Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Na pálavské kopce ročně vystoupá přes 80 tisíc lidí

  6:05aktualizováno  6:05
Víc než osmdesát tisíc lidí vystoupá ročně na dominantu Chráněné krajinné oblasti Pálava - kopec Děvín. Ukázaly to výsledky sčítání turistů, které trvalo po dobu celého jednoho roku. Průchod každého návštěvníka skrz infračervený paprsek zaznamenalo speciální zařízení.

Vrch Děvín - Pálava, Jižní Morava. (léto 2006) | foto: Matěj Pátek

Výsledky sčítání pomohou ochráncům přírody lépe usměrňovat chování turistů v rezervaci. Výzkum takového rázu byl v rezervaci proveden vůbec poprvé. Ochránci přírody z něj získali nejen data o celkovém počtu návštěvníků, ale i o rozložení návštěvnosti v průběhu roku.

"Rezervaci ve sledovaném období navštívilo asi 82 tisíc lidí. Nejvíce návštěvníků přichází v první polovině května, další vrchol přichází v červenci a poslední pak na konci září," vypočítává Jiří Kmet ze Správy CHKO Pálava, co sčítání ukázalo.

Výsledky průzkumu podle něj budou sloužit pro stanovení jasných pravidel a postupu při usměrňování návštěvníků. Jejich pohyb musejí ochránci přírody častěji ohlídat právě v termínech "turistických špiček".

Podle šéfa ochranářů na Pálavě Jiřího Matušky jde teprve o první údaj, se kterým mohou ochránci přírody pracovat. Po pár letech sčítání zopakují. "Pokud by šly počty návštěvníků výrazně nahoru, mohl by to být argument k opatřením omezujícím pohyb na Děvíně," potvrdil.
 
Vyhnat turisty z přírody podle něj nelze. Ovšem pokud by davy lidí v chráněné oblasti nějak poškozovaly přírodu, mohou její ochránci přistoupit k určitým opatřením.
 
"Můžeme například omezit vstup na stezku na určité období či hodiny. Nebo dělat technické zábrany, aby ze stezek lidé nescházeli. Případně rozšířit počet stráží, které na Pálavě držíme," naznačuje Matuška.

Ze stejného důvodu dělali sčítání turistů před rokem i v Národním parku Podyjí. Bez pomoci techniky, zato však na čtrnácti místech. Zopakovat je chtějí za čtyři až pět let.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Témata: Děvín

Nejčtenější

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...Chataři na kraji Brna mají strach z narkomanů a bezdomovců, už se střílelo

V chatové oblasti mají místní strach z bezdomovců a narkomanů. Policejní pásky...

Lidi ze zahrádek a chat v brněnské čtvrti Obřany tyranizuje parta narkomanů, kteří se zabydleli na některých pozemcích....

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Migranty v návěsu odhalil řidič kamionu na cestě z Turecka až v Mikulově

V nákladovém prostoru kamionu se skrývali čtyři nelegální migranti.

Na čtyři muže ukryté pod plachtou kamionu narazili ve čtvrtek v Mikulově jihomoravští policisté. Černí pasažéři, kteří...

Další z rubriky

Auto smetlo dva dělníky, kteří pracovali u kanálu v silnici

Zásah letecké záchranné služby na Vysočině. (Ilustrační snímek)

K neobvyklé nehodě ráno vyjížděli záchranáři a policisté do Jamolic na Znojemsku. Auto tam srazilo dva dělníky, kteří...

Elektrodový kotel za 61 milionů promění přebytky elektřiny na horkou vodu

Instalace elektrodového kotle Tepláren Brno.

Teplárny Brno zprovoznily v areálu Červený mlýn největší elektrodový kotel v Česku. Ten posílí spolehlivost dodávek...

Pětistovka pro každého, dočasný armádní most. Politici slibují i nemožné

Ilustrační snímek

Politici se na jižní Moravě předhánějí v tom, jak získat voliče za každou cenu. Nezdráhají se přitom slibovat věci,...

Jobs Contact
CNC Horizontkář (21.000 - 25.000 Kč)

Jobs Contact
Jihomoravský kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj
nabízený plat: 21 000 - 25 000 Kč

Najdete na iDNES.cz