Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Na nákupy bez front? Jedině v noci

  15:30aktualizováno  15:30
Okolí brněnských nákupních center se sobotním dopolednem změní v těžko průchodnou změť lidí a aut. Předpovídají to pracovníci samotných hypermarketů a čekají to i policisté. Do Štědrého večera zbývají jen tři dny a podle zkušeností z minulých let za nákupy míří nejvíce lidí.
Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Josef Vostárek, MF DNES

Kolaps dopravy se dá očekávat především u velkých nákupních center. Problémy tam měli už minulý víkend.

"Doporučoval bych všem, aby maximálně využívali městskou hromadnou dopravu. Silnice mají kapacitu, která se nedá zvětšit. A ta je vyčerpána," konstatoval vedoucí brněnské dopravní policie Štěpán Zachara.

Vyjet z Vaňkovky, to může trvat i patnáct minut

Jedním z problematických míst je okolí nákupní galerie Vaňkovka. Má sice na své střeše tisíc parkovacích míst, ta ale při největším náporu nestačí.

"Počítali jsme si návštěvnost o adventních sobotách a jsme na číslech 48,5 tisíce a 46 tisíc. To by nepojmulo žádné nákupní centrum," připouští ředitel Vaňkovky Josef Wiedermann.

Řidiči čekající na vjezd na střechu galerie pak jsou schopni zablokovat dopravu i v sousedních ulicích, které bývají už tak přetížené. Vedení Vaňkovky proto posiluje ostrahu včetně lidí, kteří budou dopravu na parkovišti řídit.

Potíže byly znát už v pátek vpodvečer. Například na výjezd z Vaňkovky na Trnitou ulici čekala auta déle než patnáct minut. Dalších deset pak strávila v koloně na křižovatce u Zvonařky.

Nápor trvá celý den

"Dostat se dovnitř není problém, ale vyjet je na dlouho," popsal jeden z řidičů Kamil Veselovský. Těsno bylo i u Olympie, volná místa šoféři nacházeli až na nejvzdálenějším konci parkoviště.

Auta přijíždějící k nákupnímu centru od Brna stála v koloně až na dálnici D2. Tam navíc po čtvrté odpoledne zkomplikovala provoz nehoda několika aut.

Kdy tedy mají lidé na nákupy vyrazit, aby se vyhnuli největšímu náporu? Policisté jen konstatují, že do svátků už nikdy, nebo přes noc.

"Nápor začíná kolem desáté silnic poblíž nákupních center je třeba se vyhnout také tradičním "špuntům" v centru Brna. Policisté varují například před cestou ze severu města do nákupních center na jihu.

"Celý přivaděč od Svitav končí vlastně na ulici Příkop a na Bratislavské ulici. Řidiči jedoucí na jih se mu nevyhnou," varuje Zachara. Situaci v Brně letos ke všemu komplikuje uzavírka Husovy ulice, kvůli které je nutné počítat s potížemi rovněž na Úvoze.

Silnici tam navíc ubral na kapacitě vyhrazený pruh pro trolejbusy.

Objížďky bočními uličkami nemají smysl

Podle profesionálů by se řidiči hlavně neměli snažit objíždět hlavní tahy bočními ulicemi. Stráví v nich často delší dobu, než kdyby si vystáli kolonu na hlavním tahu.

"Typickým příkladem je Leitnerova ulice, ze které se vyjíždí na Hybešovu. Stojí tam pořád kolona aut čekajících na odbočení," popisuje například řidič kurýrní služby David Spěchal.

kudy nejezdit

Dornych a Trnitá - lze čekat hustý provoz okolo Vaňkovky.
Dálnice D2 - může dojít k zácpám na přivaděčích k nákupním centrům.
Příkop a Bratislavská - pojedou tudy všichni lidé ze severu kraje i Brna směřující do nákupních center na jihu. Úvoz a Koliště - ulice jsou přetížené kvůli uzavírce Husovy ulice.
Vídeňská ulice - okolo nákupních center a na křižovatce s Poříčím.

Brněnský Dopravní podnik počítá s tím, že víkend bude náročný i pro plynulý provoz autobusů, trolejbusů či tramvají. Nicméně řidiči věří, že to nejhorší už mají za sebou ze včerejška.

"Víkend už pro nás není tak náročný. Dispečeři fungují v běžném režimu, ale pokud by byly problémy, budou posíleni," řekla mluvčí dopravce Hana Pohanová.

Vrásky především řidičům tramvají dělají o předvánočních víkendech především mimobrněnští řidiči, kteří na ně nejsou zvyklí.

"Stává se, že se například otáčejí a na tramvaj úplně zapomenou," řekla Pohanová. Policisté budou podle Zachary dopravní situaci celý den sledovat se zvýšenou pozorností.

"Pokud se objeví nějaké problémy, tak samozřejmě zakročíme. Ale nemůžeme řešit běžnou zácpu ani nafouknout kapacitu silnice," konstatoval.

A varoval řidiče, ať počítají s tím, že se jim cestování protáhne.
Nejčtenější

Na jižní Moravě jsou vyšší mzdy než v Praze. Firmy si přetahují lidi

Ilustrační snímek

Platy na jižní Moravě jdou do extrému, firmy totiž dorovnávají nejvyšší platy konkurentů. Hospodářská komora před...

Nechte Vranovu víc vody, žádají vodohospodáři Rakušany. Nádrž vysychá

Vodní nádrž Vranov

Jen tmavě zbarvené pruhy na březích vodní nádrže Vranov ukazují, kam až by mohla dosáhnout voda. Hladina je tady v...Amálka se musí vyhýbat slunci, nemoc ji denně připraví o kbelík kůže

Tříletá Amálka Ježková se narodila s vzácnou nemocí kůže. Ichtyózou...

Podobně jako princezna Jitřenka z pohádky O bílé laňce se musí vyhýbat slunečním paprskům. Na rozdíl od ní však...

V Brně vymýšlejí raritu, startující letadla mají před auty chránit semafory

Místo u letiště, kde má stát semafor

Jak vyřešit, že trasa plánovaného obchvatu Tuřan zasahuje do ochranného pásma brněnského letiště? Po možnosti zapustit...

K titulu má blíž Kometa. Ve třetím finále těsně porazila Třinec

Hokejisté Brna slaví úvodní gól třetího finále. Zleva Radim Zohorna, Tomáš...

Byli pod tlakem, čelili velkému náporu Třince. Hokejisté Brna ale obstáli a ve třetím finále extraligového play off...

Další z rubriky

Zdrogovaný bez řidičáku ujížděl policistům, motorkář kvůli němu spadl

Zdrogovaný muž bez řidičáku ujížděl policistům, málem srazil motorkáře

Zběsilou jízdou se v uplynulých dnech snažil setřást policisty jednatřicetiletý řidič v Brně. Když jej po hrozbě...

Barman napadl hosta, který nechtěl zhasnout cigaretu. Vzduchem létalo sklo

Potyčka v baru kvůli zapálené cigaretě

Tři tržná zranění si vyžádala roztržka v problematickém baru na Bratislavské ulici v Brně. Jeden z hostů odmítal...

Znásilnění muslimky Ježíšem symbolizuje střet kultur, hájí hru šéf divadla

Martin Glaser, ředitel Národního divadla Brno.

Přestože devátý ročník festivalu Divadelní svět Brno začne až za měsíc, už teď se mu dostává nezvyklé pozornosti....

Najdete na iDNES.cz