Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Na nákupy bez front? Jedině v noci

  15:30aktualizováno  15:30
Okolí brněnských nákupních center se sobotním dopolednem změní v těžko průchodnou změť lidí a aut. Předpovídají to pracovníci samotných hypermarketů a čekají to i policisté. Do Štědrého večera zbývají jen tři dny a podle zkušeností z minulých let za nákupy míří nejvíce lidí.
Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Josef Vostárek, MF DNES

Kolaps dopravy se dá očekávat především u velkých nákupních center. Problémy tam měli už minulý víkend.

"Doporučoval bych všem, aby maximálně využívali městskou hromadnou dopravu. Silnice mají kapacitu, která se nedá zvětšit. A ta je vyčerpána," konstatoval vedoucí brněnské dopravní policie Štěpán Zachara.

Vyjet z Vaňkovky, to může trvat i patnáct minut

Jedním z problematických míst je okolí nákupní galerie Vaňkovka. Má sice na své střeše tisíc parkovacích míst, ta ale při největším náporu nestačí.

"Počítali jsme si návštěvnost o adventních sobotách a jsme na číslech 48,5 tisíce a 46 tisíc. To by nepojmulo žádné nákupní centrum," připouští ředitel Vaňkovky Josef Wiedermann.

Řidiči čekající na vjezd na střechu galerie pak jsou schopni zablokovat dopravu i v sousedních ulicích, které bývají už tak přetížené. Vedení Vaňkovky proto posiluje ostrahu včetně lidí, kteří budou dopravu na parkovišti řídit.

Potíže byly znát už v pátek vpodvečer. Například na výjezd z Vaňkovky na Trnitou ulici čekala auta déle než patnáct minut. Dalších deset pak strávila v koloně na křižovatce u Zvonařky.

Nápor trvá celý den

"Dostat se dovnitř není problém, ale vyjet je na dlouho," popsal jeden z řidičů Kamil Veselovský. Těsno bylo i u Olympie, volná místa šoféři nacházeli až na nejvzdálenějším konci parkoviště.

Auta přijíždějící k nákupnímu centru od Brna stála v koloně až na dálnici D2. Tam navíc po čtvrté odpoledne zkomplikovala provoz nehoda několika aut.

Kdy tedy mají lidé na nákupy vyrazit, aby se vyhnuli největšímu náporu? Policisté jen konstatují, že do svátků už nikdy, nebo přes noc.

"Nápor začíná kolem desáté silnic poblíž nákupních center je třeba se vyhnout také tradičním "špuntům" v centru Brna. Policisté varují například před cestou ze severu města do nákupních center na jihu.

"Celý přivaděč od Svitav končí vlastně na ulici Příkop a na Bratislavské ulici. Řidiči jedoucí na jih se mu nevyhnou," varuje Zachara. Situaci v Brně letos ke všemu komplikuje uzavírka Husovy ulice, kvůli které je nutné počítat s potížemi rovněž na Úvoze.

Silnici tam navíc ubral na kapacitě vyhrazený pruh pro trolejbusy.

Objížďky bočními uličkami nemají smysl

Podle profesionálů by se řidiči hlavně neměli snažit objíždět hlavní tahy bočními ulicemi. Stráví v nich často delší dobu, než kdyby si vystáli kolonu na hlavním tahu.

"Typickým příkladem je Leitnerova ulice, ze které se vyjíždí na Hybešovu. Stojí tam pořád kolona aut čekajících na odbočení," popisuje například řidič kurýrní služby David Spěchal.

kudy nejezdit

Dornych a Trnitá - lze čekat hustý provoz okolo Vaňkovky.
Dálnice D2 - může dojít k zácpám na přivaděčích k nákupním centrům.
Příkop a Bratislavská - pojedou tudy všichni lidé ze severu kraje i Brna směřující do nákupních center na jihu. Úvoz a Koliště - ulice jsou přetížené kvůli uzavírce Husovy ulice.
Vídeňská ulice - okolo nákupních center a na křižovatce s Poříčím.

Brněnský Dopravní podnik počítá s tím, že víkend bude náročný i pro plynulý provoz autobusů, trolejbusů či tramvají. Nicméně řidiči věří, že to nejhorší už mají za sebou ze včerejška.

"Víkend už pro nás není tak náročný. Dispečeři fungují v běžném režimu, ale pokud by byly problémy, budou posíleni," řekla mluvčí dopravce Hana Pohanová.

Vrásky především řidičům tramvají dělají o předvánočních víkendech především mimobrněnští řidiči, kteří na ně nejsou zvyklí.

"Stává se, že se například otáčejí a na tramvaj úplně zapomenou," řekla Pohanová. Policisté budou podle Zachary dopravní situaci celý den sledovat se zvýšenou pozorností.

"Pokud se objeví nějaké problémy, tak samozřejmě zakročíme. Ale nemůžeme řešit běžnou zácpu ani nafouknout kapacitu silnice," konstatoval.

A varoval řidiče, ať počítají s tím, že se jim cestování protáhne.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Migranty v návěsu odhalil řidič kamionu na cestě z Turecka až v Mikulově

V nákladovém prostoru kamionu se skrývali čtyři nelegální migranti.

Na čtyři muže ukryté pod plachtou kamionu narazili ve čtvrtek v Mikulově jihomoravští policisté. Černí pasažéři, kteří...

Další z rubriky

VIDEO: Filozofická fakulta v Brně je v novém. Podívejte se, jak rostla

Filozofická fakulta v Brně zrekonstruovala dvě budovy. Oprava vyšla na 301...

Historický areál Filozofické fakulty Masarykovy univerzity v Brně může po letech oprav konečně naplno sloužit...

Hackera soudí za to, že chtěl uplatit policistu stamiliony v bitcoinech

Petr Křístek se kvůli zabavenému harddisku s ukradenými bitcoiny pokusil...

Když člověk mluví s policistou, obvykle si dává pozor na vše, co řekne. Ne tak Petr Křístek, který je obžalovaný, že se...

Ostatky rodáka a hrdiny vylodění v Normandii se po letech vrátily do Ivančic

Miloš Knorr - válečný hrdina a jeden ze čtyř Čechoslováků, kteří se vylodili v...

V den nedožitých stých narozenin byly v Ivančicích se všemi vojenskými poctami uloženy ostatky válečného hrdiny...

Najdete na iDNES.cz