Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Památky otevírají. Na slavkovském zámku vystavují skládačky z Lega

  9:20aktualizováno  9:20
Příroda již mnohde kvete, probouzí se do jara. Podobně začínají ožívat také jihomoravské hrady a zámky. Na části z nich startuje nová turistická sezona už o víkendu. Novinky si přichystali například v Lednici.

Ve Slavkově u Brna vystaví skládačky ze stavebnice Lego. | foto: Město Slavkov u Brna

Prohlídky budou pro veřejnost pořádat na zámku v Lednici pouze v sobotu a neděli. Novinkou ale bude rozšíření čtvrtého prohlídkového okruhu s umělou jeskyní. Do programu přibude vinný archiv a historické exponáty, které se vztahují k vínu.

„Návštěvníkům představíme také zrekonstruovaný výtah z konce 19. století, který vedl ze vstupní haly do dětských pokojů ve druhém patře. Na svou dobu to bylo unikátní zařízení. Ještě před zavedením elektrického proudu jej poháněl tlak vody,“ popsala lednická kastelánka Ivana Holásková. Výtahová kabina je uvnitř vybavená plyšovou sedačkou a vyzdobená intarziemi.

V Mikulově zítřkem začne sezona na všech tamních památkách. Dietrichsteinská hrobka se v sobotu otevře netradičními prohlídkami s kapucíny a rozezní se i historické varhany. Zámek jako novinku představí otevřenou kapli. Přístupná turistům bude ale jen hodinu denně. Návštěvníky uvítají také další místní památky, jako vyhlídková věž Kozí hrádek, kostel svatého Václava, mikve U Staré brány a další.

Autoři výstavy poskládali dvě stě tisíc stavebnice

Lego na zámku Zámek ve Slavkově u Brna již ve čtvrtek představil výstavu Svět kostiček. Ve čtyřech sálech uvidí návštěvníci 360 budov, pohyblivých modelů, filmových scén, vlaků či letadel. Dohromady je pojí použitý stavební materiál - vše je postavené z kostiček stavebnice Lego. Autoři museli dohromady poskládat přes dvě stě tisíc dílků slavného vynálezu z Dánska.

„K vidění budou i speciální kolejová vozidla, modelová vozidla ze série Model Team a Creator. Autoři se zaměřili také na skulptury, alternativní modely, viněty a další exkluzivní exponáty z řad továrních setů i vlastní tvorby,“ popsala mluvčí Slavkova u Brna Veronika Slámová. Další až o Velikonocích Naopak až velikonoční víkend je tradičním otevíracím datem hradu Pernštejn na Brněnsku. Otevřeno bude mít také ve sváteční pondělí.

Speciální program pro děti připravilo i Muzeum města Brna. V Muzeu hraček, které se nalézá v Měnínské bráně, si mohou vyzkoušet malování vajíček a výrobu dekorací. Dílnička s jarní tematikou bude otevřená ve čtvrtek a pátek od desíti do čtrnácti hodin. Rezervace devadesátiminutového programu je možná na webových stránkách muzea. Na Velikonoční pondělí si poté s rodiči mohou vyjít například na prohlídku hradu Špilberk.

Jeho návštěvníci si mohou vyzkoušet vyluštit Šifru Špilberk, která je provede po okolí hradu. V Rájci-Jestřebí na Blanensku otevírá tamní zámek také až na velikonoční sobotu. „Vstupné zůstává stejné jako v loňském roce, jen rodinné zdražilo o dvacet korun,“ uvedla kastelánka zámku Jana Kopecká. Milovníci průmyslové historie mohou od dubna navštívit také areál Staré hutě u Adamova na Blanensku, jehož dominantou je vysoká dřevouhelná železářská pec.

