Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Na nový systém čeká magistrát v Brně už čtyři roky, projekt ale od jara stojí

  14:17aktualizováno  14:17
Dokončení informačního systému, který by propojil počítače všech úřadů na brněnském magistrátu, je stále v nedohlednu. Firma, která na něm pracovala, přišla o zakázku už na jaře kvůli chybám a projekt, který doposud spolkl 180 milionů korun od té doby stojí.
Projekt informačního systému na brněnském magistrátu od jara stojí, jeho dokončení je zatím v nedohlednu. Ilustrační foto

Projekt informačního systému na brněnském magistrátu od jara stojí, jeho dokončení je zatím v nedohlednu. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Mezi brněnskými úředníky denně kolují nejrůznější papírové žádosti o dokumenty. Kdyby už fungoval společný informační systém, mohli by si za několik sekund otevřít virtuální šanon a údaje vyhledat mnohem rychleji. Usnadnila by se jim práce a zkrátily se fronty na úřadech.

Na to si ale Brňané počkají ještě několik let. Nový informační systém, měl příští rok začít běžet, jenže stojí už tři čtvrtě roku na mrtvém bodě. A přitom už městskou pokladnu stál skoro sto osmdesát milionů korun.

proč brno ještě nemá informační systém

Nový informační systém by měl sjednotit agendu městských úřadů v Brně.

Radnice v čele s tehdejším primátorem Richardem Svobodou (ODS) vypsala výběrové řízení v roce 2006. Zakázku získala firma IDS Scheer.

Zakázku kontroloval Ústav pro ochranu hospodářské soutěže, ale pochybení nezjistil.

Na jaře 2010 se kvůli chybám rozhodla radnice smlouvu s firmou IDS Scheer vypovědět. Od té doby projekt stojí.

Úředníci zatím využívají dokončené části systému

Na jeho dokončení zatím nespěchá ani nové vedení brněnské radnice. Podle prvního náměstka primátora Roberta Kotziana (ODS) potrvá ještě asi další tři měsíce, než se město rozhodne, jestli dokončení systému zadá jediné firmě, nebo zakázku rozdělí na více částí.

"Je ve značně rozpracovaném stavu, letos jeho zavedení určitě nestihneme," řekl Kotzian, který má na radnici na starosti technický úsek.

Úředníci zatím využívají alespoň dokončené části systému, které firma IDS Scheer vyvíjela od roku 2006. "Chceme, aby město mohlo fungovat i s částečně dodělaným systémem," podotkl vystudovaný programátor Kotzian.

Firma by měla oslovit uživatele, míní odborník

Na jaře firmě IDS Scheer město vypovědělo smlouvu, protože systém obsahoval chyby. Ještě v lednu přitom mluvčí společnosti Nikola Pleska tvrdil, že je vše v pořádku a odvolával se na složitost projektu.

"V neuvěřitelně krátké době jednoho a půl roku jsme sto deset původních místních aplikací, které mezi sebou nebyly nijak propojeny, nahradili pěti společnými systémy," popsal Pleska.

O několik měsíců později, ale firma o zakázku přišla. "Město podepsalo dohodu o narovnání, firma dostala zaplaceno za části, které dodala," řekl Kotzian. Tehdejší šéf odboru informatiky Luděk Tichý kvůli špatnému řízení projektu přišel o místo.

Podle vedoucího Centra výpočetní techniky Fakulty informatiky Masarykovy univerzity Michala Brandejse by firma měla oslovit budoucí uživatele, tedy samotné úředníky, aby začali o systému přemýšlet a ukázali možné problémy.

"Dodavatel by měl mít schopné analytiky, kteří mají zkušenosti s podobnými systémy, dokáží požadavky uživatelů předvídat a zapracují je do počátečního návrhu. To se možná nestalo," myslí si Brandejs, který pracoval na oceňovaném informačním systému Masarykovy univerzity.
Nejčtenější

Při ranním požáru rodinného domku na Znojemsku zemřely tři děti

U požáru ve starším rodinném domu zasahovali profesionální i dobrovolní hasiči...

Tři děti zemřely nad ránem při požáru rodinného domku v Oleksovicích na Znojemsku. Čtyři dospělí jsou zranění. Příčiny...

VIDEO: Řidič chtěl na D2 vybrzdit kamion, těžký vůz mu skončil v kufru

Řidič chtěl vybrzdit kamion. Ten do něj narazil

Pokus vybrzdit kamion se vymstil řidiči na dálnici D2 u Podivína na Břeclavsku. Jednapadesátiletý cizinec ve volvu...Odsouzený „vybržďovač“ hokejisty Ujčíka léta vozil lidi autobusem MHD

Brněnští řidiči si stěžují, že kvůli pomalu se zavírajícím dveřím nových...

Čtrnáctkrát se Viktor Gajda dopustil přestupku. Několikrát vybržďoval řidiče jiných aut, přičemž do některých vozů...

Čtvrtfinále: Pardubice padly v Třinci i podruhé, Kometa znovu zvítězila

Vítkovický Lukáš Kucsera (vlevo) brání Ondřeje Němce z Komety před brankou...

Druhými zápasy čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Třinec porazil Pardubice i podruhé, na...

VIDEO: Fichtl přišel o zvuk i čoud. Pionýr se vrací jako elektromotorka

Legendární česká motorka Pionýr, známá pod přezdívkou fichtl, znovu ožívá. Při...

Kdejaký kluk na vesnici ho měl, a kdo ne, ten po něm prahnul. Legendární česká motorka Pionýr, známá pod přezdívkou...

Další z rubriky

Třetí nejlepší Chardonnay na světě vyrábí v jihomoravském Krumvíři

Cenu za nejlepší české víno obhájil Josef Valihrach.

Jedno z nejlepších Chardonnay na světě umí vyrobit jedenašedesátiletý vinař Josef Valihrach z Krumvíře na Břeclavsku....

Před 50 lety uvedl Provázek první hru. Nazvali ji chybně, vzpomíná Uhde

Miroslav Donutil se jako Salieri sešel na jevišti brněnského Divadla Husa na...

Právě před padesáti lety se prvním veřejným večerem uvedlo Divadlo Husa na provázku. A začaly se psát dějiny uměleckého...

Z našeho šmíráctví nám začalo být zle, líčí autor komiksu o kuřimské kauze

Držitel dvou cen Magnesia Litera Marek Šindelka tvořil s Vojtěchem Maškem a...

Před jedenácti lety vypukla v Kuřimi kauza, jakou Česká republika dosud nezažila. A teprve nyní se dočkala literárního...

Najdete na iDNES.cz