Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: SXC.hu

Na obyvatele Vranovic útočí psi jejich sousedů. Ti jen přihlížejí

  • 16
Se strachem vycházejí obyvatelé Vranovic na procházku s dětmi či venčit psy. Po obci totiž volně pobíhají agresivní vlčáci, kteří na místní už několikrát zaútočili. Paradoxně nejde o toulavé psy, ale o zvířata, jejichž majitele všichni Vranovičtí znají.

Ti však útokům svých psů jen přihlížejí. Zatím beztrestně. Obec je na ně krátká.

"Vychází s nimi ven bez vodítka a bez náhubku. Tvrdí, že si je uhlídají. Jenže pes je nevyzpytatelný tvor, jak už se nám několikrát potvrdilo," tvrdí starosta obce Jan Helikar.

"Máme štěstí, že zatím nedošlo k vážným zraněním. Ale jednou se něco stane a pak to bude hodně zlé," obává se starosta.

V nebezpečí jsou zejména děti

Jako poslední napadl pes nastávající matku. Jen dílem náhody ji nezranil. Mladá žena ale utrpěla nepříjemný šok. Stížnosti místních lidí musí starosta řešit neustále.

Obzvlášť rodiče se bojí, že volně pobíhající pes ublíží jejich dětem. U těch přitom bývají zranění nejvážnější. Psi děti většinou pokoušou do hlavy nebo do krku.

"Tvrzení, že pes neublíží, není na místě. Pudové jednání zvířete nedokáže nikdo předvídat. Jsou známé případy, kdy dítě napadl i pes, který byl léta bezproblémový. A bohužel jsou stále v paměti případy z naší obce, kdy pes ublížil dítěti," varuje vedení obce obyvatele Vranovic ve svém zpravodaji.

Opora v zákoně chybí

Jinak je ale obec na majitele tří německých ovčáků krátká. "Zákon na to, aby lidé měli psy na vodítku, neexistuje. Takže jim domlouváme pořád dokola. Píšeme dopisy, obcházíme je, varujeme. Zatím marně," podotkl starosta.

Zákony řeší situaci až poté, co pes někoho zraní. Pokud zvíře někoho pokouše nebo způsobí dopravní nehodu, hrozí jeho majiteli trestní řízení. Dostane pokutu a bude muset hradit náklady poškozeného.
Mohou to být desítky tisíc korun.

Zraněný člověk totiž může po majiteli psa vymáhat třeba i ušlou mzdu nebo alespoň náklady na léčení.
Navíc musí majitel psa zaplatit výdaje za veterinární vyšetření psa, které je po pokousání povinné.

"Pes musí podstoupit vyšetření ihned po napadení a poté druhý a pátý den," uvedl veterinář z Pohořelic Martin Pokorný. Jen tak lze vyloučit, že zvíře je infikováno vzteklinou nebo jinou nebezpečnou nemocí.

Člověk napadený neznámým psem musí na infekční

Případů, kdy pes skončí v pozorovací době, je podle veterináře jen v jeho ordinaci několik ročně. Daleko horší situace podle něj nastává, když se nezjistí, který pes útočil.

"Pak nemůžu zvíře vyšetřit a pokousaný člověk skončí na injekcích na infekčním oddělení," upozorňuje Pokorný.

Člověk pokousaný cizím psem pak musí podstoupit přeočkování proti tetanu a vzteklině. Doba, kdy se vakcína bodala do břicha a léčba trvala měsíc, už je naštěstí pryč.

Přesto je však injekce proti vzteklině velmi nepříjemná a reakcí na ni bývají silné nevolnosti. Martin Pokorný proto důrazně varuje, ať se lidé cizím psům vyhýbají.

"Vzteklina v republice není hlášena už několik let. Ale je třeba dbát na to, že každá rána způsobená psími zuby je ránou infikovanou," podotýká. Pacientovi tak může hrozit i otrava krve.