Ples před oponou v Mahenově divadle v Brně

Ples před oponou v Mahenově divadle v Brně | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

Na ples v Králově Poli padne čtvrt milionu korun z rozpočtu

  • 2
Na bál zastupitelů Králova Pole padne čtvrt milionu z rozpočtu městské části. Nasmlouvalo jej ještě minulé vedení radnice. Ples se bude konat i přes nelibost současného vedení, které už akci nedokáže zrušit

Countrybály se dají zorganizovat za pusu, honosná reprezentační akce Brna, Ples před oponou, stojí pořadatele miliony. A jsou i městské části, které do plesové sezony investují ze svého rozpočtu statisíce korun. Třeba Královo Pole organizuje v únoru ples, na který dá radnice čtvrt milionu korun.

"Je to rozpočet předchozího vedení radnice. Když jsme v listopadu sestavili koalici, bylo pozdě na vypovězení smluv umělcům," tvrdí šéf místní TOP 09 Pavel Paleček. A slibuje, že v roce 2012 zastupitelský ples nebude vůbec nebo ho městská část oklestí tak, aby se neplýtvalo veřejnými penězi.

Podle Palečka není nutné investovat do kejklířských vystoupení. "Ples mají pořádat hasiči, ne radnice," dodává Paleček.

Kolik stojí ples?

Ples před oponou 15. ledna

- rozpočet 4 miliony Kč

- nejlevnější vstupenka

2 000 Kč

- nejdražší vstupenka 7 000 Kč

- co na sebe: společenskou róbu

Ples Králova Pole 4. února

- rozpočet 250 tisíc Kč

- vstupenka 250 Kč

- co na sebe oblek, plesové šaty

Soukromých pořadatelů plesů se šetření kvůli ekonomické krizi příliš nedotýká. "Krize se projevuje jen málo, hlavně v případě sponzorských peněz, u lidí, kteří si kupují vstupenky, ji nepociťujeme," říká pořadatel Plesu před oponou v Mahenově divadle Pavel Bartošek.

Nejdražší lístek na tento ples stojí sedm tisíc korun. "Těch je jen sto osmdesát a klidně bychom takových nejluxusnějších vstupenek prodali víc," přiznává Bartošek.

Někde luxus, někde country

Na jubilejní sedmdesátý bál v Bystrci (konal se 14. ledna), který pořádalo místní společenské centrum, stála vstupenka sto třicet korun.

"Vyprodáno máme během dvou dnů," tvrdí Ivan Bartůněk, který tu už roky učí country tance a na plese vystupuje.

Podle něho je to ta nejlidovější zábava. "V dobrém slova smyslu. Na snobských prestižních plesích si první hodinu všichni upravují róby, pak hodinu poslouchají kapelu a kolem desáté se odváží na parket. To my už máme protančenou půlku plesu," popisuje Bartůněk. Náklady na jeho bystrcký countrybál nepřesáhnou dvacet tisíc.

Ani místní ples zastupitelů, který je týden po countrybále, nestojí radnici moc, přibližně čtyřicet tisíc. Kapacita sálu v Bystrci je dvě stě lidí, vstupenka stojí stejně jako vloni, tedy dvě stě padesát korun.

"Když odečteme náklady, zbude nám asi čtyři nebo pět tisíc," říká vedoucí kulturního odboru na bystrcké radnici Libuše Leznarová.

Dárek pro partnera? Lístek na ples Brna

Magistrát do městského reprezentačního Plesu před oponou naopak neinvestuje téměř vůbec, primátor ho pouze zaštiťuje a město platí propagaci. Přitom jeho rozpočet je čtyřmilionový.

"Primátor, náměstci ani zastupitelé lístky na ples nedostávají, kupují si je. Velký zájem o vstupenky je ve firmách, které je dávají svým partnerům jako dárek," říká Pavel Bartošek.

Jeho BM Media pořádá Ples před oponou podruhé, vloni však se smělým plánem inspirovaným vídeňskými či francouzskými plesy slavil úspěch. I když krize už byla v plném proudu. V Mahenově divadle nechali pořadatelé na plesovou noc postavit speciální podlahu, vznikl taneční parket tam, kde normálně sedí obecenstvo.

Místo tomboly charitativní dražba

"Polovina nákladů se vrátí na vstupenkách, druhou polovinu pokryli sponzoři. A i když to s nimi letos bylo trochu těžší, i druhý ročník finančně zvládneme," tvrdí Bartošek.

Na plese v Mahenově divadle se kromě vedení Brna objevili třeba i ministři kultury a zemědělství nebo podnikatelé z celé Moravy.

"Tombolu jako příliš lidovou zábavu jsme zrušili, proč by měli bohatí lidé dostávat další dary? Otočili jsme to a uspořádali dražbu. Dalších čtyři sta tisíc tak šlo ještě na charitu," uzavírá Bartošek.