okruhu, jeden současný, jak ho tvůrci představili před stavbou.

Druhý zobrazuje podobu, o které se uvažovalo v roce 1972. V přednáškovém sále se pak bude promítat i film mapující historii předválečných automobilových závodů.

Autoři:


Nejčtenější

Voda na příděl. Na vyschlé Moravě musí lidem stačit sto litrů denně

Starosta obce Maršov Jaroslav Bytešník ukazuje vyschlé toky, co vždy mely hodně...

Zákazy plnit z vodovodní sítě bazény a zalévat zahrady už nestačí. V šesti obcích na jižní Moravě platí ode dneška...

Zateplili školu, aby ušetřili. Nevyřešili ale větrání a za energie doplácí

Ilustrační snímek

V Hrušovanech u Brna zateplili školu, ale bez vzduchotechniky. Místo úspory teď musí pravidelně větrat. Nejen že úspor...Z vily krále plísňových džínů Hošny je ruina, nový majitel ji přestaví

Podnikatel Rudolf Hošna byl v 90. letech v Brně pojmem. Stejně jako jeho vila.

Legendární Hošnova vila v brněnských Pisárkách je nyní útočištěm pro bezdomovce. Nový majitel chce zchátralý objekt,...

Brněnský lední medvěd Umca uhynul. Trápily ho problémy se zuby

Lední medvěd Umca žije v brněnské zoo v záložním výběhu, aby neohrozil život...

V sobotu uhynul samec ledního medvěda Umca. Dlouhodobě ho trápily problémy se zuby a už jednou kvůli nim musel...

VIDEO: Hledaný muž stříká na auta žíravinu, zničil jich už jedenáct

Vandal stříká na auta žíravinu

Minimálně jedenáct zničených aut má na svědomí zatím neznámý vandal, který řádí na Brněnsku. Na kapotu stříká žíravinu....

Další z rubriky

Pití pod kontrolou. Brno jako první v republice zřídí mokré centrum

alkohol, pálenka

Brno chystá jako první v republice centrum pro bezdomovce, kde bude povolený alkohol. Chce je díky tomu stáhnout lidem...

České dráhy vyčíslují škody za překopnuté kabely, půjdou do statisíců

Vlaky v Brně mají zpoždění kvůli překopnutým kabelům.

České dráhy vyčíslují, kolik je stály komplikace na konci července, kdy dělníci na brněnském hlavním nádraží poškodili...

Fanoušci dopravy mohou v Brně adoptovat sedačku ve „zlaté“ tramvaji

Do brněnských ulic vyjela tramvaj připomínající 150 let MHD.

Brněnský dopravní podnik připravil ke svému kulatému výročí překvapení pro fanoušky tramvají. Ve speciálním voze si...

Najdete na iDNES.cz