Turisté přijíždějící na hlavní nádraží v Brně se o památkách moc nedozví. V místě totiž chybí inforstánek a město na něj nemá peníze (ilustrační snímek).

Turisté přijíždějící na hlavní nádraží v Brně se o památkách moc nedozví. V místě totiž chybí inforstánek a město na něj nemá peníze (ilustrační snímek). | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

Na nádraží v Brně se turista nedozví nic, na infostánek nejsou peníze

  • 14
Turistická sezona v Brně propukne už na začátku dubna, a město proto posiluje informační stánky. Na hlavním nádraží se ale přijíždějící turista ani letos moc nedozví, na tamní stánek totiž nejsou peníze. Přibudou alespoň cedule odkazující návštěvníky jihomoravské metropole na nejvýznamnější místa.

Když přijela loni Norka Marthe Saebo do Brna vlakem, snažila se na hlavním nádraží sehnat informace o městě a místních památkách. Příliš ale nepochodila.

Na nádraží žádný informační stánek není a první ukazatel na hrad Špilberk a Denisovy sady je až u paláce Padowetz. Zmínka třeba o znovuotevřené vile Tugendhat nebo návěstí, kudy do Turistického informační centra v Radnické ulici, ale chybí.

"Je to škoda, ve větších městech se téměř vždy přímo na nádraží dozvíte alespoň základní informace," podotkla Norka.

Přibudou cedule, od nádraží k Tugendhat ale stále nedojdete

Na letošní turistickou sezonu, která začíná přibližně od dubna, by se situace měla konečně trochu změnit k lepšímu. Předně by v ulicích centra mělo být více červených cedulí, které odkazují turisty na nejvýznamnější místa v Brně.

Kolik lidí přišlo loni do infocenter

Radnická ulice 175 745

Kapucínské náměstí 8 738

Areál výstaviště (otevřeno v době veletrhů) 227

Letiště Tuřany (otevřeno od 16. 5. do 30. 9.) neurčeno

Integrované centrum mobility (od 19. 9. v České ulici) 3 150 

Celkem služeb infocenter využilo 184 710 turistů. Z toho 104 461 tuzemských a 80 249 cizinců. Nejvíc lidí přišlo v srpnu a prosinci.

Zdroj: Magistrát města Brna

"Cedulky jsou nachystané, jen teď řešíme, jak je vyskládat, aby neomezovaly okolí," uvedla ředitelka Turistického informačního centra Petra Kačírková.

Podle ní ale nebude ani poté možné dojít podle ukazatelů například z hlavního nádraží do vily Tugendhat. "Cedule poskytují jen základní navigaci a směr, neplní funkci turistických značek," podotkla Kačírková.

Ani v nové sezoně však na hlavním nádraží, kde denně projdou desetitisíce lidí, infocentrum nepřibude. "České dráhy zde mají velmi vysoké nájmy, stálo by nás to přibližně osmdesát tisíc korun měsíčně. Nyní se snažíme vyjednat alespoň to, že by v hale byl kiosek s turistickými materiály," dodala Kačírková.

Podle odborníka na reklamu Edy Kauby je to škoda. A to třeba právě v případě zmiňované vily Tugendhat, která bude letos zřejmě hlavním tahákem sezony. "Hned na nádraží by měla být informace, že ve městě vila je a jak se tam dostat," míní Kauba.

Turisté získají informace alespoň ve třech malých informačních stáncích v centru. V nákupní galerii Vaňkovka už jeden je, další se budou montovat na Zelném trhu u vchodu do podzemí a na náměstí Svobody v blízkosti Rašínovy ulice.

To Marina Sedláková, která provádí po Brně skupinové zájezdy, by uvítala hlavně lepší podmínky pro autobusy. "Chápu, že město nechce další autobusovou dopravu v centru. Pak ale musí vybudovat odstavná parkoviště tak, aby nás autobus mohl přivézt k památce a pak počkal na parkovišti," podotkla Sedláková.

Brno letos láká na kostnici a Mendela

Kromě vily Tugendhat se letos otevře ještě jedno lákadlo, a tím je kostnice u kostela svatého Jakuba. První návštěvníci se dovnitř podívají na začátku léta.

Turistické centrum také plánuje propagovat slavné osobnosti Brna - Leoše Janáčka a Johanna Gregora Mendela. Od poloviny května by měly být v informačních centrech k dostání tištěné skládací průvodce, se kterými si zájemci mohou projít místa vázající se k těmto dvěma mužům.