Ve Znojmě vzniklo fitness-centrum pro děti od jednoho roku.

Ve Znojmě vzniklo fitness-centrum pro děti od jednoho roku. | foto: Vojtěch Smola, MF DNES

Na Moravě otevřelo fitness centrum pro děti. I jednoleté

Fitness centra zaměřená výlučně na malé děti jsou v Česku stále ještě výjimkou. Jedno takové, plné dětských rotopedů a dalších ministrojů na cvičení, otevřeli ve Znojmě. Obavy rodičů, že by v něm jejich maličký potomek musel dřít hodinu bez přestávky, aby z něj brzy vyrostl malý kulturista, však podle majitelů centra nejsou na místě.

Hlavní myšlenkou takového dětského cvičení na strojích je podle nich zvykání si na přirozený pohyb. "Nenásilnou a nenucenou formou chci u dětí rozvíjet motoriku a pohyb. Aby věděly, že to není nic cizího, a hlavně se naučily chtít se hýbat," nastínila majitelka znojemského Baby Fitness v ulici Horní Česká Šárka Sovová.

V současné době studuje obor vychovatel-pedagog volného času na Pedagogické fakultě Univerzity Karlovy v Praze. V Brně se pak školí na lektorku dětského aerobiku. Přiznává, že řada lidí se dívá na její nově otevřené centrum s nedůvěrou. "Zveřejnila jsem fotky s dětskými stroji na cvičení. Mezi lidmi to ale udělalo zle. Někdo si řekl, že ty děti tam snad hodinu dřeme nebo mučíme," přiblížila.

Miniaturní rotopedy, šlapadla, houpadla, trampolíny a běžící pásy jsou v dětském fitness centru většinou odklizené na boku místnosti. Na řadu přicházejí postupně. Jejich používání navíc není jedinou náplní cvičebních kurzů.

"Nejprve se pozdravíme, řekneme si básničky, zatancujeme si a rozehřejeme se. Poté jdou děti na některý stroj. Tam je motivuji tak, že jim pustím písničku a chci, aby se při ní snažily zůstat stále na jednom stroji. Oni tam svoji pozornost udrží tak maximálně tři minuty," nastínila cvičitelka.

Cvičení už pro jednoleté, na rotopedy až od tří let
Po zhruba dvaceti minutách prý stroje opět odklidí a následuje protažení s balony a relaxace. Na cvičení mohou podle Šárky Sovové začít chodit rodiče už s jednoročními dětmi. Ty však na rotopedy a další stroje nesmějí. Na ně mohou jen děti od tří do sedmi let. S těmi nejmenšími provádí rodiče jednoduché cviky s říkankami, které mají u dětí podporovat kromě motoriky i řeč, slovní zásobu, prostorovou orientaci či paměť.

Odborníci hledí na takovou aktivitu s rezervou. "Vhodnější pro děti je rozhodně pohyb venku, na čerstvém vzduchu než v uzavřené místnosti. Více energie navíc vydají při spontánní hře než při řízeném cvičení," míní Jan Novotný z Fakulty sportovních studií Masarykovy univerzity v Brně.

Taková aktivita je však nicméně podle něj lepší než čím dál častější vysedávání dětí u počítačů. "Pokud se někomu tímto podaří vytvořit u dětí příznivý vztah k pohybu, tak je to jedině dobře," nastínil. Rozhodně by však podle něj mělo být cvičení na takových strojích pod kontrolou dospělých a malé děti by neměly být v žádném případě nijak přetěžovány.