Autokemp Merkur - chumel vodních řas na břehu Velké laguny

Autokemp Merkur - chumel vodních řas na břehu Velké laguny | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

Na Nových Mlýnech číhají na plavce nečekané nástrahy a rizika

  • 4
Pět dní hledali záchranáři tělo mladíka, který utonul ve Velké laguně u Pasohlávek, nakonec tělo vyplavalo samo hustě omotané vodními rostlinami. Počasí, a tedy i podmínky ke koupání na Vodním díle Nové Mlýny jsou jiné, než v jiných přírodních koupalištích. Lidé by si měli dávat pozor na vítr a velké vlny.

Kdyby se spojily tři přehrady novomlýnského vodního díla, vznikla by druhá největší nádrž v republice s plochou přes tři tisíce hektarů.

Letos se k přehradám na řece Dyji jezdí koupat více lidí. Výletníci i milovníci vodních sportů sem teď míří také proto, že je vypuštěná brněnská přehrada.

A měli by být opatrnější, než jinde. Novomlýnské nádrže jsou totiž zvláštní.

Pohřešovaného mladíka hledal ve vodě pod Pálavou i pes

Objevily se dohady, že by za neštěstím mohly být trávy

"Je to obrovské vodní dílo, ale ne tak velké jako moře, což způsobuje takzvaný lavorový efekt. Při tom se rychle za sebou tvoří krátké, ale až jeden a půl metru vysoké vlny," upozorňuje velitel zdejších vodních záchranářů Stanislav Hrdlička. Na jezerech pod Pálavou také fouká silný vítr. Na tak obrovské ploše dosahuje vysoké rychlosti.

Nebezpečná kombinace: voda a alkohol

Záchranáři, kteří tahají ze zdejších jezer desítky trosečníků, ale tvrdí, že si za své neštěstí mohou především lidé sami.

"Na Nové Mlýny jezdíme každý rok. Vždycky se tady někdo utopí. Je tu totiž ona nebezpečná kombinace vody ke koupání a hospod na plážích," řekl Marek Švehla, velitel policistů, kteří v autokempu Merkur hledali utopeného mladíka. "Letos tady určitě nejsme naposledy," dodal.

Autokemp Merkur - vodní záchranáři a policejní potápěči hledali ve Velké laguně zraceného mladíka

Stejný názor měl i zasahující potápěč. "Nejsou bezpečná a nebezpečná místa. Nebezpečím je hospoda na břehu. Po třech pivech je každý machr," míní.

Podle něho je v devadesáti procentech případů příčinou utonutí právě alkohol. "Opilý mladík, který se v sobotu utopil v rybníce Velká laguna, si s kamarádem dokonce půjčil i šlapadlo. A přitom je to nezákonné," zlobil se zasahující policista. Rizika by přitom podle záchranářů a policistů mohli snížit přítomní plavčíci.

Plavčík chybí například i na rybníku Velká laguna, který sousedí s novomlýnskými nádržemi. Rybník je vedený jako přírodní koupání, a to i přesto, že se za vstup na pláž vybírá vstupné a do vody vede skluzavka. "Zákon to v tomto případě nenařizuje," uvedl šéf blanenských vodních záchranářů Jiří Rydval.

"Všude jsou cedule, že koupání je na vlastní nebezpečí," argumentuje provozovatel kempu a místostarosta Pasohlávek Jan Duda.

Podle policejních potápěčů, kteří včera na místě hledali utonulého muže, je to však alibismus. "Nějaká služba by tu být měla. Vymlouvat se na cedule je špatné," řekl jeden z potápěčů.

Autokemp Merkur - vytahování vodních řas z laguny

Kemp přitom zaměstnává denně asi pět lidí pro údržbu pořádku. "Hlídáme na bráně, procházíme kemp, a hlavně v noci zklidňujeme lidi. Jednou za hodinu jdeme i na pláž, ale nejsme plavčíci," vysvětlil mladý hlídač.

Podle provozovatele by kemp na uhlídání všech lidí neměl peníze. "Abyste uhlídali tři tisíce lidí, to by chtělo minimálně dvacet plavčíků. A na to nemáme," podotkl Duda.

"Lidé jsou nezodpovědní," tvrdí záchranář

Podle šéfa novomlýnských vodních záchranářů Stanislava Hrdličky si lidé za úrazy při dovádění ve vodě mohou téměř vždy sami. "Česko je suchozemský stát, nemá moře, a přesto se tady ročně utopí desetkrát více lidí než v Chorvatsku," říká Stanislav Hrdlička.

Jak se tedy chovají Češi při rekreaci u vody?
Neumí se u vody chovat. Nevím, čím to je, ale nedodržují základní pravidla pro chování se ve vodě. Čecha v Chorvatsku poznáte jednoduše, plave ke středu vodní plochy a zpátky. Chorvat plave podél břehu.

Co by podle vás měli dělat jinak?
Při vodních sportech by měli lidé nosit záchranné vesty, především pak děti. Měli by myslet na to, že se může náhle změnit počasí. Neplavat daleko od břehů, a když, tak si zajistit doprovod pramice. Naopak když uvidí větší motorovou loď, určitě by neměli plavat v její blízkosti. Neměli by skákat do neznámých míst a chodit do vody hned po jídle.

Je nebezpečné, když chodí lidé do vody přehřátí?
Utonutí po následném šoku z rychlého ochlazení těla je hodně časté.

Čemu by se podle vás lidé ve vodě měli vyhýbat?
Pohybovat by se určitě neměli v blízkosti přečerpávacích staveb, zadržovacích česel a plovoucích mol. Plavání v blízkosti kotviště lodí je také extrémně nebezpečné.

Nepomohlo by bezpečnosti i nějaké jiné opatření?
Určitě by všemu prospěl dohled plavčíků na přírodních vodních plochách. Jsou důležití, mohou lidi varovat přímo na místě, ne je poté pouze zachraňovat. (vap)