Návštěvníci uvidí, jak se vařilo na starém kachlovém sporáku

Zámek v hodonínských Miloticích se také připojí k dalším památkám, které zahájí sezonu o Velikonocích. Sváteční pondělí navíc bude jediným z celého roku, kdy bude mít tamní zámek otevřeno. Pro návštěvníky je připravený pohled do roku 1929, kdy zde sídlili poslední šlechtičtí majitelé, nebo i nová kolekce šlechtických kostýmů. Příjemnou změnou pro seniory, studenty a děti bude nepochybně levnější vstupné.

Hrad Bítov na Znojemsku otevře prvním návštěvníkům své brány prohlídkou s velikonoční výzdobou, ale také dětským hledáním zlatého vejce podle indicií a ochutnávkou staročeských specialit. „Návštěvníci uvidí, jak se vařilo na starém kachlovém sporáku a na otevřeném ohni v originálním krbu. Budou moci ochutnat některé pochoutky, které hrabata Daunové připravovali svým poddaným vždy na jaře na posilněnou po dlouhé zimě,“ přiblížil první prohlídkový víkend Jan Binder.

První návštěvníky čeká o velikonočním víkendu také zámek ve Vranově. „V hlavním prohlídkovém okruhu s jarní květinovou výzdobou je v Althannském salonu instalován restaurovaný cestovní mariánský oltářík,“ pozval nový kastelán zámku Jiří Černý.

Autor:Nejčtenější

Čtyřnásobný vrah Kevin Dahlgren spáchal ve věznici ve Valdicích sebevraždu

Vrchní soud v Olomouci začal za mimořádných bezpečnostních opatření projednávat...

Čtyřnásobný vrah Kevin Dahlgren ve čtvrtek vpodvečer spáchal ve věznici Valdice na Jičínsku sebevraždu. ČTK to zjistila...

Tragicky zesnulému herci Jakubu Zedníčkovi aplaudoval ve stoje plný sál

S hercem Jakubem Zedníčkem, který tragicky zemřel při dopravní nehodě, se do...

Rodina, přátelé a kolegové se ve čtvrtek přišli do Městského divadla Brno rozloučit s mladým hercem Jakubem Zedníčkem,...Nebyl hodinový, ale dvouhodinový, vzpomíná recepční na neřestný hotel

Blanka Budínová jako vzpomínku na Korso uchovává třeba hřeben ve tvaru...

Málokdo z mladších Brňanů dnes ví, že kousek za lázněmi na Kopečné ulici pod svahem, na kterém se tyčí katedrála...

Kontroverzní obor genderová studia v Brně skončí, je o něj malý zájem

Univerzitní kampus za pět miliard korun, který stojí na ploše třiceti hektarů v...

Masarykova univerzita v Brně oznámila, že zruší bakalářský obor gender vyučovaný na fakultě sociálních studií....

Řidička zemřela při střetu s vlakem, koridor z Brna do Břeclavi stál

(Ilustrační snímek)

Střet s vlakem nepřežila zhruba hodinu po poledni u Šakvic na Břeclavsku řidička osobního automobilu. Ve vlaku jedoucím...

Další z rubriky

Jihomoravští zastupitelé podpořili odsun brněnského nádraží k řece

Současná podoba části největšího brněnského vlakového nádraží.

Zastupitelé Jihomoravského kraje se vyjádřili k poloze hlavního nádraží v Brně. Podpořili jeho odsun k řece, kde lze...

Vysvobození z ústavů. Za psychicky nemocnými nově dojíždí odborníci domů

V Klecanech se otevřely brány Národního ústavu pro duševní zdraví.

Odborníci na psychiatrickou péči začali za pacienty jezdit až domů. Pomáhají jim, aby se nedostávali do těžkých stavů a...

Řidička zemřela při střetu s vlakem, koridor z Brna do Břeclavi stál

(Ilustrační snímek)

Střet s vlakem nepřežila zhruba hodinu po poledni u Šakvic na Břeclavsku řidička osobního automobilu. Ve vlaku jedoucím...

Najdete na iDNES.cz